Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu EVE FEAT GWEN STEFANI - Let Me Blow Your Mind

Elena Udrea: Dacă o omoram pe Kovesi, aveam șanse ca DNA să ceară o pedeapsă mai mică

elena udrea

Elena Udrea crede că avea șanse ca DNA să ceară o pedeapsă mai mică dacă „o omora pe Kovesi”. Reacția fostului ministru al Turismului vine după ce un procuror a solicitat la Curtea de Apel București o condamnare de 12 ani la închisoare în dosarul finanțării campaniei electorale de la alegerile prezidențiale din 2009, scrie Agerpres

Câteva considerații despre termenul de ieri din dosarul în care sunt acuzată alături de Ioana Băsescu și alte 4 persoane. A fost ultimul termen, cel în care și procurorul și avocații au pus concluzii. Prima considerație, acuzațiile se referă nu la campania electorală din 2009 de alegere a președintelui Traian Băsescu, așa cum greșit se spune, pentru că procurorii au amestecat intenționat lucrurile, ca să îl implice pe fostul președinte, ci la campania privind referendumul pentru Parlament unicameral și reducerea numărului de parlamentari la 300, desfășurat în aceeași perioadă cu alegerile prezidențiale. Aici, întrebarea pe care am pus-o instanței, argumentat cu prevederile Constituției și ale Legii Referendumului, a fost cine este beneficiarul sumelor de bani care fac obiectul acuzației, cu care s-au plătit panouri pe care era scris „Vino și tu la Referendum”? A doua considerație este referitoare la pedepsele spre maximul prevăzut de lege, pe care procuroarea de ședință le-a propus în ceea ce mă privește pe mine, spre 12 ani! și pe Ioana, spre 15 ani! Deci nimeni nu a luat niciun ban, nici măcar nu s-a plătit ceva pentru candidatul Traian Băsescu, ci s-au plătit panouri de informare cu privire la referendum și cu îndemnul către cetățeni la a participa la votul pe acest subiect de interes național, pe care l-am arătat mai sus ca fiind tema consultării populare din 2009, scrie Udrea, într-o postare pe Facebook. 

Ea consideră că procurorii ar fi cerut o pedeapsă mai mică și dacă ar fi omorât-o pe fosta șefă a DNA. 

Cred că, dacă o omoram pe Kovesi, cea care a vizat personal acest rechizitoriu în 2017, aveam șanse la o solicitare de pedeapsă mai mică din partea DNA. P.S. Dacă prin absurd, beneficiarul panourilor cu mesaj privind referendumul ar fi Traian Băsescu, așa cum zic procurorii Bulancea și Kovesi, oare ea, care aștepta cu înfrigurare în sufrageria lui Oprea să câștige Traian Băsescu alegerile, ca să o mențină în funcția de procuror general și apoi să o pună șefă DNA, nu e la fel de beneficiară?, a adăugat Elena Udrea. 

Un procuror al Direcției Naționale Anticorupție a cerut marți, la Curtea de Apel București, condamnarea Elenei Udrea la 12 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de instigare la luare de mită (două fapte) și spălare de bani (cinci fapte. În același dosar, s-a cerut și o pedeapsă de 15 ani de închisoare pentru Ioana Băsescu, fiica lui Traian Băsescu, acuzată de instigare la delapidare și instigare la spălarea banilor. 

Marți, la ultimul termen de judecată, reprezentantul DNA a solicitat ca Elena Udrea și Ioana Băsescu să fie condamnate la pedepse maxime pentru faptele comise, susținând că infracțiunile de care sunt acuzate sunt grave. 

Procurorii susțin că, în 2009, în contextul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale, au fost colectate sume de bani provenite din infracțiuni de corupție, delapidare și evaziune fiscală, care au fost folosite ulterior pentru plata unor servicii prestate în campanie. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania - September 22, 2022: Emil Boc, Mayor of Cluj-Napoca, speak during a conference in Bucharest.
Emil Boc, după verificările DNA la Primăria Cluj-Napoca: "Suntem victime colaterale"
Ekrem Imamoglu/ Profimedia
Primarul din Istanbul, Ekrem Imamoglu, este acuzat de 142 de infracțiuni. Riscă 2.430 de ani...
Bucharest, Romania. 7 Sep 2025: Ilie Bolojan, Prime Minister of Romania, gives his speech during the debate on the four motions of no confidence filed by the Alliance for the Union of Romanians (AUR) in response to the government's decision to assume resp
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, după ce numele lui Bolojan a fost menționat într-un dosar...
Judecată/ Shutterstock
Dani Mocanu, condamnat definitiv la patru ani de închisoare pentru tentativă de omor. Fratele...
Te-ar putea interesa și
Congressional Black Caucus Foundation Annual Legislative Conference National Town Hall
P. Diddy va putea fi eliberat din închisoare în mai 2028. A fost judecat pentru violenţe...
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Șefa DSP Brașov, sub control judiciar. Ar fi avertizat spitale despre controale, primind...
Nicolas Sarkozy
Prima zi de închisoare a lui Nicolas Sarkozy: "Un om nevinovat este închis". Soția l-a condus...
Emmanuel Macron, nicolas sarkozy
Emmanuel Macron, întâlnire cu Nicolas Sarkozy, înainte ca fostul președinte să ajungă la...
Partenerii noștri
vizual comunicat-de-presa_1600x960px
#OameniiDIGI au plantat 5.200 de puieți la cea de-a doua ediție „Pădurea...
2025-11-05-0657
Președintele Nicușor Dan a convocat ședința CSAT pe 24 noiembrie. Ce...
3d,Illustration/,3d,Rendering,-,Blue,And,Red,Police,Lights
Tragedie în Germania. O fetiță surdă de 12 ani, împușcată de polițiști...
vremea, meteo, ploaie
Cum va fi vremea până la sfârșitul lunii noiembrie, în fiecare regiune a...
nava gpl lovita de drona
Încă o localitate din județul Tulcea, evacuată, după ce o navă plină cu...
Călin Georgescu
Călin Georgescu, după amânarea primului termen al procesului în care e...
Andrius Kubilius
Comisarul european pentru apărare avertizează că Rusia ar putea testa NATO...
Mircea Lucescu
Mircea Lucescu: "Pentru necalificare eu am cea mai mare vină. Eu mă demit...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
2024 MusiCares Person of the Year Honoring Jon Bon Jovi - Inside
Paul McCartney lansează o melodie „silenţioasă” în semn de protest faţă de AI. Campania...
Iulia Vîsoțkaia și Andrei Koncealovski
Fiica unei actrițe și a unui regizor, în comă de 12 ani: "Viața merge înainte cum poate. Vom...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Trump este deschis la adoptarea de noi sancţiuni americane împotriva Moscovei. „Orice ţară...
Le président Emmanuel Macron accueille le président Volodymyr Zelensky sur la base aérienne de Vélizy Villacoublay
Macron îl primeşte pe Zelenski, înainte de a semna un acord „istoric” în domeniul armamentului