Acum la Digi FM ARASH FT HELENA - Broken Angel
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Trupul alpinistei care a murit pe munte săptămâna trecută, chiar de ziua ei, nu a putut fi recuperat încă

elicopter-salvamont
FOTO: Facebook Slavamont Prahova

Trupul alpinistei din Brașov care a murit de ziua ei, după ce a căzut în munţii Bucegi, nu a putut fi recuperat, la patru zile de la tragedie. Salvamoniștii explică faptul că nu au putut face asta din cauza vremii și spun că ar putea interveni abia în 20 ianuarie când este posibil ca vântul să nu mai fie atât de puternic și de periculos.

Accidentul a avut loc atunci când alpinista încerca să parcurgă traseul Albişoara Gemenelor.  Se pare că victima a plecat singură pe traseu și pentru că nu a mai răspuns la telefon, familia a cerut sprijinul salvatorilor montani.

Serviciul Public Județean Salvamont Prahova a făcut luni mai multe precizări referitoare la operațiunea de recuperare a trupului femeii:

"În data de 12.01, după ora 18.00 când am aflat de faptul că aceasta nu mai răspundea la telefon, o echipă de prim-răspuns a plecat în căutarea ei, în zona în care am presupus că s-ar putea afla, iar echipa de suport a fost mobilizată și s-a aflat în așteptare la sediul Salvamont Bușteni. Echipa de prim-răspuns a încheiat căutările la ora 1.20 noaptea, în condiții de viscol puternic, ajungând la Baza Salvamont Baba Mare.

În dimineața zilei de 13.01.aceasta a fost reperată de către Salvamont pe un versant al Crestei Picăturii, căzută fiind din Brâul Portiței. Imediat am alertat Dispeceratul IGAv care a alocat o resursă de zbor (elicopter EC135 cu troliu). Am încercat recuperarea victimei, dar salvatorul montan care a coborât cu troliul nu a avut timp suficient la dispoziție pentru a efectua operațiunile necesare, misiunea fiind întreruptă, din cauza rafalelor de vânt foarte puternice, pentru a nu periclita siguranța elicopterului și a echipajului.

În zilele de 14,15,16.01, Masivul Bucegi a fost sub incidența codurilor roșu și portocaliu de vânt puternic, împiedicând astfel desfășurarea operațiunilor de recuperare terestră (aici se adaugă și riscul de avalanșă din zonă) sau aeriană. Din păcate, din prognoza meteo se observa că și în următoarele trei zile vântul va fi deosebit de puternic. În data de 20.01 se pare că va fi o fereastră în care va fi posibilă o operațiune de extragere".

Salvamontiștii precizează că sunt în legătură permanentă cu DSU și Inspectoratul General al Aviației, că au pregătită echipa de intervenție și că vor recupera trupul când condițiile meteo vor permite.

"Suntem obișnuiți cu riscul, e prezent zi de zi în activitatea noastră, dar un risc calculat, iar din analiza factorilor de risc (evaluarea zonei, posibilitatea producerea avalanșelor, timpii de intervenție, resursele umane și tehnice, condiții meteo, etc) am ajuns la concluzia că intervenția aero este soluția cea mai bună în acest caz, dar nu excludem nici operațiunea terestră în cazul în care cea aero nu se va putea realiza în cele din urmă.

Suntem conștienți că durerea aparținătorilor este mare, dar vă asigurăm că facem tot ce este posibil pentru a duce această operațiune la bun sfârșit", potrivit Salvamont Prahova.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Salvare spectaculoasă în Bucegi. Doi alpiniști germani, recuperați din peretele Văii Albe
Salvare spectaculoasă în Bucegi. Doi alpiniști germani, recuperați din peretele Văii Albe: "Nu...
Salvamont Romania/ Foto: Facebook
Salvamont cere o analiză după incidentele de la „Transylvania 100”: „Siguranța trebuie să fie...
Sfaturi de la salvamontiști pentru cei care merg pe munte în perioade cu risc de avalanșă/ Shutterstock
Avalanşă pe Valea Coştilei din Bucegi. Un schior a murit. Bărbatul era locotenent-colonel în...
salvamont
125 de apeluri la Salvamont în numai 24 de ore. 130 de persoane au fost salvate
Te-ar putea interesa și
munte, salvamont
Un bărbat a lovit un salvamontist pentru că nu l-a ajutat să găsească un telefon care căzuse...
femeie in fusta pe munte
"Pârtia de schi nu este podium de modă". O femeie îmbrăcată în fustă, coborâtă de pe munte de...
munte
Un ucrainean salvat de salvamontiștii români după ce a trecut granița, în stare critică după...
interventie salvamont brasov
O femeie a fost strivită de doi bolovani, în Munții Bucegi. Salvatorii au ajuns la ea, e...
Partenerii noștri
Digi24 Magazinul unui brand care pleacă din România, devastat după ce a anunțat reduceri de 50%. „Pare că a fost vizitat de o tornadă”
Magazinul unui brand care pleacă din România, devastat după ce a anunțat...
DigiSport Meci de Champions League în București: Jandarmeria a ”lovit” înaintea jocului + Milionara prezentă în Giulești
Meci de Champions League în București: Jandarmeria a ”lovit” înaintea...
PeRoz Băutura de 3 lei pe care Carmen Brumă o consumă pentru sănătate. O bea rece, seara: "Îmi amintește de bunica mea"
Băutura de 3 lei pe care Carmen Brumă o consumă pentru sănătate. O bea...
Film Now Cum arată top 8 cel mai bine vândute filme. „Spider-Man: Brand New Day” intră în clubul blockbusterelor de 2 miliarde de dolari
Cum arată top 8 cel mai bine vândute filme. „Spider-Man: Brand New Day”...
Digi World Studiu revoluționar. Sănătatea unui organ aproape uitat este asociată cu un risc mai mic de deces și cancer
Studiu revoluționar. Sănătatea unui organ aproape uitat este asociată cu...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Petrecere spectaculoasă în Grecia pentru Madonna. Cum s-a distrat de ziua ei alături de copii și iubitul în vârstă de 30 de ani
Petrecere spectaculoasă în Grecia pentru Madonna. Cum s-a distrat de ziua...
Digi Life Însoțitorii de bord și piloții, în topul profesiilor cu risc de deces din cauza cancerelor asociate radiațiilor. Ce au descoperit cercetătorii
Însoțitorii de bord și piloții, în topul profesiilor cu risc de deces din...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Romania holds second round of presidential election
Detaliul neștiut despre partenera lui Nicușor Dan. Cum apare, de fapt, Mirabela Grădinaru în...
Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti
Un medic rezident în vârstă de 28 de ani a murit după ce s-a aruncat de la etaj, la Spitalul...
jose mourinho
Jose Mourinho, prezentat oficial ca antrenor al Real Madrid. Portughezul a semnat pe trei...
carplay android auto
Digi FM se ascultă acum direct pe ecranul mașinii: aplicația este disponibilă în Apple CarPlay...