Acum la Digi FM Audiență Națională LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Răsturnare de situație. Românul din Grecia suspect de variola maimuței are, de fapt, varicelă

Scientist using a microscope in a laboratory
Foto: Profimedia Images

Răsturnare de situație în cazul românului din Marea Britanie care era suspectat că a făcut variola maimuței în timp ce se afla în vacanță în Kefalonia. Presa din Grecia scrie că primul caz suspect de variola maimuței din această țară se infirmă. Pacientul, care este un român stabilit în Marea Britanie, are de fapt varicelă.

Românul se afla în vacanță și a fost internat în spital, după ce pe corp i-au apărut erupții asemănătoare celor provocate de variola maimuței, iar suspiciunile au fost imediat de variola maimuței, în condițiile în care tot mai multe țări din Europa - și în special Marea Britanie - raportează astfel de cazuri în ultimele zile.

„Nu a fost detectat virusul variolei maimuței în proba de laborator prelevată de la bărbatul care este internat la Spitalul Attikon, în schimb proba a fost pozitivă la două teste repetate pentru virusul varicelei”, scrie kathimerini.gr.

Testele pentru variolă au fost efectuate în Laboratorul de referință de la Școala de Medicină și în laboratorul de microbiologie al Spitalului Attikon.

Luni sunt așteptate rezultatele și de la cea de a doua probă prelevată de la pacient, potrivit sursei citate. Vor fi efectuate însă examinări suplimentare pentru o confirmare deplină, au precizat autoritățile.

Varicela și variola au simptome oarecum similare și se caracterizează prin apariția leziunilor cutanate.

„Bărbatul infectat cu variola maimuței a prezentat febră mare acum câteva zile împreună cu o erupție cutanată pe partea superioară și inferioară a corpului. Imediat, suspiciunea a fost de variolă a maimuței și autoritățile sanitare din Kefalonia au intrat în alertă: în primul rând la hotel, apoi la spitalul local. Bărbatul a fost transportat apoi într-o capsulă specială la un spital din Atena. Prietena bărbatului este suspectă și ea, este internată în spital, dar deocamdată nu are simptome. Președintele organismului de sănătate elen a anunțat că este cetățean român, acum o oră, la buletinul de știri, live, în direct la noi, așa că este primul caz. Prietena lui este la o secție alăturată și este suspectă și ea, bineînțeles, neavând simptome încă. Dar și ea este suspectă”, a declarat, duminică seara, la Digi24, Nikos Koudounis, medic din Atena.

„Nu avem alte cazuri (de variola mamimuței - n.r.), doar cei doi. Unul este deja considerat ca fiind sigur sută la sută ca având această boală, iar prietena lui este suspectă. Nu avem alte cazuri. Din păcate, vă anunț în exclusivitate, avem primul caz de lepră în Grecia! Primul caz de lepră în Grecia a fost anunțat oficial, acum o oră, de Ministerul Sănătății de la noi”, a mai spus medicul Nikos Koudounis.

Potrivit presei din Grecia, pacientul care fusese suspect de variola maimuței are 29 de ani și a fost transportat sâmbătă din Kefalonia la Atena.

Pacientul este acum într-o stare bună, nu mai are febră, ci doar simptome ușoare și erupții cutanate. Și partenera sa, care este asimptomatică, este internată la Spitalul Attikon.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
„One Battle After Another” a dominat la Oscar 2026 cu 6 premii/ Profimedia
Oscar 2026. „One Battle After Another” domină gala cu 6 premii...
Arina Sabalenka
Arina Sabalenka a câștigat Indian Wells pentru prima dată. Logodnă...
elton john (2)
Cum a forțat Elton John industria muzicală să inventeze Discul de...
Pe aceeași temă
Fleeing Santorini: Tremors shake the island amid growing earthquake fears
Grecia oferă 10.000 de euro celor care se mută în zonele depopulate. Ce criterii trebuie...
Cazare gratuită pe o insulă din Grecia pentru cei care acceptă să aibă grijă de cele 3.000 de pisici ale străzii/ Profimedia
Cazare gratuită pe o insulă din Grecia pentru cei care acceptă să aibă grijă de cele 3.000 de...
2024 Munich Security Conference
Premierul elen: Grecia a trecut de la a fi „oaia neagră” a UE la a conduce Eurogrupul
atena (10)
„Decizii dificile”. Autorităţile din Grecia plasează regiunea Atena şi două insule din Marea...
Te-ar putea interesa și
atena (9)
Un proiect de lege controversat. O țară din Europa aprobă posibilitatea extinderii zilei de...
Grecia
O femeie din Germania a restituit Greciei un obiect antic pe care l-a furat acum 50 de ani
655187_655187_oprescu
Fostul primar al Capitalei Sorin Oprescu, reţinut în Grecia. Decizia privind transferul în...
Aerial view of Koufo Port, Sithonia, Halkidiki, Greece.
Atenţionare de călătorie, emisă de MAE. Grevă generală, miercuri, în Grecia. Se pot înregistra...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
Sebastian Stan şi Annabelle Walli/ Profimedia
Sebastian Stan şi Annabelle Wallis se pregătesc să devină părinţi. Cei doi au o relație...
ilan
Fostul ministru Ilan Laufer, implicat într-un accident în timp ce îşi transporta gemenii pe...
Ali Larijani
Ali Larijani, ”eliminat” de către armata israeliană, anunţă ministrul israelian al Apărării...
marius lulea interviu lucian mindruta
Marius Lulea, despre ruptura de George Simion și un posibil atac al Rusiei: „O națiune mică nu...