Acum la Digi FM M.V.P. - Rock Ya Body

Octavian Berceanu, despre arderile ilegale din Sintești: Din păcate, infracționalitatea a revenit la "normal"

incendiu sintesti2
Foto: Facebook Garda de Mediu

Comisarii Gărzii Naționale de Mediu au fost sâmbătă în zonele din jurul Capitalei unde au continuat să aibă loc arderi ilegale de deșeuri. Oficialii au fost atacați cu furci de localnicii din Sintești. Au fost reținute două persoane pentru audieri.

„Suntem din nou în zonele „fierbinți” din jurul Capitalei în care continuă arderile ilegale. Odată cu lăsarea serii, comisarii GNM, însoțiți de polițiști și jandarmi, au depistat focare/vetre în care erau erau incendiate cabluri si alte deșeuri. Echipele de control au intervenit, imediat, pentru stingerea focarelor. Din „spectacol” nu au lipsit nici de această dată amenințările și încercările de intimidare la adresa noastră, însă nici de această dată nu au avut efectul la care se așteptau. Comisarii Gărzii Naționale de Mediu au fost toată ziua în aceste zone cu risc din apropierea Capitalei”, se arată într-un mesaj postat sâmbătă seara pe pagina de Facebook a GNM.

Reprezentanții Gărzii de Mediu mai spun că, „după lăsarea serii, rămași fără cablurile arse, piromanii au dat foc la cauciucuri pe câmp, doar ca să facă rău, formând un nou nor de fum dens”.

Trei autospeciale ISU și din Vidra au intervenit pentru stingerea incendiilor, iar în timpul descinderii organizate împreună cu Poliția Popești-Leordeni, Bragadiru și Măgurele și cu Serviciul de Acțiuni Speciale (SAS) au fost reținute două persoane pentru audieri, au mai informat reprezentanții Gărzii de Mediu.

„Le-am promis că suntem cu ochii pe ei și ne ținem de promisiune. Avem aliați puternici și ne dorim mai mult ca oricând ca lucrurile să intre în legalitate în aceste zone de foc”, a mai scris Garda Naţională de Mediu în postarea pe Facebook, prezentând și imagini din timpul acțiunii de sâmbătă.

Despre arderile ilegale de deșeuri ce au continuat și sâmbătă la Sintești a scris pe Facebook și Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii Naționale de Mediu. „Din păcate, infracționalitatea a revenit la „normal”, cu toate că Garda de Mediu postează că este în Sintești. Au fost, dar începe meciul...”, a notat acesta.

„Atenție, vine inversiunea termica din Sintesti!
Tot fumul merge către cartierul Berceni, sector 4 si mai departe, spre centru.
La incendiul de cabluri se va deplasa o masina de pompieri, in următoarele 15 minute. Asteptam ca Politia sa se autosesizeze si sa solicite interventia comisarilor din Garda de Mediu.
Din păcate, infracționalitatea a revenit la "normal", cu toate ca Garda de Mediu postează ca este in Sintesti. Au fost, dar începe meciul...
Sintesti este cantarul capacitatii politicienilor și a Guvernului de a face ceva pentru oameni.
Dacă la 10 km de Parlament institutiile statului sunt ZERO, ce sa ne mai asteptam in caz de inundații, pandemie, cutremur sau decesul poștașului?”, a mai spus el.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Incendiu de proporții la Tomorrowland/ Profimedia
Incendiu de proporții la Tomorrowland. Scena principală a fost mistuită de flăcări cu două...
masini vechi si ruginite
Programul Rabla pentru persoane fizice va fi reluat. Cuantumul voucherelor va scădea
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Incendiu la termocentrala Paroşeni. Minerii de la minele Vulcan şi Lupeni au fost evacuaţi
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca/ Foto: X
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca. 18 oameni au fost răniți
Te-ar putea interesa și
ncendiu pe terasa unui mall din Bucureşti
Incendiu pe terasa unui mall din Bucureşti. Persoanele aflate în centrul comercial sunt...
Incendiu în Parcul Naţional Munţii Rodnei/ Foto: News.ro
Incendiu în Parcul Naţional Munţii Rodnei. Intervin pompierii de la Inspectoratele pentru...
Ilie Bolojan
Premierul Bolojan a stabilit atribuţiile celor cinci vicepremieri. Ce ministere coordonează...
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Incendiu în sectorul 5 al Capitalei. O femeie de 18 ani şi un bărbat de 54 de ani au fost...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...