Acum la Digi FM JENNIFER LOPEZ FT DAVID GUETA - Save Me Tonight (Beatmix)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Grindeanu: Nu am mers cu metroul, nu folosesc acest mijloc de transport

aglomeratie metrou unirii sursa WhatsApp Silviu 071020 (6)
Foto: DigiVOX

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, la Digi24, că nu folosește metroul. Acesta a comentat și intervenția fostului șef de la Transporturi, Cătălin Drulă, în scandalul chioșcurilor de la metrou, unde a folosit în fața presei o rangă pentru a demola construcțiile pe care le-a numit ilegale.

„Nu am mers de ani buni cu metroul. N-am folosit și nu folosesc acest mijloc de transport în comun.

Eu sunt pe post de milițian sau polițist, ca ministru? Să vină instanța să decidă într-o formă sau alta. Curățarea gheretelor a fost o acțiune de imagine și așa au rămas. Din păcate, unii predecesori de-ai mei s-au ocupat doar de aceste lucruri. Dacă se apucau de lucruri în mod corect, poate aveam buget anul trecut la Metrorex în loc de rangă sau poate se plăteau facturile pentru care astăzi bucureștenii au acest disconfort. Ranga nu ține loc de a fi bun manager. A fost un show, un spectacol, nu a fost finalizată acțiunea. Toți cei care fac lucruri ilegale trebuie să plătească. Nu există nuanțe”, a declarat Sorin Grindeanu.

De asemenea, oficialul din Guvern a spus că în următoarele săptămâni va fi selectat un nou consiliu de administrație și director general la Metrorex care să vină cu un plan de magement de îmbunătățire a situației economice la metrou.

„Metrorex are de ani buni un contract de mentenanță pentru garniturile de tren cu o companie foarte mare la nivel mondial. Facturile pentru această mentenanță nu au fost plătite. De exemplu, la sfârșitul anului trecut facturile neplătite de către Metrorex către această companie erau de aproximativ 200 de milioane de lei. Despre asta vorbim. Anul trecut nu s-a plătit aproape deloc către mentenanță. Venim acum și plătim din urmă facturile din urmă pe care niște domni nu le-au plătit.

În 2021 cred că este singurul an de după Revoluție când Metrorex nu a avut, în marea profesionalizare din 2021, n-a avut bugetul aprobat. Așa ceva intră în anale. Este responsabilitatea celor care au conduși Metrorexul și Ministerul Transporturilor.

În acest moment mă interesează două componente. Pe de o parte, disconfortul pe care îl au bucureștenii cauzat de ce vă spuneam mai devreme. N-aș vrea să fie folosit ca un mijloc de presiune pentru a veni de fiecare dată de către cei de la Metrorex în a veni Guvernul sau Ministerul să plătească non-stop la rectificări și să se vină cu sume de bani.

În viitoarele săptămâni, se va selecta pe 109 la Metrorex, Consiliul de Administrație și viitorul director general și mă aștept de la cei care sunt selectați transparent, prin concurs, atât membri din CA cât și directorul general să vină cu un plan de management care să scoată în evidență o îmbunătățire a activității Metrorex, dacă e să privim doar din punct de vedere economic.

(Cei 800 de milioane de lei alocați Metrorex – n.red.) sunt subvenții care vin conform legii de la bugetul de stat. Pe final de an, când s-a venit cu o rectificare...Am venit ministru pe 26 noiembrie. S-a făcut o rectificare unde am încercat, prin ceea ce mi-au spus colegii din Ministerul Transporturilor, să venim cu anumite sume de bani și pe CFR să acoperim acele subvenții sau marile lucruri neacoperite pe parcursul anului”, a spus Grindeanu.

Fostul lider sindical de la metrou, Ion Rădoi, a fost trimis în aprilie în judecată de procurorii anticorupție. În dosarul deschis după greva ilegală din 2021 de la metrou, procurorii DNA descriu modalitățile folosite de sindicalist să îi convingă pe oficialii din transporturi să îi permită să controleze veniturile din închirieri ale Metrorex. Șantaj, discuții înregistrate ilegal și amenințări cu greve fără sfârșit, cam așa suna rețeta folosită de fostul lider sindical. Ar fi obținut peste 10 milioane de lei din închirierea spațiilor comerciale în beneficiul firmei sindicatului și nu a companiei de stat, spun anchetatorii.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
Bucharest,,Romania,-,October,31,,2019:,Sorin,Grindeanu,,President,Of
Grindeanu, un nou avertisment pentru Ilie Bolojan: „PSD nu va vota niciodată o lege a...
grindeanu1
Sorin Grindeanu, despre imaginile cu Marcel Ciolacu şi Ionel Arsene, la masă, în Italia...
grindeanu
„Se ocupă de ciocolată în loc să facă autostrăzi”. Reacția lui Grindeanu după moartea unui...
peiu
Peiu: AUR nu va mai putea face nicio înţelegere politică cu PSD cât timp Grindeanu e preşedinte
Te-ar putea interesa și
grindeanu
Ce spune Sorin Grindeanu despre o alianță cu AUR: „Nu pot să am încredere în liderii acestui...
sorin grindeanu
Grindeanu, replică pentru Ciprian Ciucu după criticile privind averea: „Orice am e justificat...
Tudor Chirilă
Tudor Chirilă, atac dur la adresa PSD și a lui Sorin Grindeanu: „Nu vor alegeri anticipate...
grindeanu
Grindeanu: „Parlamentarii puterii nu au depus niciun proiect de lege privind restanţele din...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
piron iris disparuta
Final tragic în cazul tinerei dispărute în București. Fata de 22 de ani, căutată inclusiv prin...
Detail,Of,Romanian,Lei,Currency,Next,To,Digital,Calculator.,World
România înregistrează cel mai sever declin din UE al ratei de economisire, arată Eurostat
Caniculă/ Shutterstock
Vremea va deveni caniculară: maximele vor atinge chiar şi 39 de grade Celsius. Prognoza ANM...
Romanian,Lei,Currency.,Europe,Inflation,,Lei,Money
Amenzi de peste un milion de lei, pe litoral, în ultima săptămână. Ce nereguli au descoperit...