Acum la Digi FM VANOTEK FT MIKAYLA - Cherry Lips

David Popovici oferă echipamentul de pe podium de la JO în cadrul unei campanii pentru ca 11 copii cu dizabilităţi să aibă o casă nouă: „Mi-e jenă doar să înot”

David Popovici
David Popovici / Profimedia Images

David Popovici a declarat, joi seară, la Digi 24, că îşi doreşte ca oamenii să facă mai mult bine şi că el încearcă asta în fiecare zi. “Mi-e jenă doar să înot”, a afirmat el. Chiar şi un zâmbet poate face ziua cuiva mai frumoasă, a adăugat sportivul.

Popovici a făcut şi în social media un apel către toţi cei care pot să ajute să doneze bani pentru construirea unei case pentru 11 copii cu dizabilități, relatează News.ro.

“Mai sunt 7 zile în care puteţi face o donaţie de minim 50 de lei pe ambasadorpentruacasa.ro/david şi intraţi automat în tragerea la sorţi pentru echipamentul pe care l-am purtat pe podium, la JO de la Paris, anul acesta. Voi fi onorat să îl ofer chiar eu, câştigătorului. Alături de Amalia Enache, Mihai Morar, Marius Manole, Alexandru Tomescu şi Hope and Homes for Children Romania am decis să punem fundaţia şi să ridicăm acoperişul unei case pentru Raluca, Horaţiu, Cosmin, Aura, Marcu, Vlad, Cezar, Alecu, Sara, Corina şi Adela”, a notat Popovici pe Facebook.

Citește și: Ce îşi doreşte David Popovici să facă după ce se va retrage din activitate

Joi seară, campionul olimpic a declarat la Digi 24 că este datoria fiecăruia să facă bine.

“E o dorinţă şi o datorie a fiecăruia să încerce să facă bine, cât poate. Mi-e jenă doar să înot, să câştig, să fac doar asta. Înseamnă mult, dar nici nu se compară cu nivelul de bine pe care îl pot face implicându-mă într-o astfel de strângere de fonduri. Într-o ţară ca România, în care încă sunt câteva orfelinate care ar trebui să se transforme în case familiale e nevoie şi de noi”, a afirmat el. “Aceşti 11 copii au nevoie să plece din ultimul orfelinat din Sectorul 5. Au nevoie de ajutorul nostru”, a mai spus el.

Sportivul a precizat că în ceea ce priveşte studiile ar vrea să se orienteze către asistenţa socială. “În primul an de facultate am fost nevoit să-mi îngheţ anul ca să mă pregătesc pentru JO, anul acesta încerc din nou. Am ales să mă transfer cumva la asistenţă socială, vreau să învăţ cât mai bine cum să ajut şi cum să mă implic în astfel de cauze. Consider că nu am dreptul să mă plâng atât de mult”.

Popovici a explicat şi de ce a ales să nu părăsească România: “Sunt destul de mult legat de ţara mea. Niciodată un mi-a plăcut să fiu numit fenomenul. Îmi place să fiu numit omul David. Sunt foarte bun la înot pentru că am muncit extrem de mult. Şi oricine ar reuşi dacă ar munci extrem de mult şi ar avea şi oamenii potriviţi alături.  An o echipă foarte bună aici. Relaţia cu antrenorul meu este de nepreţuit. De ce aş da ceva ce ştiu că funcţionează pe... chiar şi dacă aş primit cea mai valoroasă diplomă de studiu sau şansa să mă laud că am studiat la Stanford, la Princeton. Dar nu se ştie niciodată, mă pot duce oricând. Momentan simt că am o misiune mai importantă aici, în România”.

“Am fost crescut normal şi chiar dacă sunt campion olimpic, campion mondial, îmi doresc să fiu normal. Oamenii să înţeleagă că nu sunt robot sau extraterestru sau fenomen. Ştirile nu pot îngloba cât de imperfect sunt”, a mai afirmat multiplul campion.

Citește și: Ce avere are David Popovici. Înotătorul, declarații neașteptate: „Încerc să stau cât mai departe de banii pe care îi câștig!”

El i-a îndemnat pe oameni să facă bine în fiecare zi: “Mi-aş dori să facem mai mult bine. Eu încerc să fac bine în fiecare zi. Încerc chiar şi dacă este un zâmbet aruncat, o floare, o îmbrăţişare pot face ziua cuiva mai frumoasă. Încearcă să faci ziua cuiva mai bună aruncându-i un zâmbet când mergi la magazin sau cumpără-i cumpărăturile din faţa ta... Fără a aştepta ceva înapoi. Dorinţa mea pe termen lung este să vă îndemn să faceţi cât mai mult bine, să donaţi atunci când este nevoie de bani cât vreţi şi cât puteţi. Oamenii trebuie să înţeleagă că binele pe care îl fac contribuie la schimbarea unor vieţi”.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
audiente radio 2025 770x440
Digi FM are cea mai mare creștere de audiență dintre toate radiourile...
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Cel mai mare eveniment de diversitate și incluziune din România are...
Bitcoin/ Shutterstock
Bitcoin a atins miercuri un nou maxim istoric, depăşind recordul...
Pe aceeași temă
David Popovici/ Foto: Facebook
David Popovici îndeamnă românii să meargă la vot: “Nu sunt singur în ţara asta şi îmi pasă...
Jocurile Olimpice/ Shutterstock
Primarul Londrei vrea ca oraşul să candideze pentru organizarea Jocurilor Olimpice din 2040
Papa Francisc
Papa Francisc și-a donat ultimii bani din contul personal pentru a-i ajuta pe deținuți...
Paris 2024 Olympics, day 3, Swimming, France - 29 Jul 2024
De ce a renunțat David Popovici să mai concureze în finala probei de 100 m liber la...
Te-ar putea interesa și
NANTERRE, FRANCE - JULY 29: David Popovici of Romania celebrates his gold medal during the Men™s 200m Freestyle Medal Ce
David Popovici, din nou în bazin, la opt luni de la Olimpiada de la Paris: „Am ales conştient...
David Popovici s-a întâlnit cu Prinţesa Charlène de Monaco/ Foto: Facebook
David Popovici s-a întâlnit cu prinţesa Charlene de Monaco: „Am participat la un eveniment...
NANTERRE, FRANCE - JULY 29: David Popovici of Romania celebrates his gold medal during the Men™s 200m Freestyle Medal Ce
David Popovici obţine în instanţă ordin de protecţie împotriva vecinului care a ameninţat că-i...
David Popovici/ Foto: Facebook
David Popovici, în instanţă pentru a cere ordin de protecţie după ce un vecin a ameninţat că-i...
Partenerii noștri
DigiSport Toto Dumitrescu a spus ce și-ar fi dorit de la Ilie Dumitrescu. ”Nu sunt băiatul Letiţiei şi al lui Ilie”
Toto Dumitrescu a spus ce și-ar fi dorit de la Ilie Dumitrescu. ”Nu sunt...
PeRoz Carla Bruni, supermodel și la 57 de ani. Rochia în care a strălucit ca un diamant: „WOW!”
Carla Bruni, supermodel și la 57 de ani. Rochia în care a strălucit ca un...
Film Now Copilul vedetă din „Titanic” spune adevărul despre scena care a fost tăiată la montaj: „Publicul nu a putut suporta”
Copilul vedetă din „Titanic” spune adevărul despre scena care a fost...
Digi World De ce nu ne putem gâdila singuri. Explicația științifică din spatele fenomenului senzorial surprinzător
De ce nu ne putem gâdila singuri. Explicația științifică din spatele...
ProFM Paris Jackson s-a asigurat că primește toată atenția la Cannes. A apărut într-o rochie transparentă cu o crăpătură generoasă
Paris Jackson s-a asigurat că primește toată atenția la Cannes. A apărut...
Digi Life Care sunt culorile care atrag cel mai mult la o primă întâlnire. O expertă în relație spune că bărbații în mov sunt cei mai atrăgători
Care sunt culorile care atrag cel mai mult la o primă întâlnire. O expertă...
Antonio Conte
Antonio Conte, antrenorul celor de la Napoli: "Cel mai dificil și...
barbat in catuse
Un fost polițist a fost reținut pentru șantaj și violență. O femeie îl...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
universitatea harvard (2)
Ministerul Educaţiei a anunţat că "urmăreşte cu atenţie" situaţia studenţilor români de la...
simona gherghe si fiica ei
Simona Gherghe, topită de dragul fiicei ei, Ana, care a împlinit 8 ani: "Viața cu tine e un...
cununie civila mihai albu si elena nechifor (5)
Mihai Albu s-a căsătorit cu iubita lui, medicul Elena Nechifor. Designerul, extrem de fericit...
damaris lupu a castigat romanii au talent
Damaris Lupu, câștigătoarea "Românii au talent", despre premiul fabulos de 120.000 de euro și...