Acum la Digi FM TOPIC & SOFIYA NZAU - AWAY

Coronavirus România: 50 de cazuri noi, 10 decese în ultimele 24 de ore

Coronavirus, COVID-19, SARS-CoV-2
Foto: Shutterstock

În ultimele 24 de ore au fost raportate 50 de cazuri noi de COVID-19. Autoritățile au raportate alte 27 de decese, din care 17 sunt din lunie aterioare. La ATI sunt 217 pacienți COVID-19.

Până astăzi, 14 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.776 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.044.404 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 50 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Până astăzi, 31.861 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.06.2021 (10:00) – 14.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 27 de decese (12 bărbați și 15 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Constanța, Dolj, Iași, Maramureș, Olt, Timiș și Vaslui.

17 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 dintre acestea s-au produs în luna ianuarie 2021, 8 în februarie și 5 în martie 2021, în județele Dolj, Iași și Olt.

Dintre cele 27 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 1 la categoria 50-59 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

26 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.157. Dintre acestea, 217 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.115.344 de teste RT-PCR și 1.289.319 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.960 de teste RT-PCR (2.387 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.573 la cerere) și 6.116 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.696 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.442 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.648 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 84 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 277 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 iunie, 760 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 129.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu
Toto Dumitrescu a fost arestat pentru 30 de zile. În 2021 a mai fost...
Over,The,Shoulder,View,Of,A,Young,Female,Student,Using
Un nou cod vestimentar introdus în şcolile din Italia interzice...
Pe aceeași temă
Neymar/ Profimedia
Neymar are COVID-19, a anunţat clubul FC Santos
Press Conference After the EU Summit in Brussels, Belgium.
Macron îşi aminteşte, la cinci ani de la prima izolare din cauza pandemiei covid-19, o...
test covid coronavirus
CIA spune că este "mai probabil" ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator, dar nu...
Image,Of,Floating,Macro,Covid-19,Cells,Over,Doctor,Taking,Sample
Un nou studiu dezvăluie speciile de animale cel mai probabil implicate în declanşarea...
Te-ar putea interesa și
maia sandu facebook
Maia Sandu are Covid-19. Şefa statului nu va participa la evenimentele dedicate Zilei...
Adam Peaty/ Profimedia
Britanicul Adam Peaty, testat pozitiv cu Covid-19 a doua zi după ce a câştigat medalia de...
Jocurile Olimpice/ Shutterstock
Un caz de Covid a fost detectat în rândul delegaţiei australiene la Jocurile Olimpice
Inscription,Covid-19,On,White,Background.,World,Health,Organization,Who,Introduced
Covid-19 a scăzut speranţa de viaţă cu aproape doi ani în perioada 2019-2021, arată OMS...
Partenerii noștri
Digi24 Ce se întâmplă în PSD: supraveghere, presiuni, intimidări și amenințări. „Nu este încă un moment de asumare publică”
Ce se întâmplă în PSD: supraveghere, presiuni, intimidări și amenințări...
DigiSport Dinamo e pe 3 în SuperLigă, dar a fost ”părăsită” de fani! Câte bilete s-au vândut pentru meciul cu Farul
Dinamo e pe 3 în SuperLigă, dar a fost ”părăsită” de fani! Câte bilete...
PeRoz Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la aparate pe Lisa Marie: "Spiritul ei nu mai era acolo"
Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la...
Film Now Sylvester Stallone, coleg de platou cu fiica sa cea mică. A avut sfaturi pentru Scarlet, dar a ajuns să învețe el de la ea
Sylvester Stallone, coleg de platou cu fiica sa cea mică. A avut sfaturi...
Digi World Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează instant anxietatea, recomandat de medici
Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează...
ProFM t.A.T.u, din nou pe scenă după 20 de ani. Reacțiile, extrem de dure: „Au spus că nu se suportă. Oare au rămas fără bani?”
t.A.T.u, din nou pe scenă după 20 de ani. Reacțiile, extrem de dure: „Au...
Digi Life Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New York
Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New...
andreea marin
Andreea Marin, despre episodul care a făcut-o să-și reevalueze modul de a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Căldură, încălzire, agent termic, Termoenergetica
Termoenergetica începe probele de căldură în București pentru sezonul rece. Locatarii, rugați...
masini vechi si ruginite
Programul „Rabla” 2025. Persoanele fizice îl pot accesa din 30 septembrie. Valoarea...
visarion alexa captura digi
Preotul Visarion Alexa, condamnat definitiv la închisoare cu suspendare. E acuzat că a agresat...
Bjorn Borg
Legendarul tenismen Bjorn Borg ia viața "zi cu zi, an cu an", după ce a fost diagnosticat cu...