Acum la Digi FM LIVE - ON AIR

Cine sunt favoriții Globurilor de Aur 2024

81st Annual Golden Globe Awards Press Preview & Red Carpet Rollout, Beverly Hills, California, USA - 4 Jan 2024
Atmosphere 81st Annual Golden Globe Awards Press Preview & Red Carpet Rollout, Beverly Hills, California, USA - 4 Jan 2024,Image: 834285994, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cea de-a 81-a ediţie a Globurilor de Aur, care dă startul sezonului premiilor de film şi televiziune de la Hollywood, va avea loc duminică, 7 ianuarie 2024, sub un nou proprietar, cu un număr mai mare de votanţi, cu o nouă reţea de difuzare şi o nouă gazdă, după ani de critici pentru greşeli etice şi lipsa de diversitate, anunţă Reuters.

Cine transmite Globurile de Aur 2024

Globurile de Aur vor fi transmise în direct de la Beverly Hilton începând cu ora 20:00 ET/5:00 PT (01:00 GMT luni) pe CBS, o nouă reţea după mulţi ani în care au fost difuzate de NBC. De asemenea, premiile vor fi transmise în direct pe Paramount+.

Cine este gazda 

Comediantul american Jo Koy va fi gazda Globes, fiind primul său rol de gazdă la o mare festivitate de premiere. Koy, care este de origine filipineză, a avut spectacole speciale de stand-up pe Comedy Central şi Netflix şi a participat în cadrul turneului "Funny Is Funny World Tour".

Globurile de Aur 2024. Ce filme şi seriale TV conduc lista nominalizărilor 

Fenomenul cinematografic roz "Barbie" a ajuns în fruntea listei de nominalizări, depăşind cele opt selecţii pentru drama istorică "Oppenheimer". Dar cele două filme - care au figurat într-o confruntare de box office de vară supranumită "Barbenheimer" - vor concura în categorii diferite la Globurile de Aur. "Barbie" concurează pentru cea mai bună comedie sau musical, în timp ce "Oppenheimer" concurează pentru cea mai bună dramă.

La categoriile de televiziune, drama dinastiei mediatice "Succession" conduce cu nouă nominalizări, urmată de comedia despre restaurante "The Bear", cu cinci nominalizări.

Globurile de Aur 2024. Cine este favorit să câştige

"Oppenheimer", regizat de Christopher Nolan, este marele favorit la câştigarea premiului pentru cel mai bun film dramă, potrivit experţilor de pe site-ul de pronosticuri Gold Derby, devansând "Killers of the Flower Moon", regizat de Martin Scorsese.

"Barbie", regizat de Greta Gerwig, este, de asemenea, clar favorit la cel mai bun film comedie sau musical, urmat de comedia gotică "Poor Things".

În ceea ce priveşte premiile de interpretare, vedeta nativ-americană Lily Gladstone este favorită pentru a câştiga premiul pentru cea mai bună actriţă pentru rolul din "Killers of the Flower Moon", iar Bradley Cooper este favorit pentru a câştiga premiul pentru cel mai bun actor de film dramatic pentru rolul dirijorului Leonard Bernstein din "Maestro", pe care l-a şi regizat.

Emma Stone este favorită pentru cea mai bună actriţă de comedie/muzical de film, pentru rolul din "Poor Things", în timp ce Paul Giamatti conduce detaşat în cursa pentru cel mai bun actor de comedie/muzical de film, pentru "The Holdovers".

Christopher Nolan este marele favorit la câştigarea premiului pentru cel mai bun regizor pentru "Oppenheimer".

La seriale TV, "Succession" este de aşteptat să câştige la categoria serial dramatic, la fel ca şi "The Bear" la serial de comedie.

Listă de nominalizări mai diversificată

După criticile pentru lipsa de diversitate din anii trecuţi, un grup extins de votanţi a nominalizat două regizoare: Gerwig şi regizoarea filmului "Past Lives", Celine Song. Printre actorii nominalizaţi s-au numărat Gladstone în "Flower Moon", actorul gay de culoare din "Rustin", Colman Domingo, şi protagonistul american de culoare Jeffrey Wright în "American Fiction".

Fantasia Barrino şi Danielle Brooks au fost nominalizate pentru rolurile lor din "The Color Purple", dar povestea negrilor americani care au trăit la începutul anilor 1900 a fost lăsată în afara cursei la categoria cel mai bun film muzical sau comedie.

Există 27 nominalizări pentru prima dată.

Categorii noi de premii

Globurile au introdus anul acesta două categorii noi: Performanţă de comedie stand-up TV şi realizări cinematografice şi de box office.

Număr extins de membri cu drept de vot

După ce o investigație a Los Angeles Times din 2021 a dezvăluit că Asociaţia Presei Străine de la Hollywood nu era suficient de diversă şi că unii membri au comis abateri etice, anul acesta numărul membrilor cu drept de vot s-a extins la 300 de jurnalişti din 75 de ţări din întreaga lume şi la o diversitate rasială şi etnică de 60%.

Cine sunt noii proprietari  

În iunie 2023, Eldridge Industries a cumpărat activele Globurilor de Aur împreună cu Dick Clark Productions (DCP), care va continua să gestioneze televiziunea de decernare a premiilor şi se va concentra pe extinderea audienţei Globurilor în întreaga lume. DCP este deţinută în coproprietate de Eldridge şi Penske Media. Globurile de Aur sunt acum o afacere cu scop lucrativ. Asociaţia Presei Străine de la Hollywood a fost închisă ca o consecinţă.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Michael Madsen passed away at 67 **FILE PHOTOS**
Michael Madsen, actorul din „Reservoir Dogs” şi „Kill Bill”, a murit...
bolojan 2025-06-23-8157
Ilie Bolojan, întrebat dacă regretă că a acceptat postul de premier...
Us,President,Donald,Trump,Is,Sharp,In,The,Background,,While
Putin îi spune la telefon lui Trump că Rusia ”nu va renunţa la...
Pe aceeași temă
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
bogdan naumovici
Bogdan Naumovici, despre filmul „Țăndări” și publicitatea de azi, la Digi FM: „Lumea e mult...
ana si cezar
Ana Ularu și Cezar Grumăzescu, invitați speciali la matinalul Digi FM: povești, provocări din...
mufasa profimedia-0950392841
„Mufasa” devansează „Sonic 3” în box office-ul nord-american, în timp ce „Nosferatu” și „A...
Te-ar putea interesa și
AFIS MENTORII2
Comedia MENTORII ajunge în cinematografele din România începând cu 28 Februarie 2025
34150d3a-6e61-4a8e-9a78-236f5f8c3461
„Retreat Vama Veche”, comedia care aduce vara în cinematografele din toată țara
anul nou care n-a fost - mihai calin nicoleta hancu
„Anul Nou care n-a fost”, povestea filmului premiat la Veneția. Interviu cu actorii Nicoleta...
shogun profimedia-0908093927
Premiile Emmy 2024. „Shōgun” a doborât recordul cu 18 victorii într-un singur sezon. Surpriza...
Partenerii noștri
DigiSport Ilie Dumitrescu a dat verdictul, după debutul exploziv al lui Dennis Politic la FCSB
Ilie Dumitrescu a dat verdictul, după debutul exploziv al lui Dennis...
PeRoz Irina Columbeanu, adevărul despre presupusul iubit: „Sunt deschisă”. Cum a reacționat Irinel Columbeanu
Irina Columbeanu, adevărul despre presupusul iubit: „Sunt deschisă”. Cum a...
Film Now Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de iubita sa, în Malta. Cei doi ar avea planuri de nuntă
Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Adevărul despre zvonurile potrivit cărora Enrique Iglesias și Anna Kournikova ar urma să-și mărească familia: „Au închis taraba!’”
Adevărul despre zvonurile potrivit cărora Enrique Iglesias și Anna...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Daniel David, Minister of Education, press conference, Bucharest, Romania - 21 May 2025
Daniel David: În ceea ce priveşte evaluarea naţională, nu se schimbă nimic...
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca/ Foto: X
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca. 18 oameni...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Diogo Jota, alături de soția și copiii săi/ Foto: Instagram
Ce avere a strâns Diogo Jota. Soția și cei trei copii ai săi vor moșteni totul după moartea...
Dan Negru, alături de soția și copiii lor/ Foto: Facebook
Ce medie a avut fiica lui Dan Negru la Evaluarea Națională. Prezentatorul e un tată mândru...
dalai lama shutterstock_503428498
Dalai Lama speră că va trăi mai mult de 130 de ani: „Intenţionez să slujesc fiinţele şi dharma...
ncendiu pe terasa unui mall din Bucureşti
Incendiu pe terasa unui mall din Bucureşti. Persoanele aflate în centrul comercial sunt...