Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu HURTS FT PURPLE DISCO MACHINE - Wonderful Life

Datoria externă totală a României a crescut cu 20,093 miliarde euro, în primele 11 luni din 2023

Bani/ Shutterstock
Bani/ Shutterstock

Datoria externă totală a României a crescut cu 20,093 miliarde euro, în primele 11 luni din 2023, la 163,979 miliarde euro, de la 143,886 miliarde euro, la 31 decembrie 2022.

”În perioada ianuarie - noiembrie 2023, datoria externă totală a crescut cu 20 093 milioane euro, până la 163,979 miliarde euro. În structură: datoria externă pe termen lung a însumat 116,965 miliarde euro la 30 noiembrie 2023 (71,3% din totalul datoriei externe), în creştere cu 18,6% faţă de 31 decembrie 2022; datoria externă pe termen scurt a înregistrat la 30 noiembrie 2023 nivelul de 47,014 miliarde euro (28,7% din totalul datoriei externe), în creştere cu 3,9% faţă de 31 decembrie 2022”, arată datele BNR, potrivit News.ro.

Rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost 16,9% în perioada ianuarie - noiembrie 2023, comparativ cu 17,9% în anul 2022. Gradul de acoperire a importurilor de bunuri şi servicii la 30 noiembrie 2023 a fost de 5,5 luni, în comparaţie cu 4,4 luni la 31 decembrie 2022.

Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 30 noiembrie 2023 a fost de 96%, comparativ cu 82,4% la 31 decembrie 2022.

În perioada ianuarie - noiembrie 2023 contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 20,2 miliarde euro, comparativ cu 24,331 miliarde euro în perioada ianuarie - noiembrie 2022. În structura acestuia, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mic cu 3,510 miliarde euro, balanţa serviciilor a înregistrat un excedent mai mare cu 552 milioane euro, balanţa veniturilor primare a înregistrat un deficit mai mic cu 320 milioane euro, iar balanţa veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mic cu 251 milioane euro.

Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat 6,313 miliarde euro (comparativ cu 9,547 miliarde euro în perioada ianuarie - noiembrie 2022), din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat valoarea netă de 5,996 miliarde euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 317 milioane euro.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
victor ponta si daciana sarbu
Ce regretă cel mai mult Victor Ponta după divorțul de Daciana...
Kylian MBAPPE of Real Madrid during the UEFA Champions League, League phase, Matchday 1 football match between Real Madrid CF and Olympique de Marseille on 16 September 2025 at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain
Mbappe l-a egalat pe Thomas Muller în clasamentul istoric al...
Pe aceeași temă
Michelle Obama
Michelle Obama a aterizat la miezul nopții la București. Va participa la un eveniment de...
traian-basescu
Băsescu, despre ironia Ambasadei Rusiei în cazul dronei: „Mă tem că-şi are baza în modul...
traian-basescu
Băsescu, despre incidentul din România cu drona rusească: „A fost o greşeală că nu i s-a...
MAE
Ambasadorul Rusiei la București, convocat la sediul MAE. I s-a transmis "protestul ferm faţă...
Te-ar putea interesa și
EU Foreign Affairs Ministers Meeting, Brussels, Belgium - 15 Jul 2025
Șefa diplomației europene cataloghează pătrunderea unei drone a Rusiei în spațiul aerial al...
Oana Țoiu
Oana Țoiu, după ce o dronă a intrat în spațiul aerian românesc: "Astfel de acţiuni ale Rusiei...
Volodimir Zelenski
Zelenski, reacție după ce în spațiul aerian al României a pătruns o dronă rusească: "Nu poate...
Washington,,D.c.,,Usa,,March,10,,2023:,International,Monetary,Fund,Headquarters
FMI se aşteaptă la o creştere graduală a economiei României şi la reducerea inflaţiei până la...
Partenerii noștri
Digi24 Bebeluș din Iași, mort după ce s-a lovit la cap într-o mașină. De ce au fost părinții condamnați la închisoare
Bebeluș din Iași, mort după ce s-a lovit la cap într-o mașină. De ce au...
DigiSport Cristi Chivu i-a surpins pe toți la conferința de presă, când a fost întrebat despre plecarea de la Inter
Cristi Chivu i-a surpins pe toți la conferința de presă, când a fost...
PeRoz Cine e soția lui Robert Redford, cea care i-a stat alături până la final. În culisele mariajului cu femeia care i-a oferit o viață nouă
Cine e soția lui Robert Redford, cea care i-a stat alături până la final...
Film Now 120 de ani de la nașterea Gretei Garbo, o enigmă și pe ecran, și în viața reală. A fost prinsă într-un triunghi amoros cu două femei
120 de ani de la nașterea Gretei Garbo, o enigmă și pe ecran, și în viața...
Digi World Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează instant anxietatea, recomandat de medici
Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează...
ProFM Britney Spears îl apără pe Justin Bieber și îi atacă pe cei care o critică și pe ea: "Rușine celor care au judecat"
Britney Spears îl apără pe Justin Bieber și îi atacă pe cei care o critică...
Digi Life Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New York
Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New...
Regele Charles al III-lea și Donald Trump, în timpul vizitei președintelui american în Marea Britanie/ Profimedia
Regele Charles al III-lea și Donald Trump s-au lăudat reciproc la banchet...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Aleksei Navalnîi Alexei Navalny
Văduva lui Navalnîi susţine că analize făcute în străinătate arată că soţul ei a fost otrăvit...
toto dumitrescu
Expertiza INML a stabilit că Toto Dumitrescu a consumat cocaină. Procurorii cer arestarea lui...
President Trump state visit to UK
Trump, în prima zi a vizitei în Regatul Unit. Președintele SUA și soția sa, întâmpinați de...
RomaÕs Portugal coach Jose Mourinho looks during the Serie A football match between Empoli vs As Roma at the Carlo Castellani Stadium Empoli, north Italy, on September 12, 2022.
Jose Mourinho va fi noul antrenor al echipei Benfica Lisabona, anunţă televiziunea portugheză