Acum la Digi FM Alex Vidia ARILENA ARA - Nentori (Bess remix)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Uniunea Europeană va aloca 1,5 miliarde de euro pentru a promova drepturile omului și democrația la nivel global

ursula-von-der-leyen-2-scaled profimedia
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Foto: Profimedia

Uniunea Europeană lansează programul „Europa Globală pentru Drepturile Omului și Democrație”. Acest program în valoare de 1,5 miliarde de euro, se va derula în perioada 2021-2027 și va intensifica sprijinul UE pentru promovarea și protejarea drepturilor omului, a libertăților fundamentale, a democrației și a statului de drept, a activității organizațiilor societății civile și a apărătorilor drepturilor omului din întreaga lume.

Programul va promova și proteja universalitatea drepturilor omului, va consolida statul de drept și răspunderea pentru încălcările și abuzurile asupra drepturilor omului. De asemenea, va apăra exercitarea deplină și efectivă a libertăților fundamentale, inclusiv libertatea de exprimare, sprijinind jurnalismul și mass-media independente, valorificarea oportunităților și contracararea riscurilor asociate cu noile tehnologii digitale.

„#TeamEurope este cel mai mare donator de sprijin pentru democrație la nivel mondial. Vom aloca 1,5 miliarde de euro pentru a promova drepturile omului și democrația la nivel global. Programul va viza investiții în infrastructură bazate pe valori, transparență și durabilitate”, a scris Ursula von der Leyen pe Twitter.

Europa Globală pentru Drepturile Omului și Democrație

Programul Europa Globală pentru Drepturile Omului și Democrație va aduce un sprijin suplimentar la nivel bilateral și regional și va fi instrumentul emblematic al UE de acțiune pentru promovarea drepturilor omului și a democrației, inclusiv abordarea impactului provocărilor globale, cum ar fi schimbările climatice și degradarea mediului, noile tehnologii digitale, sau pandemia de COVID-19.

Programul poate sprijini activități în orice țară din afara UE, la nivel global. Prin urmare, acesta completează alte programe ale Uniunii Europene la nivel local, național și regional.

Programul are cinci priorități generale:

Protejarea și emanciparea persoanelor – 704 milioane EUR

Susține toate drepturile omului, inclusiv eforturile pentru abolirea universală a pedepsei cu moartea, eradicarea torturii și a tratamentelor crude și inumane, satisfacerea nevoilor de bază, condiții de muncă decente, eradicarea muncii copiilor, un mediu sigur, curat și sănătos. Programul va promova egalitatea, incluziunea și respectul pentru diversitate, va sprijini apărătorii drepturilor omului și va combate reducerea spațiului pentru societatea civilă. De asemenea, va consolida statul de drept, va asigura o administrare corectă și eficientă a justiției și va reduce decalajul de responsabilitate.

Construirea unor societăți puternice, incluzive și democratice – 463 de milioane EUR

Programul va sprijini democrațiile pluraliste, participative și reprezentative funcționale și va proteja integritatea proceselor electorale. De exemplu, va implica observatorii societății civile în observarea alegerilor și va sprijini organizațiile, rețelele și alianțele pro-democrație.

Promovarea unui sistem global pentru drepturile omului și democrație – 144 milioane EUR

Consolidarea parteneriatelor strategice cu actori-cheie, cum ar fi Oficiul Înaltului Comisar al ONU pentru Drepturile Omului (OHCHR), Curtea Penală Internațională (ICC), sistemele regionale pentru drepturile omului, instituțiile naționale pentru drepturile omului, sectorul privat și Campusul Global al Drepturile Omului.

Apărarea libertăților fundamentale, inclusiv valorificarea oportunităților și abordarea provocărilor digitale și a noilor tehnologii – 195 milioane EUR

Crearea și menținerea un mediu propice pentru exercitarea deplină a tuturor libertăților fundamentale atât offline, cât și online. De exemplu, va contribui la consolidarea capacității mass-mediei independente, pluraliste și de calitate, inclusiv a jurnaliștilor de investigație, a bloggerilor, de a oferi publicului informații de încredere prin raportare responsabilă și profesională. Programul va sprijini societatea civilă în promovarea alfabetizării în media online, a competențelor digitale și în promovarea unui internet deschis, global, gratuit și sigur, accesibil în mod egal tuturor.

Implementare prin lucrul împreună – 6,6 milioane EUR

Fondurile alocate pot sprijini societatea civilă în colaborarea cu autoritățile naționale în cadrul dialogurilor privind drepturile omului pe care UE le desfășoară cu țările partenere, sau pot finanța formarea, studiile sau schimburile de bune practici. Ea stă la baza tuturor activităților.

În primul an de implementare, UE se va concentra pe promovarea unui sistem global pentru drepturile omului și democrație. De exemplu, în perioada 2022-2024, UE va sprijini Oficiul Înaltului Comisar al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului cu 16 milioane de euro, Campusul Global al Drepturilor Omului cu 10 milioane de euro și Curtea Penală Internațională cu trei milioane de euro. UE va sprijini, de asemenea, în 2022, lansarea unei inițiative Team Europe Democracy pentru a consolida impactul sprijinului global al UE și al statelor membre pentru democrație. Planul de acțiune pentru 2021 completează o serie de măsuri individuale urgente în cadrul programului adoptat anterior.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 4
chris simion 2026
Dragostea e în aer la Digi FM: Povestea impresionantă a cuplului...
teo si melinda 20261
Dragostea e în aer la Digi FM: Teo și Melinda Teohari, dezvăluiri...
bianca si robert
Dragostea e în aer la Digi FM: Bianca Purcărea și Robert Magheți...
Pe aceeași temă
Plenary session of the European Parliament
Von der Leyen salută acordul UE-Mercosur şi anunţă la Davos un acord cu India, "mama tuturor...
Acordul UE - Mercosur
Acordul UE - Mercosur, semnat după 25 de ani de negocieri. Ursula von der Leyen: "Se vor...
Ursula von der Leyen și Lula da Silva, președintele Braziliei
Ursula von der Leyen și președintele Braziliei au sărbătorit la Rio de Janeiro acordul...
Plenary session of the European Parliament
UE "nu va şovăi" în sprijinul său pentru Ucraina, anunţă Bruxelles-ul înaintea întâlnirii...
Te-ar putea interesa și
2024 Munich Security Conference
Premierul elen: Grecia a trecut de la a fi „oaia neagră” a UE la a conduce Eurogrupul
Plenary session of the European Parliament
Nu vă amestecaţi în democraţia europeană, îi transmite Ursula von der Leyen lui Donald Trump
Elon Musk apare cu o drujbă la o conferinţă a conservatorilor/ Profimedia
Elon Musk, supărat pe UE, după ce rețeaua lui socială a fost amendată cu 120 de milioane de...
Comunicat de presa_800x480px
Digi World sărbătorește Ziua Națională cu trei producții în premieră
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
IUBESTE-O-DIN-PLIN-cu-MOL-Romania-la-Digi-FM-2025
IUBEȘTE-O DIN PLIN la Digi FM!
romania nationala
Naționala de fotbal a României și-a aflat adversarii din Liga Națiunilor. Programul meciurilor
The BRIT Awards 2024 - Show
O păpușă Barbie, dedicată celebrei Kylie Minogue. „Cu adevărat special”. Ținuta roșie...
Closeup of pen marking numbers on lottery ticket
Marele premiu la Loto 6/49, de 4,50 milioane de euro, câştigat joi cu un bilet de 28 de lei