Acum la Digi FM OLIVIA ADAMS - DUMB
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Preţurile uleiului de măsline au urcat la noi recorduri din cauza secetei din principalele ţări producătoare

Glass,Container,With,Olive,Oil,On,Wooden,Table,With,Branches
Ulei masline. Shutterstock

Preţurile uleiului de măsline au crescut la noi recorduri. Seceta severă din principalele ţări producătoare reduce livrările şi duce şi la creşterea furturilor, transmite CNBC.

Preţurile uleiului de măsline au urcat la nivel mondial la 8.900 de dolari pe tonă, în septembrie, din cauza „vremii extrem de uscate” în zăna Mării Mediterane, potrivit unui raport recent al Departamentului pentru Agricultură al Statelor Unite.

Deja preţul mediu în august a fost cu 130% mai mare faţă de anul anterior şi nu a arătat „niciun semn de relaxare”, a transmis USDA.

Spania, cel mai mare producător şi exportator de ulei de măsline din lume, a fost lovită de o secetă intensă de luni de zile

De asemenea, ţara tocmai a înregistrat a treia cea mai fierbinte vară, cu temperatura medie a verii cu 1,3°C mai mare decât în mod normal, potrivit agenţiei meteorologice de stat AEMET.

Conform datelor companiei de informaţii despre piaţa de mărfuri Mintec, producţia de ulei de măsline din Spania în sezonul recent a scăzut la aproximativ 610.000 de tone - o scădere de peste 50% în comparaţie cu 1,3 până la 1,5 milioane de tone obişnuite.

„La complexitatea situaţiei se adaugă şi preocupările legate de reducerea producţiei în alte ţări mari producătoare de ulei de măsline din Europa, inclusiv Italia şi Grecia, unde predomină condiţiile de secetă”, a declarat Kyle Holland, analistul pentru seminţe oleaginoase şi uleiuri vegetale de la Mintec, pentru CNBC, arată News.ro.

Grecia şi Italia sunt al doilea, respectiv al treilea cel mai mare producător de ulei de măsline, potrivit Consiliului Internaţional de Măsline, o organizaţie interguvernamentală formată din membri care reprezintă mai mult de 98% din producţia de măsline la nivel global.

Hoţii de ulei de masline

Preţurile uleiului de măsline din regiunea spaniolă Andaluzia au crescut la 8,45 EUR (9,02 USD) per kilogram în septembrie, a arătat valoarea de referinţă Mintec. Acesta marchează „cel mai mare preţ înregistrat vreodată pentru uleiul de măsline spaniol”, pe baza datelor companiei care se întind pe o perioadă de 20 până la 30 de ani şi reprezintă un salt de 111% faţă de anul trecut.

Creşterea preţurilor pentru uleiul de măsline, numit şi „aur lichid”, i-a determinat pe unii să-l fure.

Aproximativ 50.000 de litri de ulei de măsline extravirgin dintr-una dintre morile de ulei din Spania, Marin Serrano El Lagar, au fost furaţi la primele ore ale zilei de 30 august, potrivit rapoartelor presei locale. Adică ulei în valoare de peste 420.000 de euro, pierdut de afacerea de familie. Nu au existat arestări până acum.

Asta nu e tot. Cu puţin timp înainte, hoţii au fugit cu 6.000 de litri de ulei de măsline extravirgin, în valoare de 50.000 de euro, de la moara Terraverne, potrivit ziarului spaniol El Mundo.

Calculatoarele, mesele, ventilatoarele şi scaunele companiei au fost, de asemenea, furate.

Companiile în cauză nu au avut nicio reacție în urma unei solicitări a CNBC.

Când se va termina criza?

Holland, de la Mintec, a avertizat că dacă stocurile de ulei de măsline continuă să se epuizeze din cauza secetei, proviziile ar putea fi terminate înainte de octombrie, când sosesc de obicei recoltele proaspete.

„Situaţia este complicată de decizia Turciei de a suspenda exporturile de ulei de măsline în vrac. Suspendarea a înrăutăţit volumele deja limitate din Spania”, a spus analistul.

Turcia, care este la rândul ei un producător important de ulei de măsline, a oprit exporturile în vrac până la 1 noiembrie, o măsură determinată de creşterea globală a preţurilor.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
minge cm 2026
Franța, Spania, Anglia sau Argentina? Cine are cele mai mari șanse să câștige CM 2026
incendii de vegetație spania, iulie 2026
"Flăcările aproape că au devorat autostrada". Incendii violente cu morți și persoane...
Spania - Belgia, CM 2026
Spania, în semifinalele CM 2026, după ce a învins Belgia. Urmează marele test cu Franța
Spain Training And Press Conference - FIFA World Cup 2026
Selecţionerul Spaniei, la CM 2026: „Este absurd să te îndoieşti de această echipă. 33 de...
Te-ar putea interesa și
Pedro Sanchez și soția lui, Begona Gomez
Un judecător spaniol a trimis-o în judecată pentru corupţie pe soția lui Pedro Sanchez și i-a...
France Training And Press Conference - FIFA World Cup 2026
Didier Deschamps a numit favorita de la Cupa Mondială 2026: Nu am nicio îndoială în privinţa...
Spania, desființată de propria presă după remiza cu Capul Verde la Cupa Mondială 2026/ Profimedia
Spania, desființată de propria presă după remiza cu Capul Verde la Cupa Mondială 2026: „Un...
Marc Cucurella/ Profimedia
Cupa Mondială 2026. Promisiunea lui Marc Cucurella pentru cazul în care Spania câştigă trofeul
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Bucharest, Romania. 10th July, 2025: Mircea Abrudean, president of the Senate, during the reading of the no-confidence motion against the Bolojan government, filed by the Alliance for the Union of Romanians (AUR), in the joint plenary of the Chambers of t
Abrudean acuză PSD că prelungește blocajul politic: „România are nevoie de reforme și fonduri...
Closing Night Red Carpet - The Red Sea International Film Festival 2025
La 88 de ani, Anthony Hopkins își începe oficial cariera de compozitor și lansează primul său...
Nicușor Dan
Nicușor Dan: „România condamnă ferm activitățile cibernetice ostile desfășurate de grupări...
Informal EU Leaders Summit In Cyprus
Emmanuel Macron, discurs adresat armatei înainte de Ziua Naţională: Franţa este pregătită să...