Acum la Digi FM Alex Vidia CRAIG DAVID - Seven Days
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

RIA Novosti: Serviciul de spionaj al Rusiei pune împuşcarea lui Fico pe seama elitei liberale globale

Robert Fico
Robert Fico, premierul Slovaciei / Foto: Profimedia

Serviciul de informaţii externe al Rusiei (SVR) a transmis miercuri că "elitele globaliste totalitar-liberale" s-ar afla în spatele tentativei eşuate de asasinare a premierului slovac Robert Fico în această lună, a relatat agenţia de presă de stat RIA Novosti, citată de Reuters.

SVR susţine că această acţiune a fost menită să-i intimideze pe cei care au opinii diferite şi acţionează în interesul naţiunilor lor, iar Occidentul încearcă acum să muşamalizeze crima dând vina pe un trăgător singuratic.

"Tentativa de asasinare a premierului slovac Robert Fico arată că elitele globaliste totalitar-liberale trec la o teroare politică deschisă împotriva oponenţilor lor", susţine biroul de presă al SVR, într-un comentariu postat miercuri pe pagina de internet a RIA Novosti, transmite Agerpres.

Premierul slovac, considerat un politician populist, apropiat de Rusia, a fost împuşcat de un bărbat de 71 de ani, identificat de presa de la Bratislava drept poetul Juraj Cintula, care a fost deja "inculpat pentru tentativă de omor", potrivit agenţiilor internaţionale de presă.

Citește și: Reacția lui Florin Negruțiu după tentativa de asasinat a premierului Slovaciei: „Robert Fico este un soi de Dragnea local, versatil și capabil să se adapteze contextului politic”

Ministrul slovac de interne, Matus Sutaj Estok, a declarat la 16 mai că atacatorul a acţionat de unul singur şi că nu a avut complici, dar a adăugat că atacul a avut la origine "considerente politice". Cancelariile occidentale au condamnat cu fermitate atacul, conform AFP şi Reuters.

Separat, actualul vicepreşedinte al Consiliului Securităţii Rusiei, Dmitri Medvedev, un apropiat al preşedintelui rus Vladimir Putin, a declarat luni că Volodimir Zelenski, "în calitate de lider al unui regim ostil, este o ţintă legitimă militară pentru Rusia, indiferent de problema legitimităţii sale, după ce Kievul a decis să nu organizeze noi alegeri prezidenţiale", a transmis agenţia oficială de presă rus TASS.

În termeni legali, mandatul preşedintelui Volodimir Zelenski a expirat la 20 mai, însă, întrucât Ucraina se află sub legea marţială din cauza războiului declanşat de Rusia, organizarea de noi alegeri prezidenţiale este imposibilă, iar Zelenski va continua să-şi exercite funcţia până la viitorul scrutin. SUA şi UE au declarat deja că, în condiţiile actuale de război, preşedintele ucrainean nu şi-a pierdut legitimitatea, o problemă pe care Moscova a început să o speculeze intens, potrivit observatorilor internaţionali.

"Pentru Rusia, pierderea definitivă a legitimităţii de către pseudo-preşedintele fostei Ucraine nu va schimba nimic. El şi aşa conduce un regim politic ostil Rusiei şi care duce un război cu noi. Iar liderii ţărilor care poartă război sunt întotdeauna consideraţi o ţintă militară legitimă. Pentru noi, el este deja un criminal de război, iar pierderea statutului său oficial nu schimbă nimic", a subliniat Medvedev.

În alegerile din 2019, Volodimir Zelenski a fost ales cu 73% din voturi într-un scrutin considerat democratic de către comunitatea internaţională. Ucraina este în continuare recunoscută de ONU ca stat în frontierele din 1991, conform acordurilor semnate cu Federaţia Rusă după prăbuşirea URSS în 1991, chiar dacă Rusia a anexat Crimeea în 2014, iar, în 2022, alte patru regiuni ucrainene - Doneţk şi Lugansk (est), Herson şi Zaporojie (sud), deşi nici până acum Moscova nu le controlează în mod integral, în al treilea an de război.

În martie 2023, Curtea Penală Internaţională (CPI) a emis un mandat de arestare pe numele preşedintelui rus Vladimir Putin pentru presupuse crime de război privind deportarea ilegală şi transferul de copii ucraineni din zonele ocupate ale Ucrainei în Federaţia Rusă.

Viaţa premierului slovac Robert Fico nu mai este în pericol, la patru zile după atentatul la viaţa sa

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Vladimir Putin/ Profimedia
Putin spune că Ucraina a deschis „cutia Pandorei” prin atacurile asupra unor obiective...
Tusk And Macron Meet At Polish-French Intergovernmental Meeting In Gdansk
Macron anunţă că va furniza noi rachete „interceptoare” Ucrainei
E5 Defence Ministers Meet In Poland
UE pregătește cel mai dur pachet de sancțiuni împotriva Rusiei. Kaja Kallas: "Presiunea...
Vladimir Putin
Republica Moldova, următoarea miză a Kremlinului după Ucraina. Ce plan ar avea Putin pentru...
Te-ar putea interesa și
volodimir zelenski
"Dacă SUA ne vor vinde 10% din rachetele lor interceptoare, vom distruge toate rachetele...
soldat din coreea de nord
Zelenski spune că zeci de mii de militari nord-coreeni vor fi trimiși la război pentru a lupta...
Volodimir Zelenski și Aleksandar Vucic
Zelenski în Serbia, "o palmă dată rușilor". Belgradul e un aliat tradițional al Moscovei
Volodimir Zelenski
Zelenski confirmă folosirea de către Rusia a unei rachete nord-coreene în ultimul atac asupra...
Partenerii noștri
Digi24 Americanca Lindsay Clancy și-a ucis copiii. De ce atât de multe mame îi iau apărarea?
Americanca Lindsay Clancy și-a ucis copiii. De ce atât de multe mame îi...
DigiSport ZERO! Hagi și-a vândut ”perla” pentru 2.800.000€, iar acum fotbalistul a plecat gratis
ZERO! Hagi și-a vândut ”perla” pentru 2.800.000€, iar acum fotbalistul a...
PeRoz Viața se schimbă în bine pentru 3 zodii până la finalul lunii august 2026. Un capitol dificil se încheie, iar lucrurile se așază
Viața se schimbă în bine pentru 3 zodii până la finalul lunii august 2026...
Film Now Mel Gibson, veste neașteptată despre “Armă mortală 5”: “Cel mai bun scenariu din toată seria”. De ce nu poate începe producția
Mel Gibson, veste neașteptată despre “Armă mortală 5”: “Cel mai bun...
Digi World „Este îngrozitor”. Cum s-a schimbat viața localnicilor în cel mai fierbinte oraș din Europa: „Experimentăm un alt tip de carantină”
„Este îngrozitor”. Cum s-a schimbat viața localnicilor în cel mai...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Billie Eilish rupe tăcerea despre sindromul Tourette. Cum reușește artista să își controleze ticurile în public
Billie Eilish rupe tăcerea despre sindromul Tourette. Cum reușește artista...
Digi Life Cât crezi că ești de sănătos? Răspunsul tău ar putea spune cât vei trăi, potrivit cercetătorilor
Cât crezi că ești de sănătos? Răspunsul tău ar putea spune cât vei trăi...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
British PM Visits Ukraine On Its Independence Day
Premierul britanic Andy Burnham, la Kiev, în prima sa vizită oficială în afara ţării
Norway Constitution Day 2026
Starea de sănătate a regelui Harald al Norvegiei s-a agravat, anunţă Casa Regală. Este cel mai...
Norway v France: Group I - FIFA World Cup 2026
Erling Haaland a renunțat la părul lung: „Sezon nou, tunsoare nouă”. Cum au reacționat...
F1 Grand Prix of Netherlands
Lando Norris a câştigat Marele Premiu al Olandei. Max Verstappen a abandonat în primul tur în...