Acum la Digi FM Alex și Antonia MIRA - Cu Talpile Goale

Kelemen Hunor: Orbán Viktor nu are în el nici o picătură de rasism

kelemen-hunor-foto-facebook
Kelemen Hunor

Kelemen Hunor nu consideră că discursul lui Viktor Orban de la Băile Tușnad a fost rasist sau rusofil. Președintele UDMR a declarat pentru presa maghiară, că declarațiile premierului ungar trebuie interpretate în context. El spune că îl cunoaște personal pe Viktor Orban de ceva timp, și că „nu există niciun pic de rasism în Orban”.

Kelemen Hunor a participat ca invitat, alături de alți șefi ai Uniunii, la discursul susținut de Viktor Orban în România. Discursul acestuia a provocat reacții critice la adresa rasismului și a atacurilor la adresa UE aduse de Orban.

Președintele UDMR a explicat pentru site-ul maghiar Maszol că afirmațiile lui Orban despre amestecul raselor din cauza imigrației este o chestiune mai degrabă culturală. „Dacă se poate spune așa, este o chestiune de suflet”, a spus Kelemen.

„Amestecul interrasial, relațiile dintre persoane sunt o chestiune privată în lumea civilizată, nu un subiect politic al partidelor, nu e un subiect ce ține de funcționarea societății și nu e un subiect de stat. Dacă se poate spune așa, este o chestiune de suflet”, a spus acesta.

Kelemen Hunor a declarat că orice propoziție trebuie contextualizată, „altfel poate fi interpretată greșit chiar și cu cele mai bune intenții, ca să nu mai vorbim de momentul în care cineva dorește în mod deliberat să interpreteze greșit și să-și întărească propriile opinii sau prejudecăți prin interpretări greșite. Este la mare modă, astăzi, ca, fără o gândire profundă, să numim pe cineva fascist sau rasist, pe oricine nu este de acord cu noi sau care are o altă opinie. Eu pot să găsesc fraze în operele lui Platon pe care, dacă le scot din context, pot demonstra, dintr-o singură mișcare, cât de rasist sau fascist a fost Platon. Dacă ne uităm la tot discursul lui Orban, putem vedea că nu a fost un discurs bazat pe rasism sau pe teoria speciilor. Există o singură specie de om, homo sapiens, restul e cancan.”, a declarat liderul UDMR.

„Îl cunosc pe Viktor Orban de foarte mult timp, am avut ocazia să vorbesc pe larg cu el de mai multe ori despre multe lucruri și îndrăznesc să spun cu tărie că nu există niciun pic de rasism în Orban”, a spus președintele UDMR.

Referitor la faptul că președintele PSD, Marcel Ciolacu, a cerut o discuție despre discursul lui Viktor Orban în coaliția de guvernare, Kelemen a declarat că dacă vrea să pună acest lucru pe ordinea de zi, nu există niciun obstacol, deoarece oricare dintre liderii coaliției poate propune orice subiect politic.

„Dacă vrea să pună un astfel de subiect pe ordinea de zi, nu există nicio piedică, întrucât oricare dintre liderii coaliției poate propune orice subiect politic. Dacă sugerează acest lucru, atunci vom vorbi despre asta, sunt pregătit în orice moment pentru orice conversație sau dezbatere politică, politico-filozofică, ideologică. Întrebarea este care ar fi scopul nostru într-o astfel de discuție. Dacă vorbim despre asta și cetățenii României vor trăi mai bine, mai în siguranță, sau poate mai fericiți ca urmare a unui astfel de demers, atunci are sens. Apropo, toate eforturile intelectuale și discuțiile au sens. Nu ne sfiim de acest lucru”, a declarat președintele UDMR.

Ca răspuns la sugestia că premierul ungar a ținut un discurs pro-Rusia la Băile Tușnad, Kelemen Hunor a spus: „Viktor Orban a condamnat Rusia, fiecare persoană care condamnă războiul condamnă pentru că ceea ce face Rusia este inacceptabil. Scopul Europei este să împingă Rusia înapoi la granițele sale și să pună capăt războiului dintre Rusia și Ucraina cât mai curând posibil. Este în interesul tuturor să avem pace. Dacă cineva vrea pace, asta nu-l face un putinist. Dacă cineva crede că negocierile de pace ar trebui deschise cât mai curând, cred că are cele mai normale așteptări ale lumii: nu războiul, ci pacea ar trebui să fie decisivă.”

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 1
Donald Trump și Emmanuel Macron
Trump îl atacă personal pe Macron după ce refuză să intre în...
Ciprian Ciucu/ Profimedia
Ciucu: „De săptămâna viitoare, polițiștii locali îi vor amenda pe cei...
Polarlichter über Bayern
O furtună solară majoră afectează Terra. Fenomenele cu o astfel de...
Pe aceeași temă
Construcție de centrală nucleară
Tratatul nuclear dintre SUA şi Rusia expiră în câteva săptămâni. Donald Trump vrea să discute...
European,Union,Flag,On,Europe,Map.,High,Quality,Photo
Mai mult de jumătate dintre cetăţenii UE se tem de un mare război european, arată un sondaj...
Trump și Zelenski, întâlnire la Casa Albă / Foto: Profimedia
Trump dă vina pe Zelenski pentru că nu se ajunge la un acord de pace între Ucraina și Rusia
groenlanda
"Trump trebuie să se grăbească". Dmitri Medvedev susține că locuitorii Groenlandei ar putea...
Te-ar putea interesa și
kiev bombardat
Ambasada Qatarului la Kiev și 20 de blocuri, lovite într-un atac nocturn masiv al Rusiei
Risc de tensiuni între SUA şi Rusia. Moscova acuză „piraterie de secol XXI” după confiscarea petrolierului Marinera/ Profimedia
Risc de tensiuni între SUA şi Rusia. Moscova acuză „piraterie de secol XXI” după confiscarea...
Emmanuel Macron (président de la République Française), et son homologue ukrainien Volodymyr Zelensky en conférence de presse lors du sommet de la Coalition des Volontaires, au palais présidentiel de l'Elysée à Paris
Macron convoacă şefii de partide pentru a discuta despre garanţiile de securitate pentru...
Mihailo Fedorov/ Profimedia
Cine este Mihailo Fedorov, omul pe care Zelenski îl doreşte ca viitor ministru al apărării
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Mai mulţi răniţi în Spania, într-un nou accident feroviar/ Foto: X
Mai mulţi răniţi în Spania, într-un nou accident feroviar. Un tren a fost lovit de o macara
Marcel Ciolacu / Profimedia Images
Ciolacu, atac dur la Ilie Bolojan: „Tot ce ai făcut este grosolan şi crud, ai sacrificat...
Police crime scene
Primarul din Cenei, despre cazul copilului ucis de alţi doi adolescenţi: „Suntem încă în stare...
Crime Scene, Do Not Cross, pamblică de Poliție, omor, crimă, asasinat
Filmul crimei din Timiș. De ce ar fi fost ucis băiatul de 15 ani de alți doi adolescenți