Acum la Digi FM Marius Dobre YEARS & YEARS - Take Shelter (Radio Edit)

Coronavirus România: Peste 100 de cazuri noi de COVID-19. Cel mai mare număr de infectări din ultima lună

Covid-19 coronavirus particle, illustration
Coronavirus. Foto: Profimedia

În ultimele 24 de ore au fost 102 cazuri noi de COVID-19, din 27.164 de teste efectuate. Rata de infectare este de 0,37%. Ultima dată când în România au fost înregistrate peste 100 de cazuri a fost pe 16 iunie. Alte două decese au fost raportate de autorități. La ATI sunt 38 de pacienți COVID-19.

Până astăzi, 21 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.875 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.952 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Până astăzi, 34.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.07.2021 (10:00) – 21.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Arad și Brașov.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 428 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 257 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.140 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 iulie, 390 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 54.500 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.565 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Co reea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Neymar/ Profimedia
Neymar are COVID-19, a anunţat clubul FC Santos
Press Conference After the EU Summit in Brussels, Belgium.
Macron îşi aminteşte, la cinci ani de la prima izolare din cauza pandemiei covid-19, o...
test covid coronavirus
CIA spune că este "mai probabil" ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator, dar nu...
Image,Of,Floating,Macro,Covid-19,Cells,Over,Doctor,Taking,Sample
Un nou studiu dezvăluie speciile de animale cel mai probabil implicate în declanşarea...
Te-ar putea interesa și
maia sandu facebook
Maia Sandu are Covid-19. Şefa statului nu va participa la evenimentele dedicate Zilei...
Adam Peaty/ Profimedia
Britanicul Adam Peaty, testat pozitiv cu Covid-19 a doua zi după ce a câştigat medalia de...
Jocurile Olimpice/ Shutterstock
Un caz de Covid a fost detectat în rândul delegaţiei australiene la Jocurile Olimpice
Inscription,Covid-19,On,White,Background.,World,Health,Organization,Who,Introduced
Covid-19 a scăzut speranţa de viaţă cu aproape doi ani în perioada 2019-2021, arată OMS...
Partenerii noștri
Digi24 Premieră. Trump afirmă că „Rusia este stat agresor” în războiul din Ucraina
Premieră. Trump afirmă că „Rusia este stat agresor” în războiul din Ucraina
DigiSport A dat declarația serii, după ce Unirea Slobozia a ajuns pe loc de play-off: ”Nu avem un Messi, un Ronaldo”
A dat declarația serii, după ce Unirea Slobozia a ajuns pe loc de...
PeRoz „Mofturile regale” ale regele Charles. Fostul său majordom a dat tot din casă: „Pasta de dinți era stoarsă cu o cheie de argint”
„Mofturile regale” ale regele Charles. Fostul său majordom a dat tot din...
Film Now De ce Sofia Vergara a ratat Premiile Emmy 2025. Actrița a ajuns de urgență la spital aproape desfigurată: „O reacție alergică”
De ce Sofia Vergara a ratat Premiile Emmy 2025. Actrița a ajuns de urgență...
Digi World Substanța "toxică pentru fiecare celulă" pe care cei mai mulți încă o consumă. Ce spune un chirurg cardiac despre efectele asupra inimii
Substanța "toxică pentru fiecare celulă" pe care cei mai mulți încă o...
ProFM Divorț la Hollywood. Un rapper celebru a fost părăsit de soție cu doar patru zile înainte de a aniversa 29 de ani de la nuntă
Divorț la Hollywood. Un rapper celebru a fost părăsit de soție cu doar...
Digi Life Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri, ridicată de pe malul Tamisei
Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri...
Solemn Opening Session of the Cortes Generales of the XV Legislature in the Congress of Deputies
Pedro Sanchez pledează pentru excluderea Israelului din competiţiile...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Neymar / Profimedia
Neymar nu vrea să joace pe teren sintetic: „Este o porcărie”
Mălina Călugăreanu şi Iulian Teodosiu s-au căsătorit/ Foto: Facebook Federația Română de Scrimă
Nuntă în lumea scrimei. Mălina Călugăreanu şi Iulian Teodosiu s-au căsătorit
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu, mesaj dur pentru Rusia: „Nu trebuie să le spunem că drona e a lor”. Avertizează că...
Spitalul Județean de Urgență Reșița
Anchetă după moartea unui pacient la Spitalul Județean Reșița. Scara pe care cobora s-a rupt...