Acum la Digi FM Nono Semen EELKE KLEIJN - Mistakes I-ve Made (Radio Edit)

Meloni declară că statele UE nu vor fi direct implicate în împrumutul G7 pentru Ucraina

G7 heads of state gather for a photo at Borgo Egnaza
Giorgia Meloni. Profimedia

Statele Uniunii Europene nu vor fi implicate direct, pentru moment, în împrumutul de 50 miliarde de dolari pe care ţările din G7 au în vedere să-l acord Ucrainei pe baza veniturilor provenite din activele ruseşti îngheţate, a declarat sâmbătă şefa guvernului italian Giorgia Meloni, citată de Reuters.

În cursul summitului lor anual în sudul Italiei, ţările G7 au decis să acorde împrumuturi care vor fi asigurate prin dobânda acumulată din fondurile ruseşti blocate.

"Împrumutul de circa 50 miliarde a fost deja anunţat şi va fi acordat de SUA, precum şi de Canada, Marea Britanie şi probabil Japonia în limitele constrângerilor lor constituţionale", a afirmat Meloni, potrivit Agerpres.

"În prezent, naţiunile europene nu sunt implicate în acest împrumut, ţinând cont de faptul că activele sunt toate mobilizate în Europa", a adăugat ea, lăsând să se înţeleagă că această contribuţie a blocului constă în furnizarea unui mecanism de garanţie pentru rambursarea împrumutului.

Funcţionari din UE au declarat pentru Reuters la începutul săptămânii că blocul celor 27 de naţiuni, care cuprinde Franţa, Germania şi Italia, membre ale G7, ar putea furniza cam jumătate din sumă, ceea ce pare să contrazică afirmaţiile premierului italian.

Circa 260 miliarde de euro (278 miliarde de dolari) din activele ruseşti, cum ar fi rezervele băncilor centrale, au fost îngheţate în virtutea sancţiunilor impuse ca urmare a invaziei ruse în Ucraina în februarie 2022.

Circa 190 miliarde de euro din aceste active sunt deţinute de Euroclear, Depozitar Central Internaţional de Titluri de Valoare (ICDS) cu sediul în Belgia, ceea ce face ca UE să fie un actor-cheie în orice plan de utilizare a activelor. Statele Unite deţin aproximativ 5 miliarde de dolari din aceste active.

Meloni a mai spus că nu este îngrijorată de perspectiva ca activele ruseşti să fie deblocate înainte ca împrumutul să fie rambursat, deoarece acest lucru s-ar putea întâmpla doar ca urmare a unei negocieri de pace care ar include angajamente privind modul de reconstrucţie a Ucrainei.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
- National tribute to Jacques Delors at Les Invalides - 05/01/2024 - France / Ile-de-France (region) / Paris - Viktor Or
The Guardian: Viktor Orban, singurul lider european care nu a aprobat declaraţia summitului...
Joerg Kukies
Rusia nu va fi readmisă în G7, spune ministrul german de Finanțe. Reconstrucția Ucrainei s-ar...
Italian Prime Minister Giorgia Meloni offers remarks during a meeting with Speaker of the United States House of Representatives Kevin McCarthy (Republican of California) at the US Capitol in Washington, DC, Thursday, July 27, 2023. Credit: Rod Lamkey/CNP
Meloni vrea să continue acordul privind încarcerarea azilanţilor în Albania
G7 heads of state gather for a photo at Borgo Egnaza
Premierul italian Giorgia Meloni ar putea fi puntea peste prăpastia dintre Trump şi Europa
Te-ar putea interesa și
G7,Countries,Against,Russia,,Flags,Of,G7,Countries,,Russia,And
Acord al G7 pentru un împrumut de 50 miliarde de dolari acordat Ucrainei
kamala
Vicepreşedintele SUA anunţă un ajutor financiar de peste 1,5 miliarde de dolari pentru Ucraina
World Youth Festival on the Federal Territory "Sirius". Open dialogue as part of the educational marathon "Znanie. First" "Image of Russia: reality and imposed stereotypes."
Purtătorul de cuvânt al lui Putin: Statele Unite „sunt direct implicate” în conflictul din...
david cameron
Cameron: SUA pun securitatea occidentală în pericol întârziind ajutorul pentru Ucraina
Partenerii noștri
Digi24 Reacția Guvernului după ce SUA au anunțat că exclud România din programul Visa Waiver
Reacția Guvernului după ce SUA au anunțat că exclud România din programul...
DigiSport Toți au rămas ”cu gura căscată” când i-a întrerupt interviul iubitului său cu 48 de ani mai în vârstă și a spus PATRU cuvinte
Toți au rămas ”cu gura căscată” când i-a întrerupt interviul iubitului său...
PeRoz Cum a gestionat Kate Middleton despărțirile de prințul William. Petreceri, sport și o poreclă pe care a primit-o la pachet cu sora ei
Cum a gestionat Kate Middleton despărțirile de prințul William. Petreceri...
Film Now Jennifer Garner cucerește cu imagini din trecut, în care apare cu un decolteu până la abdomen: "Arăți la fel. Poza putea fi făcută azi"
Jennifer Garner cucerește cu imagini din trecut, în care apare cu un...
Digi World "Am corpul unei persoane de 75 de ani". Are 20 de ani și suferă de un sindrom care afectează doar câteva mii de persoane din toată lumea
"Am corpul unei persoane de 75 de ani". Are 20 de ani și suferă de un...
ProFM Justin Bieber, suspectat că ar face parte dintr-un cult: „Nu mai are pe nimeni”. Prietenii artistului sunt îngrijorați
Justin Bieber, suspectat că ar face parte dintr-un cult: „Nu mai are pe...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
bolojan (4)
Ilie Bolojan, după ce a votat pentru noul președinte al României...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Klaus Iohannis, președintele României și Sergio Mattarella, președintele Republicii Italiene, susțin o conferință de presă comună după întâlnirea avută la Palatul Cotroceni din București, 19 iunie 2024. Inquam Photos / George Călin
Klaus Iohannis a votat la Sibiu: "Alegerile trebuie să se desfăşoare fără influenţe din afara...
Silviu Predoiu
Silviu Predoiu, candidat la alegerile prezidențiale 2025: "Am votat pentru o Românie care...
alegeri romania (2)
Alegeri prezidențiale 2025. Până la ora 11:00 au votat 14,58% dintre alegători
Elena Lasconi
Elena Lasconi, după ieșirea de la urne: "Am votat cu gândul şi cu credinţa că nu ne vor mai...