Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR

Gabriela Firea: „Am ajuns într-un punct în care nu se mai poate”

Gabriela Firea, după CEx PSD

Primarul Capitalei a lansat noi săgeți către Liviu Dragnea. A publicat o scrisoare deschisă către colegii din PSD în care susține, din nou, că nu vrea să candideze la Președinție.

Gabriela Firea crede că toate atacurile recente la adresa ei au avut ca scop să i se pună în cârcă scandalul protestului din 10 august.

Ea insistă că nu vrea sub nicio formă scindarea sau slăbirea partidului, dar subliniază că s-a ajuns într-un punct în care nu se mai poate, pentru că șefia PSD s-a concentrat în mâinile unui singur om, care ia toate deciziile doar într-un grup restrâns, iar acest mod de a conduce partidul „nu poate duce decât într-o fundătură”.

Cât privește o posibilă demisie din funcțiile de vicepreședinte PSD sau de lider al organizațiilor București și Ilfov, acest lucru nu se va întâmpla deoarece „calitatea de membru al acestui partid este mai importantă decât orice funcție politică sau administrativă”.

Gabriela Firea refuză să ia în calcul excluderea sa din PSD.

Iată scrisoarea:

Dragi colegi social-democrați, membri și simpatizanți ai PSD

Se încearcă în ultimele zile acreditarea în spațiul public a ideii că în partid are loc un război între Gabriela Firea și Liviu Dragnea, din care PSD nu are decât de pierdut. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, și voi încerca să explic de ce.

În primul rând, nu se pune problema ca cineva să aleagă între mine și Liviu Dragnea, și asta dintr-un motiv cât se poate de simplu: așa cum am mai spus-o de nenumărate ori, și o mai spun încă o dată, cu toată responsabilitatea, NU doresc să fiu președintele PSD. Nu îl critic pe președintele partidului pentru a-i lua locul și nici pentru a-l da afară din partid. Comitetul Executiv este cel care se va pronunta prin vot democratic.

NU doresc sa fiu desemnata candidat la Prezidentiale. Am vorbit serios cand am garantat continuarea proiectelor din Capitala Romaniei.

Nu sunt o dizidentă și nu urmăresc sub nicio formă scindarea sau slăbirea partidului! N-am făcut altceva decât să fiu sinceră și să spun public anumite lucruri pe care eu le consider nocive pentru partid în ansamblul său și pentru modul cum este perceput în societate.

Nu am adoptat o poziție de forță și nu am încercat să-mi impun punctul de vedere altfel decât cu forța argumentelor. Dacă demersul meu va rămâne fără rezultat, nu voi pleca din partid, nici pentru a mă alătura altei formațiuni nici pentru alte scopuri, ci voi rămâne în PSD, pentru că vreau să știe toată lumea că pentru mine calitatea de membru al acestui partid este mai importantă decât orice funcție politică sau administrativă. Refuz să iau în calcul excluderea mea din partid, pentru că încă mai sper că declarațiile tuturor colegilor mei cum că PSD este cea mai democratică formațiune nu sunt doar pentru a da bine la televizor.

Am fost toată viața mea un om de stânga. Provin dintr-o familie simplă și m-am obișnuit dintotdeauna să obțin prin muncă orice rezultat. De aceea am rămas fidelă valorilor social-democrației, indiferent de statutul meu social sau de situația materială. În urmă cu 6 ani am considerat că pot și trebuie să fac mai mult pentru valori precum solidaritatea socială, sănătatea, educația, familia, și am decis să mă alătur echipei Partidului Social Democrat, în slujba căruia mi-am pus energia, puterea de muncă, experiența, abilitățile, notorietatea.

Am avut un mandat de senator pe parcursul căruia consider că am confirmat încrederea care mi-a fost acordată, mi-am făcut datoria conștiincios, inclusiv ca membru în comisii speciale foarte dificile, „Roșia Montană" sau „Nana", m-am numărat printre cei mai activi și eficienți comunicatori ai partidului, inclusiv în campaniile electorale care au urmat.

În calitate de parlamentar m-am luptat pentru administrația publică locală, promovând inițiative legislative menite să-i ajute pe cei aleși să-și facă datoria față de comunitățile lor, și am continuat să fac acest lucru și după ce am fost aleasă, la rândul meu, Primar General al Capitalei. Prin tot ce am solicitat, în acești doi ani, Guvernului și Parlamentului, nu am adus niciun fel de prejudiciu celorlalte unități administrativ teritoriale, ci dimpotrivă, le-am reprezentat și lor interesele, așa cum a fost în cazul compensărilor la bugetele locale, la Codul Administrativ sau în procesul de modificare a Legii achizițiilor publice.

Mi s-a reproșat, pe de o parte, că am ales calea răfuielii publice, în loc să spun ce am de spus în interiorul partidului, iar pe de altă parte, că am ales prost momentul acestei răzvrătiri, unii spunând că trebuia să mai aștept și să nu pun paie pe foc într-un context și-așa încărcat, iar alții că am tăcut mult prea mult timp, susținându-l necondiționat pe actualul președinte.

În primul rând, nu am ieșit cu niciun fel de declarații publice înainte de a epuiza toate căile statutare, în interiorul partidului, și de a mi se pune în cârcă, premeditat, decontul evenimentelor din 10 august, din Piața Victoriei. Ca să nu existe niciun fel de dubiu, condamn cu fermitate manifestările violente ale unor participanți la miting, care au fost la un pas să degenereze. Intervenția jandarmilor a fost, prin urmare, cât se poate de legitimă. Mai departe, dacă forțele de ordine au dat dovadă de exces de zel, dacă au folosit forța în mod nejustificat, sau nu, este treaba organelor de anchetă să stabilească și în niciun caz nu poate fi responsabilitatea mea, ci a ministrului de Interne. Dacă s-a greșit, să-și asume vina, dacă totul a fost minunat, să culeagă laurii.

Cât despre loialitate, aceasta este, cel puțin în cazul meu, o trăsătură fundamentală de caracter, dar nu cu orice preț și în orice condiții. Iar în cazul nostru concret, consider că este mult mai importantă loialitatea mea față de echipă sau de partid, în ansamblul său, decât față de un singur om, fie el și președintele Dragnea.

Nu în ultimul rând, mi-am pus și eu, așa cum cred că a făcut-o orice coleg de bună credință, întrebarea cum de am ajuns ca atât de mulți români să fie supărați pe noi? Și mă refer la oameni din România reală, nu de pe rețelele de socializare, unde manipularea este mult mai facilă. Cei din mediul rural ne reproșează că nu s-ar fi luat măsuri de prevenție pentru ca pesta porcină să nu-i lase fără animalele din bătătură, cei de la oraș sunt supărați din cauză că toate proiectele de infrastructură merg în pas de melc din cauza birocrației și a legislației ineficiente, și cu toții, fără deosebire, sunt dezamăgiți că, din nefericire, partidul care are în rândurile sale cei mai buni profesioniști în toate domeniile a propulsat în unele poziții importante oameni care nu ne fac cinste.

Am ajuns într-un punct în care, spun eu, nu se mai poate așa. O gândesc, cu siguranță, și alții, dar nu au considerat poate oportun să se exprime. Dar modul în care conducerea partidului s-a concentrat în mâinile unui singur om, care ia toate deciziile doar într-un grup restrâns de apropiați, unii nici măcar membri ai PSD, ignorând forurile statutare, nu ne poate duce decât într-o fundătură. De un an și jumătate nu facem altceva decât să reacționăm la atacurile adversarilor, concentrate pe teme colaterale, în loc să ne focusăm pe aplicarea programului de guvernare pentru care ne-au votat oamenii. Or fi răi dușmanii noștri, dar poate avem și noi o vină cât de mică.

Cred așadar că avem nevoie de o nouă abordare, în care conducerea partidului să aibă un dialog permanent cu toți vectorii săi, începând de la miniștri, deputați, senatori, continuând cu primari, președinți de Consilii Județene, consilieri locali și terminând cu președinții de organizații, pentru că numai în acest fel evităm situația actuală în care suntem decuplați de agenda reală a oamenilor.

De noi depinde dacă din această confruntare de idei vom ieși slăbiți sau întăriți, în funcție de disponibilitatea noastră, a tuturor, de a judeca lucrurile simplu, în funcție de interesul legitim al oamenilor, sau pe baza unor orgolii personale și scenarii cusute cu ață albă. Luarea mea de poziție ar putea reprezenta, așa cum s-au grăbit deja unii să profețească, o sinucidere politică, și mi-am asumat această variantă, sau, dimpotrivă, o șansă reală pentru Partidul Social Democrat de a demonstra că este principala forță politică a țării, o forță a Binelui, capabilă să ducă la bun sfârșit angajamentele pe care și le-a luat în fața oamenilor și să câștige următoarele bătălii electorale.

Așa să ne-ajute Dumnezeu!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 1st Sep, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the Chamber of Deputies. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: Dacă PNL şi USR merg cu candidat comun la Primăria Capitalei, se doreşte izolarea...
parlament
Toate cele patru moțiuni de cenzură împotriva Guvernului au fost respinse în Parlament
PSD National Political Bureau, Bucharest, Romania - 01 Sep 2025
Grindeanu, în Parlament: PSD respinge toate moţiunile AUR. PSD nu va vota nicio moţiune...
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Cele patru moțiuni de cenzură depuse de Opoziție sunt dezbătute duminică în Parlament
Te-ar putea interesa și
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu, despre un candidat comun PNL-USR la Primăria Capitalei: "Ar însemna că PSD-ul...
Bucharest, Romania. 11th Aug, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the party's headquarters in Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: PSD va reveni la şedinţele coaliţiei pentru a discuta despre restanţele din...
Mircea Abrudean
Mircea Abrudean: „Nu cred că cineva din coaliţie va vota o moţiune de cenzură împotriva...
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu, după ce Titus Corlățean a anunțat că vrea șefia PSD: "E un camarad vechi. E...
Partenerii noștri
Digi24 Ce a strigat Șoșoacă după discursul Maiei Sandu din plenul Parlamentului European. Reacția eurodeputaților
Ce a strigat Șoșoacă după discursul Maiei Sandu din plenul Parlamentului...
DigiSport A văzut RUȘINEA cu Cipru și a izbucnit. ”Au jucat după ureche!”
A văzut RUȘINEA cu Cipru și a izbucnit. ”Au jucat după ureche!”
PeRoz „Țineți-mă în viață!” De ce și-a dorit cu ardoare regina Elisabeta a II-a să mai trăiască după ce a fost diagnosticată cu cancer
„Țineți-mă în viață!” De ce și-a dorit cu ardoare regina Elisabeta a II-a...
Film Now Drew Barrymore și Catherine Zeta-Jones, despre omul care le-a schimbat cariera și viața: "Lui îi datorăm totul"
Drew Barrymore și Catherine Zeta-Jones, despre omul care le-a schimbat...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Lidia Buble, agresată în București de cine nici nu s-ar fi așteptat: "Am luat bătaie cu mătura la prima oră. Încă nu-mi vine să cred"
Lidia Buble, agresată în București de cine nici nu s-ar fi așteptat: "Am...
Digi Life Inedit! O mamă din Noua Zeelandă, în Cartea Recordurilor după ce a alergat desculță pe un traseu de 100 m plin de piese Lego
Inedit! O mamă din Noua Zeelandă, în Cartea Recordurilor după ce a alergat...
Smartphone,Displaying,Eurovision,Song,Contest,Logo,With,A,Blurred,Stage
Eurovision 2026. Spania solicită excluderea Israelului şi ia în...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Senators Shaheen, Tillis and NATO Secretary Rutte Hold Capitol Hill Press Conference
Incident cu drone în Polonia. Secretarul general al NATO denunţă "comportamentul periculos" al...
Daciana Sârbu
Daciana Sârbu, declarații neașteptate după ce a făcut publică prima fotografie cu noul iubit...
pumn-violenta-bataie
Profesor bătut de elev după ce i-a atras atenția că nu are voie să fumeze în curtea școlii...
Stelian Bujduveanu
Lucrările de reabilitare a liniei de tramvai 40 pe bulevardul Basarabia vor dura doi ani...