Acum la Digi FM Alex și Antonia DUFFY - Mercy
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

România transmite Ungariei că discursul președintelui său a fost „extrem de nepotrivit”

Ader Janos
Foto: Profimedia

România a transmis marţi, prin intermediul MAE, un mesaj către Ungaria prin care a catalogat drept „extrem de nepotrivit” şi provocator discursul preşedintelui János Áder. Acesta a comparat anexarea Crimeei de către Rusia cu Tratatul de la Trianon, informează G4media.

MAE a transmis ambasadorului Ungariei la Bucureşti faptul că România a considerat „extrem de nepotrivit” mesajul preşedintelui Ungariei la Summitul de la Kiev, prin care a comparat ocuparea ilegală a Peninsulei Crimeea cu efectele Tratatului de la Trianon, încheiat la finalul Primului Război Mondial, prin care Transilvania revenea României, informează surse guvernamentale citate de G4media.

„În mintea maghiarilor s-a întipărit adânc atât agresiunea marilor puteri, cât şi trauma Trianonului, motiv pentru care noi ştim exact de ce anexarea Crimeii reprezintă o rană atât de sensibilă pentru poporul ucrainean”, a declarat János Áder, potrivit hirado.hu, în cadrul forumului inaugural „Platforma Crimeea”, organizat luni la Kiev.

„După Primul Război Mondial, ne-au fost luate două treimi din teritoriul şi populaţia ţării. Maghiarii nu au uitat, nici după un secol, că au ajuns, atunci, să fie minoritari, că li s-au luat şcolile şi s-a făcut tot posibilul pentru ca învăţământul în limba maternă să fie desfiinţat”, a mai spus János Áder.

Premierul Florin Cîţu a declarat că mesajul preşedintelui Ungariei, care a comparat anexarea Crimeei de către Rusia cu „pierderea” Transilvaniei, trebuie discutat la Bucureşti.

„Am fost la un Summit care are nişte reguli foarte clare, în care am susţinut, şi aici mă surprinde că nu interesează pe foarte multă lume, am văzut atacurile celor de la PSD, am susţinut drepturile minorităţii române din Ucraina, dreptul de a avea şcoală în limba maternă. Am susţinut aceste drepturi la fiecare întâlnire, chiar şi la bilaterala cu premierul Ucrainei şi acesta este mesajul meu ferm pe care l-am transmis acolo. Acesta era obiectivul pentru care am mers acolo. Ştiţi că aceste Summituri au un mod foarte clar de a se desfăşura", a declarat premierul, potrivit Agerpres.

Ludovic Orban a transmis că declaraţia făcută de preşedintele Ungariei este o „jignire la adresa României”, care „nu poate fi lăsată fără răspuns”. „Este o declaraţie belicoasă, care nu are nicio legătură cu realitatea istorică şi care a fost făcută într-un cadru total nepotrivit. Să faci o legătură între anexarea Crimeei de către Rusia şi o decizie pe baza voinţei populare pe baza contextului de la sfârşitul războiului este o jignire”, a spus Orban.

Marcel Ciolacu spune că „România nu are oameni de stat care să ia poziţie”. El a subliniat că este „sfidător şi inadmisibil„ ca preşedintele Iohannis să tacă.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
alexandra capitanescu la matinal
Alexandra Căpitănescu, dezvăluiri de culise după podiumul de la...
Sfintii Constantin si Elena
Sfinții Constantin și Elena, sărbătoare în 21 mai. Tradiții...
Tree,During,Heavy,Wind
Mai multe județe, sub cod galben de vânt puternic. Avertizarea ANM...
Pe aceeași temă
Kopenhagen, Dänemark, 01.10.2025: Schloss Amalienborg: Abendessen für Vertreter Europäische Politische Gemeinschaft (EPG
Maia Sandu, după ce Putin a facilitat obţinerea cetăţeniei ruse de către locuitorii...
Plenary session of Eastern Economic Forum
Putin pregătește finalul războiului din Ucraina. Planul prin care vrea să convingă Rusia că a...
Berlin Gerhard Schroeder
Germania se declară sceptică în legătură cu sugestia lui Putin ca Schroeder să coordoneze...
Putin Delivers Address on Rescuer's Day
Conflictul din Ucraina „se apropie de final”, afirmă Vladimir Putin. Ce spune despre țările...
Te-ar putea interesa și
Hungary's Prime Minister-elect Peter Magyar
Peter Magyar a depus jurământul ca prim-ministru al Ungariei, promiţând că va „servi” ţara, şi...
The International Forum "World Atomic Week" at VDNKh.
Kremlinul spune că este un drum lung până la ajunge la pace în Ucraina
Background of Ukraine country flag versus Russia flag
Trump anunţă un armistiţiu de trei zile, începând de sâmbătă, şi un schimb de câte 1.000 de...
Vladimir Putin/ Profimedia
Ce se întâmplă la Moscova de Ziua Victoriei. Ce lideri vor fi prezenţi. Care este programul...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Ali Khamenei/ Profimedia
Teheranul refuză una dintre condițiile-cheie ale SUA. Ordinul dat de liderul suprem al Iranului
Dara, câștigătoare Eurovision 2026
Controverse uriașe înainte de Eurovision 2027. Unele țări ar putea refuza participarea
Bivol care seamănă cu Donald Trump/ Profimedia
Un bivol cu păr blond a devenit fenomen pe internet. Toți spun că seamănă cu Donald Trump
Prinţul William/ Profimedia
De la tribune direct la bere cu jucătorii. Prințul William a trăit la maximum victoria lui...