Acum la Digi FM ED SHEERAN - I see fire

Cel mai longeviv condamnat la moarte din lume, declarat nevinovat. 46 de ani petrecuţi pe coridorul morţii

condamnat
Susținător al lui Iwao Hakamada. Profimedia

Iwao Hakamada, un japonez în vârstă de 88 de ani, a fost declarat joi nevinovat de comiterea a patru omoruri pentru care a fost condamnat în 1968 la moarte, petrecând 46 de ani pe coridorul morţii în aşteptarea execuţiei, transmite AFP.

Slăbit fizic şi emoţional, după aproape cinci decenii în care şi-a aşteptat execuţia, cel mai longeviv condamnat la moarte din lume nu a participat la audierea de la Shizuoka, nu departe de unde locuiește.

Purtând o pălărie şi o vestă fără mâneci peste o cămaşă uşoară, Hakamada a coborât cele câteva trepte ale casei sale, sprijinit de rude. Potrivit presei locale, acestea s-au asigurat că nu se va uita la televizor la momentul pronunţării verdictului.

Această situație, care a început în 1966, a devenit un simbol pentru susţinătorii abolirii pedepsei cu moartea în Japonia, mai puţin numeroşi, conform sondajelor, decât cei care susţin pedeapsa capitală.

Fost boxer care a devenit angajat într-o companie de producţie de miso (soia fermentată), Iwao Hakamada a fost acuzat că şi-a ucis şeful şi trei membri ai familiei acestuia din urmă în 1966 şi a fost condamnat la moarte doi ani mai târziu.

Joi, concluziile judecătorului au pus serios sub semnul întrebării ancheta şi au încheiat acest calvar, arată Agerpes.

"Instanţa a stabilit că au fost fabricate trei probe din dosar care sugerează că învinuitul este autorul infracţiunii. Prin excluderea acestor elemente, celelalte împotriva sa nu sunt suficiente pentru a stabili că el este autorul infracţiunilor", conform motivării deciziei judecătoreşti.

condamnat (2)

De asemenea, instanţa a calificat metodele de interogatoriu aplicate drept "inumane", deoarece urmăreau să provoace "durere fizică şi psihică" deţinutului pentru a obţine "declaraţii sub constrângere" de la acesta.

După ce a fost arestat şi învinuit de crime, Iwao Hakamada a mărturisit la început comiterea faptelor, după care a retras mărturia, invocând metodele de interogatoriu folosite. Cu toate acestea, condamnarea sa la moarte a fost confirmată în 1980 de Curtea Supremă japoneză.

În 2014, un tribunal a admis îndoieli cu privire la vinovăţia lui, după ce testele au arătat că ADN-ul găsit pe hainele însângerate nu se potriveşte cu al său. Judecătorul a confirmat joi că anchetatorii au falsificat probele împotriva lui Hakamada, punând sânge pe hainele sale.

Din 2014, Hakamada a fost eliberat, însă drumul pentru a obţine rejudecarea procesului a fost lung şi anevoios. În urma apelului acuzării, Înalta Curte din Tokyo a pus în discuţie în 2018 fiabilitatea testelor ADN şi a anulat decizia din 2014, fără a-l trimite însă pe Hakamada înapoi la închisoare.

În 2020 s-a produs o nouă întorsătură: Curtea Supremă a anulat decizia care l-a împiedicat pe Hakamada să fie rejudecat şi prin urmare s-a ajuns la acest ultim proces şi la verdictul de nevinovăţie.

Acest verdict i-a bucurat pe susţinătorii lui Hakamada, adunaţi de dimineaţă în faţa tribunalului.

"Verdictul a fost cel pe care-l aşteptam. A fost o luptă foarte lungă. Următoarea noastră acţiune este să le cerem procurorilor să nu facă apel", a declarat Akiko Abe, o japoneză în vârstă de 64 de ani, temându-se de utilizarea acestui drept de către acuzare. "Sunt oameni care suferă din cauza unor acuzaţii false pentru că poliţia poate trage concluzii pripite. Cred că sunt multe cazuri în care nu putem avea încredere în poliţie şi nu putem şti dacă au făcut o anchetă amănunţită", a adăugat ea.

Conform apropiaţilor săi, Iwao Hakamada suferă de grave sechele psihologice după ce a petrecut aproape cinci decenii pe coridorul morţii, adesea în izolare şi unde fiecare zi putea fi ultima, aşa cum prevede legea japoneză.

"Am purtat o bătălie care a părut atât de mult timp să nu aibă sfârşit", a declarat şi sora sa, Hideko, 91 de ani, cu câteva săptămâni înainte de verdictul de joi.

În Japonia, condamnaţii la moarte sunt adesea înştiinţaţi cu doar câteva ore înainte când va fi momentul execuţiei. Spânzurătoarea este singura metodă acceptată pentru pedeapsa cu moartea în Japonia, unde se mai află puţin peste 100 de condamnaţi la moarte.

"Hakamada nu a fost tratat cu demnitate timp de jumătate de secol. Prin acest verdict, sper că-şi va petrece restul vieţii cu demnitate", a declarat un alt susţinător, Fumio Ogura, 74 de ani, din faţa tribunalului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: "Îl voi vota la funcția de președinte pe domnul Nicușor...
muntii rodnei
Poiana cu narcise din Munţii Rodnei, acoperită cu un strat consistent...
Close-up,Of,Mixed,Euro,And,Romanian,Leu,Banknotes.
Leul s-a apreciat în raport cu euro, dar a scăzut faţă de dolarul...
Pe aceeași temă
Un şofer de autobuz a pierdut o primă de pensionare de 73.000 de euro după ce a luat 6 euro din banii călătorilor/ Shutterstock
Un şofer de autobuz a pierdut o primă de pensionare de 73.000 de euro după ce a luat 6 euro...
echipa nationala de fotbal a japoniei
Naționala de fotbal a Japoniei, prima echipă calificată la CM 2026
Japanese Prime Minister Shigeru Ishiba attends Lower House's budget committee session
Japonia transmite că nu va lua partea nimănui după întrevederea eşuată dintre Trump şi Zelenski
japonia (5)
Un camion a căzut într-o groapă uriaşă apărută într-o intersecţie, în Japonia
Te-ar putea interesa și
ton rosu (3)
Un ton roşu, vândut la licitaţie pentru aproape 1,3 milioane de euro. Cine a plătit uriașa...
printesa
Prinţesa Mikasa, decana de vârstă a familiei imperiale japoneze, a murit. Avea 101 ani
Un mort şi şase dispăruţi în Japonia, afectată de inundaţii şi alunecări de teren (1)
Un mort şi şase dispăruţi în Japonia, afectată de inundaţii şi alunecări de teren
Taifunul Shanshan a ucis patru oameni în Japonia
Taifunul Shanshan a ucis patru oameni în Japonia înainte de a fi retrogradat în categoria...
Partenerii noștri
DigiSport Nu mai stă la discuții! Decizia radicală luată de Laszlo Dioszegi, după ce Sepsi a retrogradat: ”Nu mai merge așa”
Nu mai stă la discuții! Decizia radicală luată de Laszlo Dioszegi, după ce...
PeRoz Porecla neobișnuită a copiilor prințului William pentru Camilla. Soția Regelui Charles nu e deranjată: „E amuzant”
Porecla neobișnuită a copiilor prințului William pentru Camilla. Soția...
Film Now Fran Drescher, reuniune emoționantă cu mama ei din "Dădaca". Renee Taylor are 92 de ani și a rămas o femeie cochetă
Fran Drescher, reuniune emoționantă cu mama ei din "Dădaca". Renee Taylor...
Digi World "Nu e de glumit. Intoxicația cu apă poate fi fatală!". Primele simptome și ce să faci dacă o persoană se hiperhidratează
"Nu e de glumit. Intoxicația cu apă poate fi fatală!". Primele simptome și...
ProFM Ani la rând s-a spus că e de nerecunoscut, iar acum pare să fi renunțat la fillere. Madonna, apariția care i-a impresionat pe fani
Ani la rând s-a spus că e de nerecunoscut, iar acum pare să fi renunțat la...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Presidential elections in Poland
Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Felicitări, Nicuşor Dan! Trăiască...
Nicușor Dan
Nicușor Dan, în mijlocul susținătorilor, după ce a fost ales președinte...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
European,Commission,President,Ursula,Von,Der,Leyen,Speaks,During,A
Ursula von der Leyen: Cele mai calde felicitări lui Nicuşor Dan pentru victoria sa din această...
Ion?Marcel Ciolacu, Prime Minister of Romania, taken during a press conference after the joint talks with Olaf Scholz, Federal Chancellor (not pictured here) in the Federal Chancellery in Berlin, July 4th, 2023.
Marcel Ciolacu: Îl felicit pe Nicuşor Dan pentru victorie. România are nevoie de reconciliere...
Maia Sandu/ Profimedia
Maia Sandu, primul lider de stat care-l felicită pe Nicușor Dan după ce a devenit președinte...
Heads of Romanian sport, press conference, Bucharest, Romania - 29 Jan 2024
Elisabeta Lipă: „Felicitări, domnule Preşedinte ales Nicuşor Dan! 1+0=1”