Acum la Digi FM ASAF AVIDAN & THE MOJOS - Reckoning song

Constantin Axinia va da în judecată Consiliul de Administraţie al CFR SA

Constantin Axinia
Foto: bunadimineataiasi.ro.

Constantin Axinia va da în judecată Consiliul de Administraţie al CFR SA, după ce acesta l-a demis din funcția de director general al CFR SA. Decizia de demitere a sa s-a luat ieri în cadrul Adunării Generale a Acţionarilor. Motivul? Nu ar fi făcut o restructurare la calea ferată.

Constantin Axinia spune, însă, într-o declarație pentru Digi FM, că la baza acestei decizii stă cu totul altceva. Mai exact, i s-a cerut să semneze un contract de investiţii în valoare de sute de milioane de euro, fără să aştepte o hotărâre definitivă a instanţei.

Constantin Axinia a adăugat că și departamentul juridic al companiei i-a recomandat să nu semneze acel contract.

„Domnul ministru era foarte nervos că mi-a cerut să semnez un contract pentru lotul 1 și 3 Brașov-Sighișoara și i-am spus <<Da, sunt de acord să semnez așa cum am promis, dar trebuie de la instanță o soluție definitivă și irevocabilă>>. Conform legii am dreptul să semnez, dar altă lege spune că sunt pasibil de a primi o amendă între 1% și 3% din valoarea totală a contractului. Ministrul știa acest lucru. De la juridic am o notă prin care mi se recomandă să nu semnez acest contract. I-am spus domnului ministru <<Nu pot să semnez acest contract pentru că este o sentință care nu este definitivă și pentru că aș primi o amendă>>.”

În privinţa afirmaţiilor ministrul demis al Transporturilor, Răzvan Cuc, despre termenul pentru retructurări în CFR SA, concomitent cu cel al Companiei de Autostrăzi, Axinia a negat că i-ar fi fost solicitat acest lucru. Mai mult, la Digi FM, Constantin Axinia spune că Adunarea Generală a Acţionarilor s-a întrunit cu o viteză extraordinară ca să decidă demiterea sa.

„Nu poți să faci o restructurare la Calea Ferată așa bătând din palme pentru că este Calea Ferată Română, iar în momentul de față CFR SA funcționează bine așa cum am primit eu banii de la Călători sau la Marfă, puțin. În momentul în care am fost revocat, însăși președinta consiliului de administrație și-a dat demisia pentru că a spus că nu există motiv să fiu demis. În contractul meu scrie că dacă voi fi demis înainte de termen, trebuie să fiu notificat cu 30 de zile înainte. Ori eu nu am fost notificat. În plus, am fost demis cât timp eram în concediu medical, deci în incapacitate de muncă”.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
Luciano Spalletti
Înfrângerea cu Norvegia i-a fost fatală lui Luciano Spalletti. Selecţionerul Italiei a fost...
Tren deraiat în Teleorman
Tren deraiat în Teleorman. Trafic reluat parţial între Roşiori şi Măldăeni. Operaţiunile de...
Preşedintele Iranului şi-a demis adjunctul din cauza unei călătorii „fastuoase” în Antarctica/ Foto: X
Preşedintele Iranului şi-a demis adjunctul din cauza unei călătorii „fastuoase” în Antarctica
Dorival Junior/ Profimedia
Selecţionerul Dorival Junior a fost demis de la naţionala Braziliei
Te-ar putea interesa și
Tren/ Shutterstock
Un tren care circula pe ruta Braşov - Bucureşti Nord a fost atacat cu pietre în zona Chitila...
S-a surpat pământul pe liniile de cale ferată, lângă Gara de Nord Timişoara, în urma unor lucrări ale Primăriei de realizare a unui pasaj subteran
S-a surpat pământul pe liniile de cale ferată, lângă Gara de Nord Timişoara, în urma unor...
Galati,,Romania,-,December,16th,,2024:,Interregional,Cfr,Train,Arrivied
Ceferiştii ameninţă cu întreruperea activităţii dacă nu se repun în circulaţie, de la 1...
GARA DE NORD - CFR - GREVA SPONTANA
Biletele de tren se scumpesc din 15 decembrie, anunță CFR. Cât va costa un bilet sau abonament
Partenerii noștri
DigiSport ”Gigi Becali are o frică teribilă de Steaua!” / ”100%, sunt de acord!”. Noi acuzații în războiul cu FCSB
”Gigi Becali are o frică teribilă de Steaua!” / ”100%, sunt de acord!”...
PeRoz Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și soțul ei, Ion Cernea, alături de cei doi copii ai lor
Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și...
Film Now De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei, miliardarul François-Henri Pinault, a mers singur la eveniment
De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei...
Digi World “Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”” is locked Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”
“Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte...
ProFM Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată și sfâșiată de sus până jos, și-a expus burtica de gravidă
Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
mihai leu
Mihai Leu a murit. Fostul campionul mondial avea 56 de ani
Dua Lipa &quot;Radical Optimism&quot; At Aviva Stadium, Dublin
Turiştii care au mers la concertele și festivalurile muzicale din Marea...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Rezultate la Evaluarea Națională
Când vor fi afișate rezultatele la Evaluarea Națională 2025. Ce schimbări au fost implementate...
Fun time for children in summer camp
Reprezentanții MAI, recomandări pentru părinții ce își pregătesc copiii de plecare în tabără...
Adrian Negrescu
Economist, despre protestele sindicaliştilor de la Finanţe: „Să spui că există riscul neplăţii...
Elena Udrea cu polițiști lângă ea
Judecătorii au decis eliberarea Elenei Udrea din închisoare. DNA poate face recurs în trei zile