Acum la Digi FM Gabriel Cindea JONAS BLUE FT. DAKOTA - Fast Car (Radio Edit)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Alianţa Nord-Atlantică este împărţită în problema aderării Ucrainei, recunoaşte Jens Stoltenberg

Nato,Flag.,National,3d,Rendering,North,Atlantic,Treaty,Organization,Flag
NATO. Shutterstock

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a recunoscut miercuri că membrii Alianţei sunt divizaţi în problema aderării Ucrainei, chestiune ce va figura pe agenda viitorului summit al organizaţiei, preconizat să aibă loc în iulie, la Vilnius, relatează AFP.

"Cu privire la această problemă există două puncte de vedere diferite în cadrul Alianţei", a admis Jens Stoltenberg într-o intervenţie în faţa German Marshall Fund of The United States la Bruxelles, amintind că "luarea deciziei în cadrul NATO se face prin consens".

"Voi avea în cursul zilei câteva convorbiri telefonice asupra căii de urmat şi a modului de a răspunde la ambiţiile Ucrainei în vederea aderării sale la NATO", a precizat el.

"Nimeni nu este în măsură să vă spună exact care va decizia finală a summitului de la Vilnius cu privire la această problemă", a mai spus acesta, arată Agerpres care citează AFP.

SUA şi numeroşi alţi aliaţi refuză să meargă mai departe de Declaraţia de la Bucureşti, au subliniat pentru AFP mai mulţi diplomaţi din cadrul Alianţei. În cursul acelui summit, în 2008, liderii ţărilor membre ale Alianţei Nord-Atlantice afirmaseră că Ucraina şi Georgia "vor deveni membre ale NATO" într-o zi, fără nicio precizare cu privire la vreun calendar.

Aderarea la NATO ar permite Ucrainei să invoce clauza apărării colective din Articolul 5 al Tratatului NATO, care obligă toţi aliaţii să o apere în caz de atac, notează AFP.

Discuţii sunt în curs pentru "a construi bazele unui compromis asupra aderării", a precizat unul dintre diplomaţi. O posibilitate ar putea fi de a oferi garanţii de securitate precum cele acordate Suediei, a cărei aderare este blocată de Turcia şi Ungaria.

"Franţa este pregătită să convină asupra unor acorduri cu Ucraina pentru a-i oferi garanţii de securitate care să o ajute să se apere pe termen lung şi să împiedice eventuale agresiuni viitoare", a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe francez.

Dar termenul de "garanţii" nu întruneşte consens în cadrul Alianţei, au precizat diplomaţii citaţi de AFP.

"Garanţia de securitate ultimă va fi aderarea la NATO, dar asta nu este ceva care să se producă în mijlocul unui război", a subliniat Jens Stoltenberg.

Ucraina nu poate adera la NATO atât timp cât războiul continuă, a insistat secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, citat de Reuters.

"Cred că toată lumea realizează că aderarea în plin război nu este pe ordinea de zi", a declarat el la evenimentul organizat de German Marshall Fund of The United States la Bruxelles. "Întrebarea este ce se va întâmpla când se va termina războiul", a afirmat Jens Stoltenberg.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
kiev, razboi in ucraina
Rusia anunță că pregătește "atacuri masive" împotriva instalaţiilor din sectorul energetic al...
Donald Tusk
Donald Tusk avertizează că Rusia ar putea escalada războiul din Ucraina şi provoca NATO...
Russia Partial Mobilisation
The Guardian: Rusia pierde lunar în Ucraina cu 6.000 de militari mai mult decât reuşeşte să...
Avion F-18
Grup de drone depistat în apropierea frontierei cu România. Un elicopter și două avioane...
Te-ar putea interesa și
Andy Burnham și Zelenski, Kiev / Foto: Profimedia
Marea Britanie și Ucraina au semnat un parteneriat pentru dezvoltarea instrumentelor AI pentru...
Peskov
Kremlinul afirmă că ajutorul britanic pentru Ucraina în ceea ce privește rachetele „toarnă gaz...
Ukrainischer Präsident im Bundeskanzleramt Berlin, Deutschland – April 2026
Zelenski, mesaj de Ziua Independenței Ucrainei: "Țara noastră nu e un spectator, ci un...
British PM Visits Ukraine On Its Independence Day
Premierul britanic Andy Burnham, la Kiev, în prima sa vizită oficială în afara ţării
Partenerii noștri
Digi24 Cum se explică numărul mare de cutremure devastatoare care au avut loc în acest an. „Pare a fi un tipar”
Cum se explică numărul mare de cutremure devastatoare care au avut loc în...
DigiSport Gigi Becali a făcut anunțul despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB
Gigi Becali a făcut anunțul despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB
PeRoz Botez de poveste pentru a cincea fetiță a Laurei Cosoi. Nina, înconjurată cu iubire de cele patru surori. Imagini superbe din Maramureș
Botez de poveste pentru a cincea fetiță a Laurei Cosoi. Nina, înconjurată...
Film Now Matthew McConaughey, apariție rară alături de toți cei 3 copii! Actorul și soția sa au făcut senzație pe covorul roșu
Matthew McConaughey, apariție rară alături de toți cei 3 copii! Actorul și...
Digi World Ce se poate întâmpla dacă folosești produse de înfrumusețare expirate. Lucrurile la care să fii atent, pe lângă termen
Ce se poate întâmpla dacă folosești produse de înfrumusețare expirate...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Care este numele real al lui Snoop Dogg. Povestea din spatele pseudonimului
Care este numele real al lui Snoop Dogg. Povestea din spatele pseudonimului
Digi Life Vrei să îmbătrânești mai lent? Activitatea pe care ar trebui să o faci de două ori pe lună, potrivit unui nou studiu
Vrei să îmbătrânești mai lent? Activitatea pe care ar trebui să o faci de...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
familie cu 14 copii (1)
Au 14 copii, dar nu s-ar opri aici. Surprinzător, banii nu sunt principala problemă a acestei...
autobuz bucuresti, stb
Ce a pățit un britanic în prima zi în București. A vrut să plătească biletul în autobuz și s-a...
Oana Țoiu
Oana Țoiu își dorește modificarea legii ANI: "Această lege este neconstituţională...
Petrişor Peiu
Petrişor Peiu spune că AUR nu dă înapoi de la demersul de suspendare a lui Nicușor Dan...