Acum la Digi FM Marius Dobre CAMILA CABELLO - Liar (Beatmix Nou)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Cătălin Predoiu, la Consiliul JAI: "Cu România şi Bulgaria, Spațiul Schengen va fi consolidat "

Advanced Medical Stations, Emergency Situations, Bucharest, Romania - 05 Jul 2023
Catalin Predoiu, Ministrul Afacerilor Interne. Profimedia

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat, la Consiliul JAI, că UE trebuie să aibă curajul să ia "decizia corectă şi dreaptă" de a extinde Spaţiul Schengen cu România şi Bulgaria.

Predoiu a apreciat calitatea Barometrului Schengen, subliniind că autorităţile române analizează cu toată seriozitatea informaţiile incluse, dar mai ales pe cele care arată unde trebuie să se lucreze în continuare.

"Ministrul a pus accent pe importanţa verificărilor sistematice în bazele de date europene şi pe pregătirea personalului care foloseşte sistemele europene. Referitor la aspectele de returnare, a evidenţiat importanţa continuităţii procesului şi eliminarea lacunelor, inclusiv de ordin legislativ, ce pot fi exploatate de cetăţeanul terţ subiect al returnării pentru a abuza de procedura de azil şi pentru a se sustrage de la executarea returnării. Ministrul român a subliniat faptul că România nu numai că îndeplineşte criteriile Schengen, dar performează în teren în ceea ce priveşte combaterea migraţiei ilegale, aşa cum o demonstrează şi statisticile din Barometrul Schengen, Frontex etc.", informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis Agerpres.

Cu privire la Decizia Consiliului privind aplicarea integrală a prevederilor acquis-ului Schengen în Bulgaria şi România, demnitarul român a amintit eforturile României pentru asigurarea securităţii UE şi implementarea la cele mai înalte standarde a criteriilor Schengen, fapt recunoscut unanim de toate statele membre UE.

"Ministrul român a demonstrat prin argumente faptul că nu există nicio incompatibilitate între extinderea Spaţiului Schengen cu România şi Bulgaria şi discuţia privind îmbunătăţirea performanţei tuturor ţărilor din Spaţiul Schengen, respectiv întărirea Spaţiului Schengen, dimpotrivă, cu România şi Bulgaria în Spaţiul Schengen, acesta va fi consolidat, pentru că ambele ţări performează în combaterea migraţiei ilegale", arată sursa citată.

Predoiu a solicitat Preşedinţiei să identifice scenarii optime de gestionare a subiectului în continuare, astfel încât să fie facilitată adoptarea unei Decizii pozitive privind aderarea la spaţiul Schengen până la sfârşitul acestui an.

Marţi a avut loc la Bruxelles secţiunea Afaceri Interne a Consiliului Justiţie şi Afaceri Interne, organizat de Preşedinţia spaniolă a Consiliului Uniunii Europene.

Pe agendă au figurat subiecte referitoare la starea generală a spaţiului Schengen, Decizia Consiliului privind aplicarea integrală a prevederilor acquis-ului Schengen în Bulgaria şi România (informare), Pactul privind migraţia şi azilul, Regulamentul privind prevenirea şi combaterea abuzului sexual asupra copiilor, azil şi migraţie: dimensiunea externă, consecinţele agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei - securitate internă, implicaţiile situaţiei din Orientul Mijlociu pentru securitatea internă a UE, combaterea provocărilor de securitate: evaluare de către Consiliul consultativ de informaţii, Recomandarea Consiliului referitoare la un plan privind infrastructura critică.

Comisarul european Ylva Johansson a reconfirmat în declaraţia din debutul şi de la finalul dezbaterii faptul ca Romania aparţine şi trebuie să facă parte din spaţiul Schengen. A mai subliniat că proiectul-pilot de la frontiera cu Serbia a produs rezultate solide şi pozitive şi că statele membre pot lua o decizie pozitivă privind aderarea României şi Bulgariei în acest an.

"Statele membre au intervenit pe rând subliniind faptul că cele două state îndeplinesc toate criteriile de aderare, sunt constructive şi dedicate acestui proces şi trebuie să devină membre cu drepturi depline cât de curând posibil. Statele membre au precizat că îşi menţin poziţia de a susţine o decizie de extindere, iar ministrul austriac a subliniat că doreşte un spaţiu Schengen puternic", precizează MAI. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
Cristian Chivu, campion cu Inter Milano
Cristi Chivu și Inter Milano, primiți de Papa Leon la Vatican, după...
jake hall (2)
Un star de reality show a murit într-un accident stupid, într-o vilă...
Femeie în spital / Profimedia
O femeie internată la Amsterdam este suspectată de infecţie cu...
Pe aceeași temă
Ion Ceban
Primarul Chişinăului are interzis în România şi în Schengen, anunţă MAE. Cine este Ion Ceban...
Romanian Government, Cabinet Meeting, Bucharest, Romania - 04 Dec 2024
Premierul Ciolacu: „Integrarea totală a României în Schengen va aduce economiei impulsul masiv...
Cătălin Predoiu
Cum l-a convins Cătălin Predoiu pe Gerhard Karner că România e pregătită să intre deplin în...
romania in schengen
Românii pot circula liber şi pe rutele terestre, de la 1 ianuarie 2025, în ţările din...
Te-ar putea interesa și
Schengen,Or,Border,Controls,-,Traffic,Sign,With,Two,Options
Câți bani ar putea câștiga România în fiecare an, datorită aderării la Schengen. Adrian...
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen și Comisia Europeană salută aderarea României și Bulgariei la Schengen...
2024-12-12-4757
Marcel Ciolacu, după ce JAI a anunțat că România intră în Schengen cu drepturi depline: "Un...
Klaus Iohannis / Foto: Profimedia
România, aderare deplină în Schengen de la 1 ianuarie 2025. Klaus Iohannis: "O decizie...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
lei, bani
Reguli noi pentru voucherele de vacanță în 2026. Salariații nu mai scot bani din buzunar...
Bucharest, Romania. 30th July, 2025: Dragos Pislaru, Romanian Minister of Investments and European Projects, holds a press conference one month after taking office, at the Ministry headquarters in Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
În ce condiții ar putea rămâne Bolojan premier. Dragoș Pîslaru, declarații ferme: „Scenariul...
Rainy,Day
Vremea se schimbă brusc în România. Meteorologii anunță ploi torențiale, grindină și vijelii...
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan, după ce PNL a refuzat o coaliție cu PSD și a decis să meargă în opoziție...