Acum la Digi FM MORANDI ft Eneli - NO SLEEP

Românii pun protecţia mediului, naturii şi a climei pe locul 8 în topul problemelor urgente ale societăţii

mediu, schimbari climatice
Mediu, schimbări climatice / Foto: Shutterstock

Protecţia mediului, a naturii şi a climei se află abia pe locul 8 în opţiunile românilor referitoare la problemele urgente ale societăţii, cu 26% dintre opţiuni, reiese din rezultatele unui studiu.

Potrivit cercetării, cei mai mulţi respondenţi (59%) au desemnat sănătatea pe primul loc, iar pe locul doi (53%), educaţia. Prin comparaţie, datele din toate cele 19 ţări analizate în studiul de specialitate pun tot sănătatea pe primul loc (56%) ca problemă prioritară în societate, în timp ce importanţa mediului se află pe locul patru (34%).

De asemenea, ţările în care problemele de mediu figurează printre primele cinci priorităţi sunt: Canada, Danemarca, Franţa, Italia, Germania, SUA şi Serbia.

Categoria socială care a desemnat problemele de mediu ca prioritate într-un procent peste medie (39%) este cea a "intelectualilor". La polul opus se află "navigatorii adaptabili", care consideră mediul o prioritate doar într-o pondere de 18%.

Concluziile studiului relevă faptul că, în mod surprinzător, doar 21% dintre persoanele între 30 şi 39 de ani consideră că problemele de mediu ar trebui să fie o prioritate pentru politicieni, cel mai redus procent dintre toate categoriile de vârstă. Interesul cel mai ridicat îl au tinerii cu vârste cuprinse între 18 şi 29 de ani (35%), fapt care s-ar explica prin expunerea mai timpurie la dezbateri şi discuţii despre mediu, notează Agerpres.

Primele trei teme de mediu ca grad de relevanţă numite de către respondenţii din România sunt: starea pădurilor (62%), calitatea şi poluarea aerului (56%), calitatea şi poluarea apei (54%).

"Gradul ridicat de relevanţă acordat stării pădurilor nu surprinde. Intensificarea investigaţiilor media şi a campaniilor activiste împotriva tăierilor ilegale de copaci în ultimul deceniu au făcut din acest subiect o prezenţă cotidiană în casele românilor. România este singura ţară dintre cele 19 în care a fost realizat sondajul SINUS în care "starea pădurilor" se află pe primul loc. Şi importanţa acordată poluării aerului este una consistentă, având în vedere vizibilitatea campaniilor activiste care semnalează gravitatea fenomenului. Astfel, România se plasează peste media ţărilor în care sondajul a abordat acest aspect (56% faţă de media de 49%)", se arată în cercetarea de specialitate.

Nouă din zece români (88%) cred că "noi toţi" ar trebui să acţionăm şi să începem să ne schimbăm stilul de viaţă pentru a păstra mediul într-o stare bună pentru noi şi pentru generaţiile următoare.

În acelaşi timp, 83% dintre respondenţi spun că ar fi dispuşi să facă mai mult pentru protecţia mediului dacă eventualele costuri ar fi distribuite echitabil din punct de vedere social. De asemenea, aproape două treimi dintre români (64%) afirmă că deja îşi impun să ia măsuri pentru a contribui la schimbarea societăţii.

Cercetarea a fost realizată în 19 ţări din Europa şi America de Nord (Canada, Cehia, Croaţia, Danemarca, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Marea Britanie, Polonia, Portugalia, România, Serbia, Slovacia, Spania, SUA, Suedia, Turcia şi Ungaria), pe un eşantion de 1.200 de persoane cu vârste între 18 şi 69 de ani, din fiecare ţară. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
Michael Bloomberg in Downing Street, London, UK - 07 Oct 2024
Miliardarul american ce va contribui financiar în locul guvernului după retragerea SUA din...
Incendii devastatoare pe planetă, Terra arzând cu foc, flăcări, schimbări climatice dezastruoase, catastrofă de încălzire globală
Schimbările climatice au dus la dezastre naturale de proporții în toată lumea, în 2024
Baku,,Azerbaijan,-,August,11,,2024.,Climate,Change,Conference.,Cop29
Lupta împotriva schimbărilor climatice. Banii publici ai ţărilor bogate, „în centrul” unui...
africa
Africa suferă "în mod disproporţionat" din cauza schimbărilor climatice, afirmă o agenţie a ONU
Te-ar putea interesa și
Concept,Or,Conceptual,Group,Of,Green,Forest,Tree,On,Dry
Oamenii de ştiinţă avertizează: Bolile neurologice se vor agrava odată cu intensificarea...
Bern,,Switzerland.,View,Of,The,Old,City,Center,And,Nydeggbrucke
Decizie istorică. Elveția, condamnată la CEDO pentru măsuri insuficiente privind schimbările...
Klaus Iohannis
Klaus Iohannis la COP28, în Dubai: "România îşi propune să devină un lider regional în...
COP28 In Dubai Opening Day, United Arab Emirates - 30 Nov 2023
COP28: Germania şi EAU promit câte 100 de milioane de dolari pentru un fond climatic
Partenerii noștri
Digi24 Mecanismul din spatele penei uriașe de curent din Peninsula Iberică: de ce nu s-a extins dincolo de Franța și ce ne așteaptă în viitor
Mecanismul din spatele penei uriașe de curent din Peninsula Iberică: de ce...
DigiSport Ilie Dumitrescu, reacție "de milioane" după Barcelona - Inter: "I-a rupt coloana! Tu ai văzut? Incredibil"
Ilie Dumitrescu, reacție "de milioane" după Barcelona - Inter: "I-a rupt...
PeRoz Romina Gingașu trăiește ca-n basme, dar viața a fost dură cu ea. La 11 ani a rămas fără tată: “Trauma mi-a pus în suflet lucruri rele”
Romina Gingașu trăiește ca-n basme, dar viața a fost dură cu ea. La 11 ani...
Film Now Gary Oldman i-a cerut scuze lui Demi Moore pentru comportamentul distructiv, în timp ce filmau „The Scarlet Letter”: Probabil mă urăști
Gary Oldman i-a cerut scuze lui Demi Moore pentru comportamentul...
Digi World De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de explicat
De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de...
Stirile Kanal D Un fenomen meteo rar ar putea fi vinovat de blackout-ul uriaș din Peninsula Iberică
Un fenomen meteo rar ar putea fi vinovat de blackout-ul uriaș din...
ProFM I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj emoționant la aniversarea a 36 de ani de căsnicie cu Dorthea
I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Catalin Crișan și Camelia, femeia cu care a avut o relație mai bine de doi ani
A trecut prin două divorțuri, iar acum e din nou singur. Cătălin Crișan s-a despărțit de...
2025,,Romania,Flag,With,Date,Block,,Concept,,Important,Events,For
Mihai Constantin: La alegerile prezidenţiale, votarea în străinătate se desfăşoară pe durata a...
Mihai Leu/ Foto: Facebook
Cele mai noi informații despre starea de sănătate a lui Mihai Leu. Fostul campion este...
Germany,Flag,On,Stock,Investment,Trading,With,Coin,And,Graph.
„Un tablou amestecat”. Cea mai mare economie a Europei evită recesiunea. Creştere uşoară în...