Acum la Digi FM Nono Semen PITBULL FT. NE-YO, AFRO JACK AND NAYE - Give me everything

Zelenski îi va prezenta lui Biden un plan pentru a pune capăt războiului cu Rusia

Volodimir Zelenski / Profimedia
Volodimir Zelenski / Profimedia

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat marţi că războiul cu Rusia se va încheia în cele din urmă prin dialog, dar că Ucraina trebuie să aibă o poziţie puternică şi a spus că îi va prezenta un plan preşedintelui american Joe Biden şi celor doi potenţiali succesori ai săi, relatează Reuters.

Liderul ucrainean a declarat într-o conferinţă că incursiunea Kievului în regiunea rusă Kursk, iniţiată în urmă cu trei săptămâni, face parte din acest plan, dar acesta cuprinde şi alte măsuri pe plan economic şi diplomatic.

Punctul principal al acestui plan este de a forţa Rusia să pună capăt războiului. Şi îmi doresc foarte mult acest lucru - într-un mod corect pentru Ucraina”, a declarat el, potrivit News.ro. 

Volodimir Zelenski a declarat că intenţionează să prezinte acest plan preşedintelui american Joe Biden în septembrie. „Succesul acestui plan depinde de el. Ne va da ceea ce este în acest plan sau nu. Vom fi liberi să folosim ceea ce este în acest plan sau nu”, a adăugat şeful statului, citat de site-ul Preşedinţiei ucrainene.

Zelenski intenţionează, de asemenea, să-i familiarizeze cu acest plan pe candidaţii la preşedinţia SUA, Kamala Harris şi Donald Trump. „Este important ca acesta să fie pus în aplicare indiferent de rezultatul alegerilor din SUA”, a menţionat liderul ucrainean, fără a detalia paşii următori ai acestui plan.

Potrivit şefului statului ucrainean, operaţiunea din regiunea Kursk a oprit ocuparea regiunii Harkov şi a zădărnicit intenţia Rusiei de a crea aşa-numitele zone tampon în această regiune şi în alte regiuni de frontieră. „Am înţeles că regiunile Sumî şi Cernihiv ar putea fi în planurile lor. Operaţiunea Kursk a rezolvat problema ocupării regiunilor Sumî şi Cernihiv. În plus, a învins un număr mare de trupe, un grup serios", a spus Zelenski, la un forum dedicat aniversării independenţei Ucrainei.

Zelenski a declarat că speră să meargă în Statele Unite în septembrie, pentru a participa la Adunarea Generală a ONU din New York, şi se pregăteşte să se întâlnească cu Biden.

El consideră că principalul forum de discuţii pentru o potenţială pace este un summit internaţional, la care Ucraina a declarat că doreşte ca Rusia să aibă reprezentanţi. Primul summit pentru promovarea viziunii Kievului asupra păcii, care a avut loc în Elveţia în iunie, a exclus în mod clar Rusia, atrăgând în acelaşi timp numeroase delegaţii, dar nu şi din partea Chinei, a doua cea mai mare economie a lumii, în ciuda eforturilor Kievului de a cuceri sudul global.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat la 19 august că sunt excluse orice discuţii de pace după ce Ucraina a lansat incursiunea transfrontalieră în regiunea rusă Kursk la 6 august.

Premierul indian Narendra Modi, care a fost la Kiev săptămâna trecută, a vorbit marţi la telefon cu preşedintele rus Vladimir Putin şi i-a spus că sprijină o rezolvare rapidă şi paşnică a conflictului din Ucraina.

„Fără compromisuri cu Putin”

Zelenski este ferm convins că Rusia doreşte să dicteze condiţii Ucrainei în orice fel de reglementare a războiului, ceea ce Kievul consideră inacceptabil.

Putin a declarat că orice acord trebuie să înceapă cu acceptarea de către Ucraina a „realităţilor de pe teren”, care ar lăsa Rusia în posesia unor părţi substanţiale din patru regiuni ucrainene, precum şi a Crimeei.

În prezent, Ucraina afirmă că controlează mai mult de 1.200 km pătraţi din regiunea rusă Kursk. Zelenski l-a ironizat pe Putin, despre care a spus că acordă mai multă importanţă capturării teritoriului ucrainean decât apărării propriului teritoriu.

El a susţinut că ofensiva în regiunea Kursk a redus numărul guvernelor din întreaga lume care solicită Ucrainei să facă compromisuri cu Rusia pentru a pune capăt războiului şi a ceda porţiuni mari de teritoriu.

„Nu pot exista compromisuri cu Putin, dialogul, astăzi, este în principiu gol şi lipsit de sens, deoarece el nu doreşte să pună capăt războiului pe cale diplomatică”, a declarat Zelenski.

Liderul ucrainean a mai spus că Kievul continuă să facă progrese în ceea ce priveşte producţia internă de arme şi că a efectuat primul test cu o rachetă balistică de producţie internă.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
putin, trump
Kremlinul primeşte cu „calm” declaraţiile lui Trump care l-a acuzat pe Putin că spune „multe...
File photo dated 12/03/25 of US President Donald Trump. Holidaymakers in countries hit hardest by Donald Trump's trade tariffs are shunning America for their trips abroad, while UK and US travellers are increasingly choosing to staycation amid economic wo
Trump îl acuză pe Putin că spune „multe prostii” şi ia în considerare sancţiuni suplimentare...
Trump și Putin
Trump, „foarte nemulţumit” de convorbirea sa cu Putin pe tema Ucrainei. Președintele SUA...
President,Of,The,United,States,Donald,Trump,With,Russian,President
Trump, dezamăgit de Putin după ultima convorbire telefonică despre războiul din Ucraina: Nu...
Te-ar putea interesa și
Us,President,Donald,Trump,Is,Sharp,In,The,Background,,While
Putin îi spune la telefon lui Trump că Rusia ”nu va renunţa la obiectivele sale” în Războiul...
Ministrul israelian al Apărării acuză Iranul de încălcarea „totală” a armistițiului/ Profimedia
Ministrul israelian al Apărării acuză Iranul de încălcarea „totală” a armistițiului anunțat de...
Emmanuel Macron
Macron cere o dezbatere în Parlamentul francez pe tema războaielor din Iran, Fâşia Gaza şi...
Russian President Vladimir Putin (left) meeting with President of China Xi Jinping at the opening of the Beijing 2022 Winter Olympics.
Putin şi Xi au discutat despre „asperităţile” dintre liderii G7 şi au condamnat „ferm”...
Partenerii noștri
DigiSport N-are niciun dubiu despre Dennis Politic, după primele trei meciuri la FCSB
N-are niciun dubiu despre Dennis Politic, după primele trei meciuri la FCSB
PeRoz S-a aflat acum ce relația avea Meghan Markle cu Regele Charles. Porecla pe care i-a atribuit-o monarhul fostei actrițe spune totul
S-a aflat acum ce relația avea Meghan Markle cu Regele Charles. Porecla pe...
Film Now Pamela Anderson, adevărul despre relația cu Liam Neeson, după ce actorul a declarat că este „îndrăgostit nebunește” de ea
Pamela Anderson, adevărul despre relația cu Liam Neeson, după ce actorul a...
Digi World Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de 4.500 de ani schimbă tot ce se știa despre cum a fost construită
Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de...
ProFM Smiley și Gina Pistol tot nu vor să arate chipul fiicei lor. "De ce i-aș face asta? Nu înseamnă că merg cu cearșaful pe fața ei"
Smiley și Gina Pistol tot nu vor să arate chipul fiicei lor. "De ce i-aș...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Bucharest, Romania. 6th Dec, 2024: CCR president Marian Enache (R), and Laura Iuliana Scantei (L), judge of the Constitutional Court of Romania (CCR), leaves at the end of the session in which the Court ruled to annul the entire presidential election proc
Cei trei noi judecători la Curtea Constituţională au depus jurământul la...
Asian senior or elderly old lady woman patient eating breakfast vegetable healthy food with hope and happy while sitting and hungry on bed in hospital
Ministrul Sănătăţii, despre mâncarea din spitale: Nu e o „problemă de...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Bucharest, Romania. 12th July, 2025: Ilie Bolojan, president of the National Liberal Party (PNL) and Romanian Prime Minister, gives his speech during the Extraordinary Congress of the National Liberal Party. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Bolojan, după ce a fost ales președintele PNL: Românii ne vor judeca după acţiuni. Adversarii...
Weather,Forecast,Concept,,Climate,Change,Background,,Collage,Of,Sky,Image
România, împărțită între caniculă şi furtuni săptămâna viitoare. Zona din țară unde se...
Tennis : Wimbledon -2025 - ITF -
Mesajul Simonei Halep, după finala de la Wimbledon, pe care a urmărit-o din loja regală...
Wimbledon Tennis Championships, Day 13, The All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, UK - 12 Jul 2025
Ovații pentru prințesa Kate, la Wimbledon. Simona Halep, câștigătoarea din 2019, în loja regală