Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Iliescu, despre dosarul Revoluției: „Acuzațiile sunt invenția unui român. Nu demonstrează nimic”

ion_iliescu_39601000_48011900

Ion Iliescu se dezice de acuzațiile care i se aduc în dosarul Revoluției din Decembrie '89. Fostul președinte susține că e vorba de acțiuni absurde care nu demonstrează nimic, iar ideea de crime împotriva umanității este invenția unui român.

Afirmațiile au fost făcute în cadrul unui interviu acordat agenției de presă rusești TASS, primul după o lungă absență a liderului de onoare al PSD din viața publică. Iată un fragment:

Nikolai Morozov, reporter Tass: În România, polemica referitoare la evenimentele din decembrie 1989 nu se încheie; după 30 de ani, încă se cere „adevărul despre revoluție". În plus, aceste dispute au migrat acum din paginile ziarelor spre instanțe judiciare. Dumneavoastră și unii dintre asociații dvs. sunteți acuzați de „crime împotriva umanității”. Cum evaluați această abordare asupra istoriei? Credeți că aceste acuzații sunt politice?

Ion Iliescu: „Adevărul despre Revoluție este simplu și îl știe toată lumea: măsurile dure de austeritate din anii 1980 au condus la o stare accentuată de nemulțumire în societate, care s-a transformat într-o revoltă violentă în decembrie 1989 și a devenit revoluție. Adevărul despre revoluție include și incapacitatea societății din România de a crea o alternativă politică și civică, așa cum s-a întâmplat în Polonia, în Ungaria și Cehoslovacia, situații care au asigurat o tranziție pașnică spre democrație.

Așa-numitul dosar al Revoluției sunt o serie de acțiuni absurde care nu demonstrează nimic, dar care pot fi folosite pentru scopuri politice de uz intern. Ideea de crime împotriva umanității, de care sunt acuzat, este invenția unui român.

Principalele probleme din România - economia rămasă în urmă, sărăcia, polarizarea socială - nu pot fi rezolvate prin acuzații fantasmagorice și dosare fabricate. Revoluția din România a fost o manifestare a demnității naționale. Oamenii au vrut libertate, democrație și respectarea muncii, iar acum vor aceleași lucruri. Însă unii oameni uită cum s-a produs explozia socială din 1989, iar acum merg pe calea creată de politicienii vinovați de suferința poporului. Nu este corect. Negarea istoriei, manipularea acesteia ne vor duce acolo, dacă nu suntem atenți și nu abordăm lucrurile cu responsabilitate”.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
Ilie Bolojan
Mîndruță, despre moțiunea împotriva lui Bolojan: „Hit-ul anilor '90...
chivu (1)
Mourinho, despre Cristi Chivu: „Nu am crezut niciodată că va deveni...
Nicușor Dan
Nicușor Dan: „Am convingerea că dacă moțiunea trece, rezultatul va fi...
Pe aceeași temă
claudiu manda
Claudiu Manda, secretarul general al PSD, optimist înainte de votul moțiunii de cenzură...
Ciucu 2026-02-26-5045
Ciucu, reacție dură după apelul PSD către PNL: de a nu-l mai sprijini pe Bolojan: „Jignitor...
Parchetul București
Dosarul Revoluţiei se întoarce la Parchetul General. Instanța supremă a admis parțial cererile...
Ilie Bolojan
Ce face PNL dacă trece moțiunea. Ilie Bolojan: „Rămânem la guvernare, dar nu cu PSD”
Te-ar putea interesa și
Sorin Grindeanu
Florin Negruțiu: „Ponta minte cum respiră. Grindeanu — minciuna proprie încă îl surprinde"
Victoria Stoiciu PSD
Ruptură în PSD. Senatoarea Virginia Stoiciu pleacă din partid: „Nu pot și nu voi gira...
Ilie Bolojan
Bolojan: „PSD a dinamitat guvernarea, încălcând toate înţelegerile; vom avea foarte probabil o...
Tudor Chirila
Tudor Chirilă, reacție dură după anunțul privind moțiunea de cenzură: „AUR egal PSD. Lupta...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Bucharest, Romania. 10th July, 2025: Mircea Abrudean, president of the Senate, during the reading of the no-confidence motion against the Bolojan government, filed by the Alliance for the Union of Romanians (AUR), in the joint plenary of the Chambers of t
Preşedintele Senatului: Dacă moţiunea de cenzură trece, varianta PNL în opoziţie este foarte...
sun and rain
Temperaturi de vară de până la 28 de grade Celsius, urmate de ploi. Prognoza ANM pentru...
serena williams (2)
"Ieftin, kitsch și vulgar". Serena Williams, aspru criticată pentru o ținută ce s-a vrut...
euro
Euro atinge un nou record istoric de 5,19 lei. Ce înseamnă asta pentru români