Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu CIARA FT MISSY ELLIOT - 1, 2 Step

11 angajați ai Camerei Deputaților au COVID-19

Test pozitiv de coronavirus, COVID-19, SARS-CoV-2
Foto: Shutterstock

11 angajați ai Camerei Deputaților au fost depistați cu noul Coronavirus. Precizarea vine de la Direcția de comunicare a instituției, care anunță că toate persoanele infectate au fost izolate.

„La Camera Deputaților sunt înregistrate, în prezent, 11 cazuri de infectare cu Covid-19 în rândul angajaților, toate persoanele aflate în această situație urmând procedurile necesare legale în vigoare. Toate structurile instituției și-au stabilit, încă din luna martie, un program de lucru decalat, care permite evitarea aglomerației și o mare parte dintre angajați au optat pentru posibilitatea de a lucra de la domiciliu”, potrivit unui comunicat de presă.

Camera Deputaților spune că au fost implementate toate măsurile necesare pentru protecția deputaților și a angajaților, respectiv măști de protecție la intrarea în instituție, produse dezinfectante și gel dezinfectant în birouri și în spațiile comune, panouri din plexiglas, benzi de marcare pentru respectarea distanței de 1,5 metri, dispozitive non contact pentru măsurarea temperaturii, dezinfecție a locurilor comune din clădire (lifturi, grupuri sanitare și alte spații folosite în comun), nebulizare spații.

Accesul în clădire se face prin trasee special marcate atât pentru acces, cât și pentru ieșire.

În ceea ce privește activitatea parlamentară, au fost implementate proceduri de dezbatere și vot la distanță pentru desfășurarea ședintelor comisiilor, a ședințelor de plen, ale Biroului permanent, iar ședințele Camerei Deputatilor și ședintele comune ale Camerei Deputaților și Senatului la care a fost nevoie de prezența fizică a parlamentarilor s-au desfășurat în conformitate cu proceduri speciale care asigură respectarea distanțării sociale, pe lângă măști și dezinfectant fiind puse la dispoziție și mănuși, iar locurile din sala de plen au fost marcate cu buline albe.

„Pe ecranele de signalistică și pe panourile special amenajate rulează informațiile prin care angajații sunt permanent informați în legătură cu măsurile și procedurile pe care trebuie să le urmeze în cazul apariției simptomelor de infectare”, potrivit comunicatului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
grindeanu1
Sorin Grindeanu, ales preşedinte al Camerei Deputaţilor
Neymar/ Profimedia
Neymar are COVID-19, a anunţat clubul FC Santos
Press Conference After the EU Summit in Brussels, Belgium.
Macron îşi aminteşte, la cinci ani de la prima izolare din cauza pandemiei covid-19, o...
Bucharest,,Romania,-,October,14,,2024:,Panorama,With,The,Chamber
Conducerea Camerei Deputaţilor a adoptat Memorandumul pentru reducerea a 240 de posturi. Cine...
Te-ar putea interesa și
test covid coronavirus
CIA spune că este "mai probabil" ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator, dar nu...
Camera Deputaților
Camera Deputaților se reunește luni dimineață pentru a-și alege președintele
Bucharest,,Romania,-,October,14,,2024:,Panorama,With,The,Chamber
Deputaţii și senatorii au depus jurământul de credinţă
camera deputatilor plen parlament inquam octav ganea
Petițiile anonime în cazurile de hărțuire sexuală vor fi luate în considerare. Proiectul a...
Partenerii noștri
DigiSport Încă un român la Genoa!
Încă un român la Genoa!
PeRoz De ce îşi purta prinţesa Diana părul scurt. Motivul pentru care nu şi-a mai schimbat tunsoarea
De ce îşi purta prinţesa Diana părul scurt. Motivul pentru care nu şi-a...
Film Now De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei, miliardarul François-Henri Pinault, a mers singur la eveniment
De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei...
Digi World “Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”” is locked Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”
“Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte...
ProFM Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată și sfâșiată de sus până jos, și-a expus burtica de gravidă
Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
Rezultate la Evaluarea Națională
Când vor fi afișate rezultatele la Evaluarea Națională 2025. Ce schimbări...
mihai leu1
Elisabeta Lipă, după decesul lui Mihai Leu: Azi noapte, România a mai...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
leu
MAI: Campion în ring, pe circuit şi în viaţă. Mihai Leu rămâne un simbol al determinării...
mihai leu
Mihai Leu a murit. Fostul campion mondial avea 56 de ani
Dua Lipa "Radical Optimism" At Aviva Stadium, Dublin
Turiştii care au mers la concertele și festivalurile muzicale din Marea Britanie au cheltuit...
Fun time for children in summer camp
Reprezentanții MAI, recomandări pentru părinții ce își pregătesc copiii de plecare în tabără...