Acum la Digi FM SIA - Unstoppable

În premieră la Digi Life - „Martorul 217 - Violența” - un documentar social tulburător

Violenta-landscape-RO-cu-data

Violența domestică este extrem de prezentă în România, iar legea privind violența domestică - Legea 217/2003 - nu se aplică în toate mediile și pentru toate victimele.

De ce nu se aplică legea?”, „De ce perpetuăm acest model disfuncțional de societate?”, „De ce acceptăm o  <normalitate> greșită?”, „De ce suntem martori tăcuți la o temă atât de răspândită?”...

Documentarul „MARTORUL 217 - VIOLENȚA”, difuzat în premieră națională pe DIGI LIFE, în data de 28 octombrie 2018, la ora 21:00, caută să ofere răspunsuri la aceste întrebări.

Violența în familie a existat din totdeauna. Dar nu s-a discutat despre ea sau a fost acceptată ca fiind ceva normal. Agresiunile în familie nu sunt un mit, ele reprezintă o realitate cu care s-au întâlnit femeile aproape din totdeauna, în relațiile lor. Și pe care le-au acceptat, pentru că nimeni nu le credea sau nu le ajuta în vreun fel. Când vine vorba de acest fenomen, între mediul rural și cel urban nu există diferențe notabile.

Statistica ne arată că 45% din actele de violență se întâmplă în mediul urban, iar 1,2 milioane de românce sunt agresate fizic de partenerul lor de viață. Mai tulburător este că aceleași date confirmă că 2 românce sunt ucise săptămânal de către iubiții violenți.

Miturile și prejudecățile despre violența în familie, învățate din copilărie, ne împiedică să realizăm faptul că este un act cu o conotație criminală, îndreptat împotriva unei persoane și care încalcă dreptul său fundamental la protecție și libertate. Astfel, s-a ajuns ca 7 din 10 cazuri să fie neraportate.

Documentarul „MARTORUL 217 - VIOLENȚA” dorește identificarea și mediatizarea acestor probleme sociale cu care se confruntă România prin intervievarea victimelor, dar și a agresorilor și reprezentanților instituțiilor care lucrează pentru combaterea acestui fenomen.

Eliana Ligia Rădulescu, victimă: M-a apucat de păr și cred că de vreo zece ori m-a lovit cu capul de gresie.

Ionel Iulian Derviș, agresor – condamnat pentru omor: Am îmbrâncit-o și în momentul în care am îmbrâncit-o aceasta s-a dezechilibrat, s-a lovit cu capul de șifonier, a căzut jos...

Elisabeta Căldărar, victimă – condamnată pentru omor: I-am smuls ciocanul din mână și i-am dat în neștire până în zece lovituri.

Documentarul „MARTORUL 217 - VIOLENȚA” face parte dintr-o serie de opt documentare care abordează teme sensibile ale societății românești și care vor fi difuzate în curând pe Digi Life. Filmul documentar este o producție Oblique Media Film și Atic Pictures, regizat de Cristina Dobrițoiu și Titi Rădoaie, avându-i producători pe Adela Vrînceanu Celebidachi, Titi Rădoaie, Dan Iancău și Cristina Dobrițoiu. Filmul a fost realizat cu sprijinul OMD, Publicis Groupe, Avon și sentimente.ro.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Nasty (2024)
"Nasty", documentarul despre viața și cariera lui Ilie Năstase, selectat la Festivalul de Film...
Jelena Dokic
Fosta jucătoare de tenis Jelena Dokic, despre abuzurile suferite din partea tatălui ei: "Nu...
Michael Schumacher și David Coulthard
"M-a acuzat că am încercat să îl omor". Dezvăluirile fostului pilot David Coulthard în...
Emmanuelle Béart/ Profimedia
Actriţa franceză Emmanuelle Béart mărturiseşte într-un documentar că în copilărie a fost...
Te-ar putea interesa și
sean penn volodimir zelenski
Sean Penn va prezenta la Berlinală documentarul cu Zelenski - „Superpower”
meghan harry
Şeful diplomaţiei britanice, James Cleverly, ia apărarea familiei regale, după serialul...
meghan harry
Prințul Harry, atac la Prințul William și la Regele Charles în documentarul lansat alături de...
combo putin macron - profimedia
Un documentar dezvăluie ce au discutat Macron și Putin cu 4 zile înainte de război
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...