Comisia Europeană a aprobat o schemă de 12,4 milioane de euro pentru sprijinirea producătorilor români de vin, afectați de epidemia de coronavirus. Banii vor fi acordați sub formă de subvenții directe.
Schema este menită să răspundă nevoilor de lichidități ale viticultorilor și să garanteze că aceștia își pot continua activitățile și își pot păstra locurile de muncă în timpul pandemiei și după aceasta. Comisia preconizează că peste 1.000 de producători vor beneficia de sprijinul financiar.
Ajutorul nu va depăși 100.000 de euro de beneficiar și se acordă cel târziu până la 31 decembrie.
„Comisia a concluzionat că măsura este necesară, adecvată și proporțională pentru a remedia o perturbare gravă a economiei unui stat membru, în conformitate cu articolul 107 alineatul (3) litera (b) din TFUE și cu condițiile prevăzute în cadrul temporar. Pe această bază, Comisia a aprobat măsura în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat”, se arată într-un comunicat al CE.
În același timp, Comisia a aprobat și o schemă de acordare a unor subvenții pentru companiile aeriene care reiau sau încep să efectueze zboruri înspre și dinspre Aeroportul din Sibiu. Ajutorul nu va depăși 800.000 de euro pe companie și se va acorda înainte de 30 iunie 2021.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!