Acum la Digi FM Nono Semen Adam Port & Stryv - Move

Liderii europeni au convenit realegerea Ursulei von der Leyen la conducerea Comisiei Europene, spun surse implicate în discuții

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen / Foto: Profimedia

Liderii europeni au convenit, la negocierile pentru împărţirea principalelor funcţii de conducere ale instituţiilor UE, nominalizarea Ursulei von der Leyen pentru un nou mandat în postul de preşedintă a Comisiei Europene, au declarat agenţiei DPA surse implicate în discuţii.

Ca parte a înţelegerii, negociatorii au convenit de asemenea ca fostul premier social-democrat portughez António Costa să fie numit preşedinte al Consiliului European, iar şefa guvernului eston, liberala Kaja Kallas, să preia postul de Înalt reprezentant pentru acţiune externă şi politica de securitate.

Înţelegerea vine înaintea summitului european care se va desfăşura joi şi vineri la Bruxelles pentru luarea deciziilor asupra ocupării funcţiilor de top în instituţiile UE după alegerile europarlamentare din 6-9 iunie, scrie Agerpres.

Pentru a obţine o nouă numire ca preşedintă a Comisiei Europene, Von der Leyen are nevoie de o "majoritatea calificată consolidată" exprimată de liderii europeni, adică o majoritate a cel puţin 20 din cele 27 de state membre şi care să reprezinte cel puţin 65% din populaţia Uniunii Europene. Dintre cei 27 de lideri, 13 provin din partide afiliate PPE, din care face parte şi Von der Leyen.

Din partea PPE au negociat premierul polonez Donald Tusk şi cel grec Kyriakos Mitsotakis. Preşedintele francez Emmanuel Macron şi premierul interimar olandez Mark Rutte au negociat pentru liberali susţinerea lui Kallas, în timp ce cancelarul german Olaf Scholz şi premierul spaniol Pedro Sánchez au negociat din partea social-democraţilor sprijinul pentru Antonio Costa.

Deciziile liderilor europeni vor trebui apoi validate de Parlamentul European prin majoritate simplă. Potrivit rezultatelor alegerilor europene, cele trei mari grupuri pro-europene, respectiv popularii (PPE), social-democraţii (S&D) şi liberalii (Renew), au obţinut o majoritate de 399 din cele 720 de mandate în Parlamentul European. Faţă de situaţia din fostul Parlament European, popularii câştigă 13 mandate, social-democraţii pierd 3, iar liberalii din grupul Renew pierd 28 de mandate.

Potrivit Politico.eu, rezerve au fost exprimate de unii lideri europeni faţă de António Costa, care este investigat în Portugalia într-un dosar care a condus la demisia sa din funcţia de premier, şi de asemenea faţă de Kaja Kallas.

În cazul şefei guvernului eston, care este cunoscută prin radicalismul său antirusesc, lideri occidentali şi-au manifestat înaintea alegerilor teama că s-ar putea ca ea să se concentreze exclusiv asupra Rusiei şi să neglijeze alte zone, precum Africa şi Orientul Mijlociu. Dar între timp această opoziţie faţă de Kallas s-a estompat, în timp ce în cazul lui Costa numeroase capitale europene nu consideră problemele sale judiciare un obstacol pentru a veni la Bruxelles, mai ales că el are o relaţie de lucru bună cu Von der Leyen, notează aceeaşi publicaţie.

Totuşi, potrivit surselor agenţiei DPA, popularii europeni doresc în continuare împărţirea mandatului de preşedinte al Consiliului European în două perioade de câte doi ani şi jumătate fiecare, într-una din ele postul să le revină lor şi în cealaltă social-democraţilor, aşadar numirea lui Antonio Costa în acest post nu este deocamdată asigurată.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Ursula Von Der Leyen Speech At Italian Tech Week
Ursula von der Leyen afirmă că răspunsul Hamas la planul lui Trump este „încurajator”
Alegeri parlamentare Republica Moldova / Profimedia
Zelenski o felicită pe Maia Sandu pentru victoria PAS. „Moldova, ai făcut-o din nou”, salută...
One Year After DraghiĂS Report Conference Brussels - 16 Sep 2025
Mario Draghi deplânge lentoarea cu care Europa se reformează. Ursula von der Leyen dă vina pe...
Russia,Flag,Waving,On,White,Background,With,Clipping,Path.,Cliping
Rusia, un nou avertisment pentru Europa: „Vom fi cu ochii pe orice stat care ne confiscă...
Te-ar putea interesa și
Plenary session of the European Parliament
Ursula von der Leyen: Se trasează liniile de luptă pentru o nouă ordine mondială, trebuie să...
ucraina (13)
Atacul masiv asupra Ucrainei. Ursula von der Leyen: „Kremlinul îşi bate joc de diplomaţie”...
Trump Signs an Executive Order Renaming the United States Department of Defense the US Department of War
Trump ameninţă UE cu represalii, după ce Comisia Europeană a amendat Google cu aproape trei...
zelenski (16)
Zelenski va avea joi o întrevedere cu Mark Rutte, Von der Leyen şi lideri ai unor ţări europene
Partenerii noștri
Background of Ukraine country flag versus Russia flag
Kievul şi Moscova au ajuns la un acord în privinţa unui schimb de...
Ludovic Orban
Ludovic Orban, despre pensiile magistraţilor: „Dacă magistrații nu acceptă...
michelle obama (2)
Michelle Obama spune că ţara „nu este pregătită să aibă o femeie...
Romania v Canada – International Friendly Match
Mircea Lucescu, după eșecul cu Bosnia: „Am pierdut în repriza a doua și...
Marjorie Taylor Greene și Donald Trump
Marjorie Taylor Greene, fostă aliată a lui Trump, afirmă că a primit...
romania invinsa de bosnia hertegovina1
România, învinsă de Bosnia-Herțegovina cu 3-1, în preliminariile CM 2026
Celebrity Selfies
Adevărul despre relația dintre Jennifer Aniston și Jim Curtis: „Este...
tată fetiței decedate la dentist
Tatăl fetiței care a murit la dentist, acuzații la adresa...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Nidia și Horia Moculescu
Nidia, fiica lui Horia Moculescu, a dezvăluit cum a aflat de moartea tatălui ei: „Este...
News conference of Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, Kyiv, Ukraine - 04 Apr 2025
Zelenski anunţă o 'restructurare' a sectorului energetic, în urma recentului scandal de...
Jannik Sinner
Jannik Sinner s-a calificat în finala Turneului Campionilor pentru al treilea an consecutiv
INDONESIA CILACAP LANDSLIDE AFTERMATH
Alunecare de teren în Indonezia: 6 morţi şi 17 dispăruţi în Java Centrală, potrivit presei de...