Acum la Digi FM Gabriel Cindea THE CHAINSMOKERS FEAT HALSEY - Closer
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Guvernul a luat măsuri pentru asigurarea rezervei de gaze pentru iarna viitoare, spune Nicolae Ciucă

Conducte de gaze naturale, Gazprom, energie

Premierul Nicolae Ciucă a afirmat miercuri că, în condiţiile deciziei UE referitoare la reducerea consumului de gaze naturale, pentru consumatorii casnici, întreprinderile mici şi mijlocii, serviciile sociale şi industriile critice se va asigura gazul necesar şi Guvernul va fi în măsură să continue să dezvolte capabilităţile de extracţie şi stocare.

"A apărut această situaţie legată de asigurarea resurselor de gaz. La nivelul Uniunii Europene au fost decizii în ceea ce priveşte atât aprovizionarea, cât şi consumul, făcându-se apel la o linie de solidaritate la nivelul întregii Uniuni Europene. Ceea ce vreau să subliniez este că la nivelul Guvernului României au fost luate măsuri astfel încât să ne asigurăm rezerva de gaze naturale pentru iarna dintre 2022-2023. În momentul de faţă avem în depozite asigurate 55% din cantităţile de gaze asumate. Practic, suntem cu mult peste limita asumată de 46% la 1 august şi aşa cum se derulează situaţia în momentul de faţă, apreciez că vom avea asigurate rezervele de gaz, stocul de 80% stabilit înainte de 1 noiembrie şi cu certitudine, tot ceea ce se depozitează în plus ne va fi de mare folos", a declarat Ciucă la începutul şedinţei Executivului, potrivit Agerpres.

El a reiterat că pentru consumatorii casnici, întreprinderile mici şi mijlocii, serviciile sociale şi industria critice se va asigura gazul necesar.

"Ceea ce cred că este important de subliniat este că la nivelul consumatorilor casnici, la nivelul întreprinderilor mici şi mijlocii, a serviciilor sociale şi a industriei critice se va asigura gazul necesar şi vom fi în măsură ca, aşa cum am făcut până în acest moment, să continuăm să dezvoltăm capabilităţile de extracţie şi stocare şi, de asemenea, să ne îndeplinim angajamentele asumate", a menţionat premierul.

Secretarul de stat în Ministerul Energiei George Niculescu a precizat că se depăşeşte cu mult cantitatea de gaze naturale înmagazinate, menţionând că la 1 august va fi un grad de umplere de 58,7%.

"Ne depăşim cu mult, din punctul nostru de vedere, cantitatea de gaze naturale înmagazinată, aşa cum eram obligaţi să o facem cu ţintă intermediară de 46% până la 1 august din cantităţile de gaze pe care le înmagazinăm zilnic. Estimarea noastră este că la 1 august vom avea un grad de umplere de 58,7%, deci cu 12,7% mai mult decât ţinta, iar în miliarde de metri cubi, domnule prim-ministru, 58,7% se traduce în 1,8 miliarde de metri cubi, deci cu aproximativ 400 de milioane de metri cubi mai mult decât era ţinta intermediară. Această rezervă de gaze naturale pe care am înmagazinat-o cu siguranţă că ne va ajuta să trecem cu bine peste perioada de iarnă", a menţionat acesta.

El a apreciat că, în cazul în care măsura voluntară la nivelul UE de reducere a consumului de gaze cu 15% se transformă într-una obligatorie, aşa cum prevede draftul de regulament, reducerea consumului se va face doar pentru anumite sectoare ale economiei.

"Este rolul nostru să asigurăm că populaţia, întreprinderile mici şi mijlocii şi industria critică, serviciile sociale şi serviciile critice nu vor avea de suferit pe perioada sezonului rece", a mai spus secretarul de stat.

Statele membre ale Uniunii Europene au aprobat, marţi, un plan de reducere coordonată a consumului lor de gaz, pentru a ajuta astfel Germania şi a diminua dependenţa faţă de Moscova, după o nouă scădere drastică a livrărilor ruseşti prin conducta Nord Stream 1, a anunţat Preşedinţia cehă a Consiliului UE.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
vremea, meteo, ploaie
Vremea se schimbă radical în minivacanța de 1 Mai. Vor fi temperaturi...
‘Doctors said it was just allergies – but my bulging eyes turned out to be a rare disease that left me hospitalised almost 50 times’
E doar o alergie, i-au spus medicii. Diagnosticul crunt care i-a...
Masina de poliție.
Un bărbat din Gorj a adormit în maşina pe care voia să o jefuiască. A...
Pe aceeași temă
Bucharest,,Romania,-,April,17,,2021:,Details,With,The,Romanian
Miniştrii PSD şi-au depus demisiile la Guvern. PSD: Din acest moment, premierul nu mai are...
kelemen
UDMR rămâne în guvernul Bolojan. Kelemen Hunor: Indiferent ce se întâmplă mâine, poimâine...
Bucharest, Romania - December 09, 2022: Ciprian Ciucu, Mayor of Sector 6 of Bucharest, speaks to the press after the signing of a non-refundable Europ
Ciprian Ciucu: „Nu putem arunca țara în criză și să vedem apoi ce facem!” Avertisment lansat...
Detail,Of,Romanian,Lei,Currency,Next,To,Digital,Calculator.,World
Ai datorii la stat? Obligaţiile fiscale restante de cel puţin 1.200 de lei te pot trimite pe...
Te-ar putea interesa și
Plin de benzină sau motorină, alimentarea mașinii cu carburanți sau combustibili
Guvernul declară criză pe piața carburanților în perioada 1 aprilie 2026 – 30 iunie 2026. Ce...
Bogdan Ivan/ Foto: Facebook
Ministrul Energiei, după declararea stării de urgență pe piața țițeiului: „Măsurile nu vor...
BENZINA_20_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Prețul carburanților: Guvernul declară stare de urgență pentru 6 luni și plafonează adaosurile...
Bucharest, Romania. 16th Mar, 2026: Alexandru Nazare, Romanian Minister of Finance, arrives at Victoria Palace, the Romanian Government headquarters. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Ministrul Finanțelor, despre preţurile la carburanţi: Sunt creşteri spectaculoase. Ne...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Alertă la Eforie Nord. 13 persoane au acuzat stare de rău după ce au fost la piscina...
miruta
Ministrul Apărării, despre dronă căzută la Galaţi: „A zburat la altitudine joasă timp de 4...
Cristiano Ronaldo/ Foto: X
Dieta strictă a lui Cristiano Ronaldo, dezvăluită de fostul bucătar. Alimentul pe care...
ro -alert
Mesaj RO-Alert fals, care anunţă că fete sunt răpite de pe stradă. Ce spun autoritățile