Acum la Digi FM RANDI - Inimi

Dan Şucu după percheziţiile de joi: „Nu cunosc partea cu armele. Nu mi-l imaginez pe domnul Niculae cu o mitralieră în mână”

Dan Șucu Foto Captură Digi Sport
Dan Șucu / Foto Captură Digi Sport

Acţionarul principal al FC Rapid, Dan Şucu, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, referitor la dosarul care vizează membri ai galeriei FC Rapid şi ai conducerii clubului, că nu ştie ce calitate are Daniel Niculae în dosar şi că nu ştie de partea legată de faptil că la percheziţii s-au găsit inclusiv arme de foc letale.

“M-am trezit azi-dimineaţă cu un telefon de la avocat care să-mi spună că preşedintele clubului a plecat la audieri la o secţie de poliţie. E automat ceva în afara lucrurilor cu care eşti obişnuit zi de zi. Acum avem informaţii suplimentare. Deocamdată am văzut foarte puţin din datele din dosar. Nu ştiu să vă spun ce calitate are Daniel Niculae. Nu cunosc partea cu armele. Nu mi-l imaginez pe domnul Niculae cu o mitralieră în mână. Aştept şi eu să văd mai multe date din tot ce are legătură cu dosarul. Cred că nu va dura foarte mult”, a spus Şucu, potrivit News.ro. 

El a precizat că este esenţială respectarea legii, dar ar trebui să se facă diferenţa între violenţă şi aprinderea de torţe.

“Ca principiu, da, respectarea legii este esenţială. Aş face însă o diferenţă majoră între violenţă şi distrugere pe teren şi nişe torţe aprinse. Înţeeg că tot ce înseamnă partea cu torţele şi materialele pirotehnice e în afara legii. Dar am văzut extrem de multe stadioane din lume în care aceste produse sunt acceptate”, a afirmat Şucu.

El a explicat şi în ce constă colaborarea dintre club şi galerie: “În ceea ce priveşte colaborarea dinte club şi galerie, noi avem o decizie clară de a susţine deplasările galeriei, avem un buget de 25.000 de lei şi o dată sau de două ori pe sezon avem contribuţii pentru partea de coregrafie”.

Şucu a menţionat că sâmbtă a fost pentru el cea mai frumoasă seară din fotbal, atunci venind victoria cu 4-0 din meciul cu FCSB. Situaţia s-a schimbat însă joi.

“Pentru mine sâmbătă a fost cea mai frumoasă seară pe care am trăit-o în fotbal. Joi nu mai e aşa frumos. Sper ca vineri să fie din nou frumos. Astăzi m-am simţit ca şi cum sâmbătă a fost o nuntă frumoasă şi la sfârşitul nunţii a venit cineva şi a aruncat cu noroi pe rochia miresei”.

Dan Şucu a mai declarat că FC Rapid nu are de unde să ştie ce se întâmplă la stadion în perioadele din afara zilelor de meci. “Noi păzim stadionul acesta doar pe perioada meciului. Acest stadion aparţine Clubului Sportiv Rapid. Nicio firmă de pază nu garantează în clipa de faţă că nu va exista vreun nedumerit care să arunce cu ceva pe teren. Noi nu păzim stadionul ăsta. O zi la două săptămâni ne aparţine. În mod cert probabil sunt extrem de multe încăperi în acest stadion pe care nu le ştim noi, nu le cunoaştem. Dacă este ilegal, trebuie să înceteze. Dar existenţa unor torţe în tribună mi-e greu să o văd ca pe un lucru penal sau ca pe un lucru care te duce la puşcărie. Îi aşteptăm pe fani cu cea mai mare plăcere şi sunt absolut în siguranţă pe stadionul Giuleşti”.

Şucu a subliniat: “În momentul ăsta nu avem ceva anume a ne reproşa în modul în care organizăm meciurile”.

Întrebat dacă va exista o anchetă internă la Rapid şi dacă Daniel Niculae riscă vreo sancţiune, el a răspuns: “Pe baza la ce ştim în clipa de faţă nu. Nu am văzut în clipa de faţă pe cineva mai implicat în ceea ce este Rapid. Am vorbit cu Nico, mi-a explicat despre ce este vorba”.

“Noi am văzut o relaţie din ce în ce mai civilizată între galerie şi club. Dacă au cerut acordul altcuiva nu ştiu să vă spun în momentul de faţă. Sper din toată inima că dacă se aplică legea să se aplice în cazul tuturor. România are legi, are instituţii, este treaba dânşilor”, a mai spus Dan Şucu.

Sâmbătă, FC Rapid a învins FCSB cu scorul de 4-0, în ultima etapă a sezonului regulat al Superligii.

Joi dimineaţă, preşedintele FC Rapid, Daniel Niculae, a fost ridicat de mascaţi. Conform unor surse judiciare, Niculae are calitatea de suspect. De asemenea, mai multe percheziţii au loc joi în Bucureşti, Prahova, Ilfov, fiind vizaţi membri ai galeriei echipei Rapid, afirmă surse judiciare. Ulterior, Poliîia Capitalei a anunţat că au avut loc 19 percheziţii, 28 de persoane urmând să fie duse la audieri. Acuzaţiile din acest dosar sunt de constituire a unui grup infracţional organizat, distrugere prin incendiere, tulburarea ordinii publice prin violenţă asupra bunurilor, orice operaţiuni cu articole pirotehnice fără drept.

Citește și: Daniel Niculae, președintele Rapidului, a fost ridicat de mascați. Reacția lui Dan Șucu, patronul echipei giuleștene

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
Volodimir Zelenski
Zelenski afirmă că 40% din armele din prima linie sunt produse intern
Dumitru - Mitică - Dragomir
Mitică Dragomir, dezvăluiri despre divorțul lui Dan Șucu: „Nu e normal să îi dai soției tale...
Diana și Dan Șucu
Câți bani l-au costat pe Dan Șucu divorțul de Camelia. Actuala lui soție a rupt tăcerea după...
Dan Șucu Foto Captură Digi Sport
Dan Şucu a devenit acţionar majoritar al clubului din Serie A Genoa
Te-ar putea interesa și
Ion Țiriac/ Profimedia
Ion Țiriac și Dan Șucu, posibili investitori la un club italian de fotbal din Serie A
Sedinta_CSAT_26_Ian_2022_3
România va dona Ucrainei un sistem Patriot. Condiția pusă de București
Usa,And,Russia,Painted,Flags,On,A,Wall,With,A
Rusia acuză Statele Unite că vor să desfăşoare arme în spaţiu
O fabrică de armament din Berlin a luat foc/ Foto: X
O fabrică de armament din Berlin a luat foc, generând un nor toxic periculos. Uzina Diehl...
Partenerii noștri
Digi24 Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
DigiSport Mirel Rădoi, ferm: ”Dacă nu iau campionatul, nu are rost să mai rămân”
Mirel Rădoi, ferm: ”Dacă nu iau campionatul, nu are rost să mai rămân”
PeRoz Cum a slăbit o tânără de 23 de ani aproape 60 de kilograme, în doar 18 luni: „Ajunsesem să nu mai vreau să ies din casă”
Cum a slăbit o tânără de 23 de ani aproape 60 de kilograme, în doar 18...
Film Now Copiii lui Michelle Pfeiffer, exemplu de discreție și educație aleasă. Actrița a adoptat o fată cu 2 luni înainte de a-și întâlni soțul
Copiii lui Michelle Pfeiffer, exemplu de discreție și educație aleasă...
Digi World De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de explicat
De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de...
ProFM I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj emoționant la aniversarea a 36 de ani de căsnicie cu Dorthea
I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Mike Waltz/ Profimedia
Mike Waltz, consilierul Casei Albe pentru securitate naţională, şi...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Peste 400 de persoane arestate la Istanbul, de 1 Mai, încercând să intre în Piaţa Taksim/ Foto: X
Peste 400 de persoane arestate la Istanbul, de 1 Mai, încercând să intre în Piaţa Taksim
daniel david
Supraveghere audio-video în şcoli, oficială. Ministerul Educaţiei: „Şcolile devin mai sigure...
Elicopter SMURD
Copil de doi ani din Galaţi, căzut într-un canal din apropierea locuinţei. A fost scos de...
Boris Becker/ Profimedia
Boris Becker, declarații după opt luni de detenţie: „Închisoarea m-a făcut un om mai bun”