Acum la Digi FM Alex și Antonia KYGO FEAT CONRAD SEWELL - Firestone
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Cod galben de vânt puternic în 22 de județe din România. Cum va fi vremea în București

Cod galben de vânt în aproape toată țara/ Shutterstock
Cod galben de vânt/ Shutterstock

Meteorologii anunţă că vântul va avea intensificări în cea mai mare parte a ţării, până vineri seară, cu viteze, în general, de 45-55 de kilometri pe oră, iar în jumătatea de nord a ţării vor fi şi averse, uneori însoţite de descărcări electrice. Un număr de 22 de judeţe sunt vizate de avertizări Cod galben de vânt puternic.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare Cod galben privind intensificări ale vântului, valabilă de joi, de la ora 20.00, până vineri, la ora 10.00.

Astfel, pe parcursul nopţii de joi spre vineri, în Crişana, Maramureş, nord-vestul Moldovei şi local în Transilvania vântul va prezenta intensificări cu viteze în general de 55...65 km/h, iar în zona înaltă a Munţilor Apuseni şi a Carpaţilor Orientali, rafalele vor depăşi 90...100 km/h, potrivit News.ro. 

Sunt vizate judeţele Satu Mare, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad, Suceava şi, parţial, Neamţ, Bacău, Vrancea, Covasna, Harghita, Mureş, Alba, Hunedoara.

Totodată, meteorologii au emis o informare valabilă de joi, de la ora 10.00, până vineri, la ora 21.00.

”În intervalul menţionat, temporar vor fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, cu viteze în general de 45...55 km/h, iar la munte rafalele vor depăşi 60...70 km/h. În jumătatea de nord a ţării, pe parcursul zilei de joi (28 martie) şi în noaptea de joi spre vineri (28/29 martie), instabilitatea va fi temporar accentuată şi vor fi averse, pe arii restrânse însoţite şi de descărcări electrice, iar mai ales în zona de munte se vor acumula cantităţi de apă de 15...20 l/mp, favorizând topirea stratului de zăpadă”, a transmis ANM.

O altă atenţionare Cod galben privind intensificări ale vântului este valabilă joi, între orele 10.00 şi 20.00.

”Vântul va avea intensificări în Dobrogea, sud-estul Moldovei, estul Munteniei, Crişana, local în Transilvania şi Maramureş, în Munţii Apuseni şi în Carpaţii Orientali, unde vor fi viteze în general de 55...65 km/h, iar la altitudini mari rafalele vor depăşi 90 km/h”, au arătat meteorologii.

Acest Cod galben vizează judeţele Satu Mare, Bihor, Arad, Covasna, Galaţi, Brăila, Constanţa, Tulcea şi unele zone din judeţele Călăraşi, Ialomiţa, Vrancea, Bacău, Neamţ, Suceava, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Harghita, Maramureş, Cluj, Alba şi Hunedoara.

Cum va fi vremea în București

În zona municipiului Bucureşti, de joi, de la ora 10.00, până vineri, la ora 8.00, vremea se va încălzi. Cerul va avea înnorări temporare până spre orele după-amiezii şi vor fi posibile ploi slabe de scurtă durată, apoi se va degaja. Vântul va sufla moderat, cu intensificări pe parcursul zilei (viteze în general de 40...50 km/h). Temperatura maximă va fi de 20...22 de grade, iar cea minimă va fi de 6...8 grade.

De vineri dimineaţă până la ora 21.00, vremea va continua să se încălzească. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla în general moderat. Temperatura maximă va fi de 23...24 de grade.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
UNGURU BULAN 2025
Unguru' Bulan a spart grupul de WhatsApp al PSD-ului. Ce a găsit...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu: De ce proștii lui Ion Creangă sunt mai „deștepți”...
Alex Velea și Antonia/ Foto: Instagram
Alex Velea, sincer despre relația cu Antonia: „Am fost mereu într-un...
Pe aceeași temă
vânt puternic
Vânt și ploi în toată România până marți dimineața. ANM anunță rafale de până la 50 km/h și...
vremea, meteo, ploaie, vreme ploioasa
Până când ține vremea urâtă în Capitală. Înnorări, ploi și vânt la final de martie
vremea, meteo, ploaie, vreme ploioasa
Noi avertizări de la meteorologi. Zonele afectate de ploi și vânt puternic
Vreme ploioasă
Sfârșitul lunii martie aduce vreme extremă în România. Meteoroloii anunță ploi torențiale...
Te-ar putea interesa și
vremea, meteo, primavara
Vreme rece, vânt și ploi moderate în majoritatea regiunilor, până luni dimineața. Ninsori în...
primavara, cuplu la plimbare prin parc
Vremea în București, până la finalul lunii martie. Când scad temperaturile
vant puternic (1)
Județele afectate de Cod galben de vânt puternic, vineri. Se ajunge și la rafale de 80 km/h
București, februarie 2026
Vremea extremelor în România! Februarie 2026 rescrie istoria ANM: frig mai cumplit la câmpie...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
Un bărbat din Argeş şi-a dat foc, pe fondul depresiei. Este a doua oară când acesta se...
Mihai Dimian/ Foto: Facebook
Ministrul Educaţiei, despre adicţiile tinerilor: „Avem nevoie de activităţi în care să...
TIMISOARA - EXPLOZIE - 15 OCT 2020
Incendiu la Liceul Tehnologic ”Ion Vlasiu” din Târgu Mureş. A luat foc rumeguş dintr-un...
toaleta aurie
„Un tron demn de un rege”. Luxul controversat al lui Donald Trump, ironizat cu o toaletă aurie...