Acum la Digi FM DUA LIPA - Dance The Night (BEATMIX)

Fiica Elenei Lasconi, "șocată și dezamăgită" că mama ei a votat DA la referendumul pentru familie. "Nu pot să descriu durerea pe care o simt. Nu susțin un astfel de om"

elena lasconi si fiica ei
Oana, fiica Elenei Lasconi, cuvinte dure după ce a aflat că mama ei a votat DA la referendumul pentru familia tradițională. / Foto: Instagram

Elena Lasconi, primar al orașului Câmpulung Muscel și cap de listă USR la alegerile europarlamentare, a dezvăluit că a votat ”DA” la referendumul pentru familia tradiţională, în 2018. „Eu sunt creştină, sunt ortodoxă şi consider că familia este formată dintr-o femeie şi un bărbat”, a spus Lasconi la Prima TV. Declarația ei a stârnit o mulțime de reacții, dar poate cea mai virulentă a venit chiar de la fiica ei.

Elena Lasconi a fost întrebată în emisiunea Insider politic, difuzată sâmbătă la Prima TV, dacă susţine căsătoriile între persoane de acelaşi sex. ”Eu sunt creştină, sunt ortodoxă şi consider că familia este formată dintr-o femeie şi un bărbat”, a răspuns Elena Lasconi, care a adăugat că a participat la referendumul pentru familia tradiţională, organizat în 2018, şi a votat ”DA”.

Elena Lasconi a fost întrebată dacă acest răspuns nu va stârni critici în rândul votanţilor USR.

”Este treaba lor. Eu nu am nimic împotriva relațiilor persoanelor de acelaşi sex, dar nu văd de ce aş milita pentru căsătoria dintre persoanele de acelaşi sex. Nu am nicio problemă cu relaţiile lor atât timp cât nu-i afectează pe cei din jur”, a conchis Lasconi.

Fiica Elenei Lasconi, reacție tranșantă: "Sunt absolut dezgustată, dezamăgită și șocată"

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Oana, fiica Elenei Lasconi, care trăiește în Paris, a avut o reacție fermă și a condamnat-o pe mama ei pentru votul de care ea nu știa până când informația nu a apărut în presă. Într-o postare pe Instagram, formată din mai multe scurte filmulețe, tânăra s-a arătat îndurerată, cu lacrimi de abia ținute în frâu, în timp ce își spunea părerea pe marginea acestui subiect.

"Sunt aici să vorbesc despre mama mea, Elena Lasconi, candidat USR la Europarlamentare. Am citit știrile acum multe ore, dar sunt în continuare în șoc și absolut dezgustată să aflu că mama mea a votat DA la referendumul coaliția pentru familie pentru a susține așa-zisa familie tradițională între un bărbat și o femeie. Nu pot să descriu durerea pe care o simt, nu numai ca fiica ei, însă și ca un membru al acelei comunități. Sunt absolut dezgustată, dezamăgită și șocată. Nu îmi vine să cred că persoana pe care am susținut-o în cariera ei politică s-a dovedit o homofobă. Nu am cuvinte. Nu m-aș fi așteptat la așa ceva niciodată, nu m-aș fi așteptat ca ea să fi militat vreodată pentru drepturi egale, nu a părut vreodată pasionată de acest subiect, însă sunt șocată că a votat DA pentru modificarea Constituției într-un mod jegos și dicriminatoriu. Mă doare sufletul, mă doare inima, am palpitații de câteva ore. Nu susțin un astfel de om pentru alegerile europarlamentare sau prezidențiale, deși știu că este favorita multora pentru acel rol. Sufăr foarte mult și nu-mi vine să cred. Consider că, dacă ești creștin și crezi în legea iubirii, ar trebui să lupți pentru drepturi egale, pentru ca fiecare om să poată să-și aleagă calea și să-și poată forma o viață fericită și liniștită. Această discriminare jegoasă nu are loc la mine în familie și din acest motiv nu o mai susțin pe mama din niciun punct de vedere”, a comentat Oana pe Instagram.

Pe InstaStory, fiica Elenei Lasconi a mai spus, în engleză, că a devenit la rândul ei o persoană publică pentru a-i susține cariera mamei sale. Mai mult, a acuzat-o pe aceasta că a mințit când a propagat ideea că a crescut-o singură. "Am fost forțată să fiu persoană publică doar pentru a o ridica pe ea, încă de când eram o copilă. Practic, am fost forțată să vorbesc despre ce relație grozavă avem. Minte ziarele! Spune că m-a crescut singură. Nu m-a crescut, m-a abandonat, așa că vă rog să înțelegeți că acesta este adevărul, mi-a ajuns, acum este timpul să vorbesc despre propria mea experiență", a mai spus tânăra.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
ilie bolojan si elena lasconi
Elena Lasconi îl acuză pe premierul Ilie Bolojan că minte ”sută la sută”, când afirmă că nu...
Lasconi, USR set conditions for entering government, Bucharest, Romania - 18 Dec 2024
Elena Lasconi: Dacă voi trimite 45% din oameni acasă, pot să pun lacăt pe Primărie
Elena Lasconi
Elena Lasconi susține că îl va vota pe Nicușor Dan în turul doi, dar nu-i precizează numele...
elena lasconi, dominic fritz
Dominic Fritz, despre rezultatul obținut de Elena Lasconi în primul tur al alegerilor...
Te-ar putea interesa și
simion
George Simion afirmă că îşi va da demisia de la Cotroceni dacă referendumul având ca temă...
elena lasconi (2)
Elena Lasconi și-a anunțat demisia din funcția de președinte al USR: "Așa cred că este corect...
Elena Lasconi
Elena Lasconi, primele declarații după rezultatele exit-poll: Românii au întotdeauna dreptate
Elena Lasconi
Elena Lasconi, după ieșirea de la urne: "Am votat cu gândul şi cu credinţa că nu ne vor mai...
Partenerii noștri
Celebrity Selfies
Adevărul despre relația dintre Jennifer Aniston și Jim Curtis: „Este...
tată fetiței decedate la dentist
Tatăl fetiței care a murit la dentist, acuzații la adresa...
Nidia și Horia Moculescu
Nidia, fiica lui Horia Moculescu, a dezvăluit cum a aflat de moartea...
News conference of Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, Kyiv, Ukraine - 04 Apr 2025
Zelenski anunţă o 'restructurare' a sectorului energetic, în urma...
Jannik Sinner
Jannik Sinner s-a calificat în finala Turneului Campionilor pentru al...
INDONESIA CILACAP LANDSLIDE AFTERMATH
Alunecare de teren în Indonezia: 6 morţi şi 17 dispăruţi în Java Centrală...
Familienunternehmer-Tage 2025
Cancelarul federal german reiterează că nu va coopera cu partidul de...
Massive Russian Drone Attack In Sumy Destroys Train Station, Buildings And Houses
Atacurile Rusiei vizează tot mai des trenurile din Ucraina, în încercarea...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Rogobete Speaks After Seven Children Die in Iasi Hospital, Bucharest, Romania
Rogobete, despre cazul fetiței decedate în clinica stomatologică: „Nu existau elemente...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Oficialii administraţiei Trump poartă discuţii privind Venezuela, pe fondul escaladării...
Accident langa timisoara
Accident lângă Timişoara cu o ambulanţă privată care transporta doi pacienţi. Trei persoane au...
Raluca Turcan/ Foto: Facebook
Raluca Turcan: „Câştigarea alegerilor din Bucureşti de către suveranişti ar fi un fiasco...