Acum la Digi FM Marius Dobre AXWELL INGROSSO - More Than You Know
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Alegeri 2024. Prezență la vot de peste 32% până la ora 16. Județele Olt și Vâlcea, fruntașe și la locale, și la europarlamentare

alegeri 2024 (1)
România votează. / Foto: Shutterstock
Prezenţa la vot la alegerile europarlamentare 2024, la nivel naţional, a fost, la ora 16.00, 32.36 %, iar la alegerile locale 2024, 31,8 %, conform datelor oficiale anunţate de BEC. La alegerile europarlamentare din 2019, la aceeaşi oră, prezenţa era 31.29 %, iar la alegerile locale din 2020 a fost 30,94%.

”Până la ora 16, şi-au exprimat opţiunea prin vot, pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European, 32,36% din numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale, 27,26% în mediul urban, respectiv 39% în mediul rural.

Pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, şi-au exprimat opţiunea prin vot, până la ora 16, 31,8% din numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale, 26,55% în mediul urban, respectiv 38,66% în mediul rural”, au declarat reprezentanţii Biroului Electoral Central.

Ei au precizat că judeţele cu cea mai mare prezenţă la vot sunt Olt şi Vâlcea, iar la polul opus se află Timiş şi Iaşi.

La nivel de judeţ, procente mai mari pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European s-au înregistrat în Olt - 39,11%, Vâlcea - 38,85%, Giurgiu - 38,62%, Teleorman - 38,24%, Gorj - 38,14%. Iar pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, procente mai mari s-au înregistrat în Olt - 38,79%, Vâlcea - 38,41%, Giurgium- 38,08%, Teleorman - 38%, Gorj - 37,74%.

Participare mai redusă la vot pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European s-a înregistrat în Timiş - 30,15%, Iaşi - 27,86%, Galaţi - 26%, municipiul Bucureşti, 25,73% - Vaslui - 24,51%. Iar pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, participarea mai redusă s-a înregistrat în Timiş - 29,21%, Iaşi - 27,19%, Galaţi - 25,80%, municipiul Bucureşti - 24,39%, Vaslui - 24,23%, au precizat reprezentanţii BEC.

De asemenea, ei au oferit şi prezenţa înregistrată în Bucureşti. ”Pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European, în municipiul Bucureşti, prezenţa la vot a fost de 25,73%, situaţia pe sectoare fiind următoarea: Sectorul 1 - 29,96%, Sectorul 2 - 26,46%, Sectorul 3 - 21,44%, Sectorul 4 - 26,33%, Sectorul 5 - 25,07%, Sectorul 6 - 28,22%. Pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, în municipiul Bucureşti prezenţa la vot a fost de 24,39%, situaţia pe sectoare fiind următoarea: Sectorul 1 - 27,68%, Sectorul 2 - 25,16%, Sectorul 3 - 20,44%, Sectorul 4 - 25,28%, Sectorul 5 - 24,23%, Sectorul 6 - 26,34%”, a mai declarat Biroul Electoral Central.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
ciprian ciucu
Exit-poll alegeri Primăria Capitalei 2025. Ciprian Ciucu, noul primar general al Municipiului...
Daniel Băluță
Alegeri Primăria Capitalei 2025. Daniel Băluță, după ce a votat: "În sfârşit, a venit timpul...
Traian Băsescu
Alegeri Primăria Capitalei 2025. Traian Băsescu: "Am votat îngrijorat. România nu e într-o...
Marcel Ciolacu
Alegeri locale 2025. Marcel Ciolacu, candidat la șefia CJ Buzău, după ce a ieșit de la urne...
Te-ar putea interesa și
Timisoara,,Timis,,Romania,-,6,9,2024:,Shallow,Focus,On
Alegeri Primăria Capitalei 2025. Prezență scăzută la vot. Numai 32,71% dintre bucureștenii...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu, la Digi FM: Competiția reală la Primăria Capitalei e între Drulă și Ciucu
Voting,Stamp,At,A,Polling,Station,In,Bucharest,,Romania
Guvernul aprobă măsurile pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie. AEP, proiect pilot...
Vot, scrutin, alegeri locale, referendum, urne, secții de votare, alegători, electoral
Coaliția de guvernare a decis ca alegerile pentru Primăria Capitalei să aibă loc în 7 decembrie
Partenerii noștri
Digi24 Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele: „Am crezut că nu aud bine, după care am început să plâng”
Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele...
DigiSport Ce s-a întâmplat cu fotbalistul care ”se poate face de Real Madrid” din SuperLiga. Cu cine a semnat
Ce s-a întâmplat cu fotbalistul care ”se poate face de Real Madrid” din...
PeRoz O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se simțea bine. Cum le-a dat vestea fiicelor ei
O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se...
Film Now Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își dorește actrița în următorul film cu 007
Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își...
Digi World Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină solară avem nevoie pentru sănătate, fără să ne punem pielea în pericol
Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM "Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei Seling un gust amar după ce și-a asumat noua relație
"Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei...
Digi Life Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie să-l pui
Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
euro
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
Marcel Ciolacu/ Profimedia
Ciolacu, despre decizia primarului Toma de a nu mai candida din partea PSD pentru un nou...
Elon Musk
Zelenski îi acordă lui Elon Musk Ordinul Libertății. Kievul încearcă să obțină acces Starlink...
scoala-profesori-examen-titularizare-digi24
Sindicatele din Educație resping categoric noua Lege a salarizării. Propunerea pentru...