Acum la Digi FM Alex Vidia ALOK, BHASKAR , JETLAG MUSIC FEAT ANDRE SARATE & ADOLFO CELDRAN - Bella Ciao

Scandalul Eurovision 2022. EBU spune că 6 țări, între care și România, s-au votat între ele

eu
Eurovision. Foto: Profimedia

Uniunea Europeană de Radiodifuziune (EBU) vine cu noi explicații privind problemele apărute la votul din finala Eurovision 2022. Într-un comunicat, EBU detaliază motivele pentru care șase țări, inclusiv România, au fost eliminate de la vot, și spune că țările respective s-ar fi votat între ele, în cea de-a doua semifinală.

Pe lângă țara noastră, mai este vorba despre Azerbaidjan, Georgia, Muntenegru, Polonia, San Marino. „În plus”, se mai arată în comunicat, „patru dintre cele şase ţări s-au clasat în primele şase dintre celelalte 15 care au votat în această semifinală. O neregulă de o asemenea amploare în ceea ce privește modelul de vot al juriului este fără precedent”, mai spune EBU.

Uniunea Europeană de Radiodifuziune a dezvăluit modelele de vot din cea de-a doua semifinală a Eurovision 2022. În șase țări - Muntenegru, Polonia, România, Georgia, Azerbaidjan și San Marino - voturile juriului au fost eliminate din cauza unor modele neregulate. EBU a explicat acum ce s-a întâmplat în acea noapte.

Într-un comunicat, EBU spune că a detectat modele de schimb de voturi între cele șase națiuni. Explică astfel procedura: „În cea de-a doua semifinală, s-a observat că patru dintre cele șase jurii au plasat toate cinci dintre celelalte țări în Topul lor cinci (ținând cont că nu au putut vota pentru ele însele); un juriu a votat pentru aceleași cinci țări în Top 6; iar ultimul dintre cele șase jurii le-a plasat pe patru dintre celelalte în Top 4 și pe al cincilea în Top 7. Patru dintre cele șase au primit cel puțin un set de 12 puncte, care este maximul care poate fi acordat”.

Motivul pentru care partenerul de vot paneuropean a fost alarmat de aceste clasamente este că cinci din șase țări implicate au fost plasate în afara primelor opt din toate cele cincisprezece țări participante rămase. În plus, patru dintre cele șase țări s-au clasat în primele șase dintre celelalte 15 țări care au votat în această semifinală. EBU a tras concluzia: „O neregulă a modelului de vot al juriului de o asemenea amploare este fără precedent”.

Ediția din acest an a concursului Eurovision a fost marcată de controversa iscată de anunțul EBU, de la finalul competiției, în care menționa că au fost descalificate juriile din țase țări, după ce ar fi fost observate nereguli, și le-a înlocuit cu un „agregator” de scoruri. În replică, Televiziunea Română a denunțat o schimbare a regulilor în timpul jocului și a precizat că acordase maximum de puncte Republicii Moldova, nu Ucrainei, așa cum s-a anunțat în finala la Torino.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
eu
Cine au fost membrii juriului din România la Eurovision și ce note au acordat
Italy Eurovision Song Grand Final
Reacția TVR după descalificarea juriului României la Eurovision
stefania videoclip
Eurovision 2022. Videoclipul piesei câștigătoare, filmat printre ruinele din Ucraina
Italy Eurovision Song Grand Final
Eurovision 2022. Suspiciuni că juriul din România ar fi fost implicat în nereguli la vot
Te-ar putea interesa și
Italy Eurovision Song Grand Final
Ucraina a câștigat Eurovision 2022. Mesajul transmis de Volodimir Zelenski
wrs
România s-a calificat în finala Eurovision 2022
Kalush Orchestra
Ucraina e favorită la câștigarea Eurovision 2022
Partenerii noștri
Digi24 Presa internațională comentează alegerile de duminică. Victoria lui Simion ar putea izola România în Uniunea Europeană şi NATO
Presa internațională comentează alegerile de duminică. Victoria lui Simion...
DigiSport Marius Șumudică, dezvăluiri din interiorul Rapidului: ”Să se oprească”
Marius Șumudică, dezvăluiri din interiorul Rapidului: ”Să se oprească”
PeRoz Un caz la 100 de milioane. Ea e femeia care a născut un copil, apoi gemeni și, în cele din urmă, tripleți, în 5 ani: „Am fost șocată!”
Un caz la 100 de milioane. Ea e femeia care a născut un copil, apoi gemeni...
Film Now Salma Hayek, intimidată de scena fierbinte cu Antonio Banderas, din Desperado: "Nu era în scenariu. Mi-a fost foarte greu"
Salma Hayek, intimidată de scena fierbinte cu Antonio Banderas, din...
Digi World A vrut să facă 2.000 de genuflexiuni fără oprire și a ajuns la spital. Afecțiunea rară care i-a afectat mușchii și a dus la probleme cu rinichii
A vrut să facă 2.000 de genuflexiuni fără oprire și a ajuns la spital...
ProFM Michael Bolton, sprijinit de familie în lupta cu cancerul la creier: "Vreau să merg mai departe. Simt că mai am multe de făcut"
Michael Bolton, sprijinit de familie în lupta cu cancerul la creier...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
elena lasconi (2)
Elena Lasconi și-a anunțat demisia din funcția de președinte al USR: "Așa...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Iulia Albu și fiica ei, Mikaela
Fiica Iuliei Albu, în stare de șoc după accidentul feroviar din Constanța: „Putea fi ea în...
Mihai Bendeac, revoltat de imaginea cu bătrâna care îi sărută mâna lui Călin Georgescu
Mihai Bendeac, tranșant după ce Călin Georgescu i-a permis unei femei să-i sărute mâna...
Românii din ţările celor două Americi l-au preferat pe Nicuşor Dan/ Foto: News.ro
Românii din ţările celor două Americi l-au preferat pe Nicuşor Dan. În SUA lui Donald Trump...
Centralizarea proceselor verbale, finalizată George Simion - 40,96% din voturi. Nicuşor Dan - 20,99%/ Profimedia
Rezultate alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Centralizarea proceselor verbale, finalizată...