Acum la Digi FM LIVE - ON AIR

Atenționare de vânt puternic și ploi până sâmbătă seara. La munte se ajunge la rafale de 70- 90 km/h

vremea, ploaie, persoana cu umbrela
Vreme ploioasă și vânt / Foto: Profimedia

O atenţionare de vânt puternic şi ploi care vizează mai multe regiuni din ţară a intrat în vigoare miercuri, 20 noiembrie, la ora 10.00 şi este valabilă până sâmbătă seară. Rafalele vor ajunge la 55-60 km/h în zonele joase şi vor depăşi 70 km/h la munte, izolat chiar 90 km/h. În Banat, Crişana, Maramureş, local în Transilvania, în nord-vestul Moldovei şi pe litoral este cod galben.

Potrivit ANM, în intervalul 20 noiembrie, ora 10.00 – 23 noiembrie, ora 20.00, vor fi precipitaţii moderate cantitativ în toate regiunile, ninsori la munte şi strat de zăpadă consistent, precum şi intensificări ale vântului.

În Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei şi în Dobrogea va ploua şi pe arii restrânse vor fi şi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. În restul regiunilor, pe parcursul zilei de miercuri vor fi ploi, apoi vor predomina ninsorile. La munte va ninge şi local se va depune strat de zăpadă consistent.

Meteorologii avertizează că se vor acumula cantităţi de precipitaţii de 15-25 l/mp, iar cu precădere în vest şi la munte, pe arii restrânse, acestea vor depăşi 30 l/mp.

Local şi temporar vor fi intensificări ale vântului în toate regiunile, cu viteze în general de 50-60 km/h. La munte, rafalele vor depăşi 70 km/h, iar cu precădere în zona înaltă a Carpaţilor Meridionali, în noaptea de joi spre vineri (21/ 22 noiembrie) şi pe parcursul zilei de vineri (22 noiembrie) vor fi rafale de peste 90 km/h, viscolind ninsoarea şi spulberând zăpada.

În intervalul 20 noiembrie, ora 10 – 20 noiembrie, ora 20, este cod galben în mai multe regiuni.

La Bucureşti, sâmbătă e posibil să ningă

La Bucureşti, în cursul zilei de miercuri cerul va fi variabil, iar în noaptea de miercuri spre joi se va înnora şi temporar va ploua. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificări în a doua parte a intervalului. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 15 grade, iar cea minimă va fi de 5-6 grade. La începutul intervalului va fi nebulozitate joasă şi posibil ceaţă.

Potrivit ANM, în ziua de joi şi vineri dimineaţă, vremea se va răci semnificativ faţă de ziua anterioară, cerul va fi variabil, cu înnorări ziua, când temporar va ploua, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 6-7 grade, iar cea minimă de -4 - -3 grade.

În intervalul 22 noiembrie ora 08:00 - 23 noiembrie ora 08:00, cerul va avea înnorări, mai accentuate seara şi noaptea, când temporar vor fi precipitaţii. Va ploua, însă spre sfârşitul intervalului, trecător vor fi şi precipitaţii sub formă de ninsoare. Vântul va sufla moderat, cu intensificări temporare noaptea. Temperatura maximă va fi de 13-14 grade, iar cea minimă de 1-2 grade.

În cursul zilei de sâmbătă, 23 noiembrie, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla în general moderat. Temperatura maximă va fi de 6-7 grade.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
ploaie
Meteorologii anunţă ploi însemnate cantitativ şi intensificări ale...
FRANKENSTEIN Premiere
Sebastian Stan spune că Marvel l-a ajutat să se dezvolte ca actor...
Pe aceeași temă
A,Young,Woman,Is,Fighting,Against,The,Storm,With,Her
Cod galben de vânt puternic, prelungit până sâmbătă dimineață. Rafale de peste 120 km/h lovesc...
frunze cazute, toamna
Cum va fi vremea, la final de octombrie, în fiecare regiune a țării. Miercuri, cea mai caldă...
Vreme toamnă/ Shutterstock
După valul de frig, urmează două săptămâni cu temperaturi peste cele specifice perioadei. De...
vremea, meteo, bucurești
Meteorologii anunță temperaturi sub cele normale. Minimele ajung și la -3 grade Celsius
Te-ar putea interesa și
vant puternic
HARTĂ. Atenționare cod galben de intensificări ale vântului în 22 de județe
parcul IOR din București
Ploi, vânt și vreme și mai rece, joi și vineri, în 13 județe și București
vremea, meteo, toamna
Cum va fi vremea în următoarele zile. Frig și precipitații până în 2 octombrie
A,Young,Woman,Is,Fighting,Against,The,Storm,With,Her
Cod galben de vânt puternic până sâmbătă după-amiază. În Bucureşti, vremea va fi rece pentru...
Partenerii noștri
Digi24 Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac într-o bancă din Canada: dinastia celebră căreia îi aparține
Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac...
DigiSport Reacția lui Valeriu Iftime, după ce Mircea Lucescu nu a convocat niciun jucător de la Botoșani
Reacția lui Valeriu Iftime, după ce Mircea Lucescu nu a convocat niciun...
PeRoz Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit cu două luni înainte de nuntă. Surpriza amară pe care a avut-o
Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit...
Film Now Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui preferate
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra...
Digi World Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată sare prea devreme!”
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin...
ProFM Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe Dumnezeu, am încercat!”
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
biden trump1
Joe Biden îl atacă în termeni duri pe Donald Trump: "A distrus democrația...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Emeric Ienei
Emeric Ienei, înmormântat la Oradea, în prezența a peste 1000 de oameni. O bucată din gazonul...
oana gheorghiu (2)
Oana Gheorghiu, despre spusele lui Grindeanu despre ea: "A profitat de ocazie să tragă nişte...
Robert de Niro si papa leon
Papa Leon și Robert de Niro, întâlnire la Vatican. Suveranul Pontif i-a dăruit actorului un...
granita bulgaria
Ce se întâmplă cu românul care a provocat un accident grav în Bulgaria, în urma căruia au...