Acum la Digi FM ANDIA - Ultimul revers

Gheorghe Dincă, condamnat definitiv la 30 de ani de închisoare pentru uciderea Luizei Melencu şi a Alexandrei Măceşanu

Gheorghe Dincă, criminalul din Caracal

Gheorghe Dincă a fost condamnat, marţi, 30 mai, de Curtea de Apel Craiova, la 30 de ani de închisoare pentru uciderea Luizei Melencu şi a Alexandrei Măceşanu, iar decizia instanţei este definitivă. În același timp, Ştefan Risipiţeanu a fost condamnat la 12 ani de închisoare, pentru viol.

Potrivit deciziei instanţei, Curtea de Apel Craiova a respins ca nefondate apelurile formulate de părţile civile Măceşanu Tudoriţa Mariana şi Măceşanu Ion, împotriva sentinţei penale nr. 134 din data de 23.09.2022, pronunţate de către Tribunalul Olt în dosarul nr. 54/104/2020, şi a admis apelurile formulate de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie-Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Direcţia Teritorială Olt şi părţile civile Mocanu (fost Melencu) Monica Georgeta, Iordache Stelian, Ciobanu (fostă Iordache) Cătălina Constanţa, Negroiu Roxana Ionelia împotriva aceleiaşi sentinţe.

"Desfiinţează în parte sentinţa penală nr. 134 din data de 23.09.2022, pronunţată de Tribunalul Olt în dosarul nr. 54/104/2020 şi rejudecând: Descontopeşte pedeapsa principală rezultantă de 30 de ani închisoare, pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi şi pedepsele accesorii aplicate inculpatului Dincă Gheorghe în pedepsele componente pe care le repune în individualitate. În baza art. 396 alin. 1 şi 2 C. proc. pen. condamnă inculpatul Dincă Gheorghe la pedeapsa de 30 de ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat", se menţionează în decizia Curţii de Apel Craiova, citată de Agerpres.

Instanţa a majorat pedeapsa aplicată inculpatului Risipiţeanu Ştefan, pentru săvârşirea infracţiunii de viol, de la 7 ani închisoare la 12 ani închisoare. "În baza art. 404 alin. 4 lit. a C.p. şi art. 72 C.p., pentru ambii inculpaţi, deduce în continuare măsura arestării preventive de la data de 23.09.2022 la zi", se mai spune în decizia de marţi a Curţii de Apel Craiova, care este definitivă.

Procesul a început în ianuarie 2020

cazul caracal

Pe 15 ianuarie 2020 a fost înregistrat la Tribunalul Olt rechizitoriul trimis de DIICOT prin care s-a dispus trimiterea în judecată a celor doi inculpaţi din cazul Caracal, Gheorghe Dincă (pentru infracţiunile de trafic de persoane, trafic de minori, viol - două fapte, omor calificat - două fapte, profanare de cadavre - două fapte) şi Ştefan Risipiţeanu (pentru infracţiunea de viol).

Tribunalul Olt a hotărât, în 23 septembrie 2022, ca Gheorghe Dincă să execute pedeapsa maximă de 30 de ani de închisoare, din care să fie dedusă perioada reţinerii şi arestării preventive. El a fost reţinut pe 27 iulie 2019 şi apoi arestat preventiv.

Ştefan Risipiţeanu fusese condamnat, de Tribunalul Olt, la pedeapsa de şapte ani de închisoare pentru viol faţă de victima Luiza Melencu.

Totodată, instanţa Tribunalului Olt îl obligase pe Gheorghe Dincă la plata unor daune morale de 500.000 euro faţă de mama Alexandrei Măceşanu şi a unor daune morale de 100.000 către mama Luizei Melencu şi o altă persoană din familia fetei, precum şi la daune morale de 10.000 de euro faţă de o altă parte civilă din dosar. Dincă a fost obligat şi la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în cuantum total 750.000 lei, din care suma de 744.129,55 lei în timpul urmăririi penale.

Instanţa Tribunalului Olt mai dispusese confiscarea butoiului în care are au fost arse corpurile victimelor.

Gheorghe Dincă, acuzat că le-a ucis, acum patru ani pe Luiza Melencu și Alexandra Măceșanu

Gheorghe Dincă a fost acuzat că le-a ucis pe Luiza Melencu şi Alexandra Măceşanu în locuinţa sa din Caracal.

La începutul anchetei DIICOT, Gheorghe Dincă a susţinut că a ucis-o pe Alexandra Măceşanu, în vârstă de 15 ani, pe data de 25 iulie 2019 şi, ulterior, i-a incinerat corpul într-un butoi din curtea casei sale. De asemenea, el a afirmat că a ucis-o şi pe Luiza Melencu, de 18 ani, dispărută în luna aprilie 2019, iar resturile corpului le-ar fi aruncat la marginea unei păduri de lângă Caracal.

Ulterior, el şi-a schimbat declaraţia, în sensul că nu ar fi ucis-o pe Luiza Melencu, iar fata ar fi fost luată din casa lui de alte persoane.

În urma unei expertize ADN efectuate de INML s-a stabilit că fragmentele osoase găsite în cenuşa din butoiul metalic de la domiciliul lui Gheorghe Dincă aparţin Alexandrei Măceşanu, cu o probabilitate de 99,93%.

INML a efectuat o altă expertiză a fragmentelor osoase descoperite lângă o pădure din Caracal, însă specialiştii nu au reuşit să stabilească cui aparţine ADN-ul.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Ekrem Imamoglu/ Profimedia
Primarul din Istanbul, Ekrem Imamoglu, este acuzat de 142 de infracțiuni. Riscă 2.430 de ani...
dani mocanu
Dani Mocanu și fratele lui nu au fost găsiți acasă când polițiștii au mers să-i ridice pentru...
Judecată/ Shutterstock
Dani Mocanu, condamnat definitiv la patru ani de închisoare pentru tentativă de omor. Fratele...
Congressional Black Caucus Foundation Annual Legislative Conference National Town Hall
P. Diddy va putea fi eliberat din închisoare în mai 2028. A fost judecat pentru violenţe...
Te-ar putea interesa și
Nicolas Sarkozy
Prima zi de închisoare a lui Nicolas Sarkozy: "Un om nevinovat este închis". Soția l-a condus...
Emmanuel Macron, nicolas sarkozy
Emmanuel Macron, întâlnire cu Nicolas Sarkozy, înainte ca fostul președinte să ajungă la...
Crime Scene, Do Not Cross, pamblică de Poliție, omor, crimă, asasinat
Filmul crimei din București. O fată de 14 ani și-a convins iubitul să o ucidă pe mama ei, care...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Femeia dată dispărută în Sectorul 4, găsită decedată în Pădurea Cernica. Ar fi fost ucisă de...
Partenerii noștri
Celebrity Selfies
Adevărul despre relația dintre Jennifer Aniston și Jim Curtis: „Este...
tată fetiței decedate la dentist
Tatăl fetiței care a murit la dentist, acuzații la adresa...
Nidia și Horia Moculescu
Nidia, fiica lui Horia Moculescu, a dezvăluit cum a aflat de moartea...
News conference of Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, Kyiv, Ukraine - 04 Apr 2025
Zelenski anunţă o 'restructurare' a sectorului energetic, în urma...
Jannik Sinner
Jannik Sinner s-a calificat în finala Turneului Campionilor pentru al...
INDONESIA CILACAP LANDSLIDE AFTERMATH
Alunecare de teren în Indonezia: 6 morţi şi 17 dispăruţi în Java Centrală...
Familienunternehmer-Tage 2025
Cancelarul federal german reiterează că nu va coopera cu partidul de...
Massive Russian Drone Attack In Sumy Destroys Train Station, Buildings And Houses
Atacurile Rusiei vizează tot mai des trenurile din Ucraina, în încercarea...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Rogobete Speaks After Seven Children Die in Iasi Hospital, Bucharest, Romania
Rogobete, despre cazul fetiței decedate în clinica stomatologică: „Nu existau elemente...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Oficialii administraţiei Trump poartă discuţii privind Venezuela, pe fondul escaladării...
Accident langa timisoara
Accident lângă Timişoara cu o ambulanţă privată care transporta doi pacienţi. Trei persoane au...
Raluca Turcan/ Foto: Facebook
Raluca Turcan: „Câştigarea alegerilor din Bucureşti de către suveranişti ar fi un fiasco...