Acum la Digi FM Alex Vidia BLACK EYED PEAS - I gotta feeling

Ciolacu, despre candidatura la Preşedinţie: „Nu mi-am dorit şi nu sunt domnul Iohannis să îmi doresc să fiu cel mai iubit dintre pământeni”

Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu / foto Profimedia

Premierul Marcel Ciolacu a explicat ca decizia candidaturii sale la Preşedinţia României a fost luată alături de colegii săi de partid, în urma unei analize. El a spus că nu a ”ars” nicio etapă, că a intrat în politică în funcţia de consilier local, apoi a parcurs mai multe etape, până când a ajuns premier. Ciolacu a mai afirmat că nu îşi doreşte să fie ”cel mai iubit dintre pământeni”, aşa cum şi-ar dori actualul şef al statului, Klaus Iohannis, dar a subliniat că este ”cel mai frumos dintre urâţi”.

”Cred că a fost o decizie colectivă, pe care am luat-o în interior, cu colegii mei. Normal că s-au făcut anumite studii, la început. Este după o experienţă pe care am avut-o în administraţia locală. Ştiţi foarte bine că am început ca şi consilier local în Buzău, consilier judeţean în judeţul Buzău, pe urmă am fost prefect, pe urmă am fost viceprimar, am condus câteva companii şi proprii şi de stat şi private. Am venit în Parlamentul României unde la fel am avut un parcurs fără să ard nicio etapă, de la simplu parlamentar, şef de Comisie a codului administrativ, secretar, chestor, preşedinte al Parlamentului ales de două ori, vice-prim-ministru în Guvernul Tudose şi acum prim-ministru. Cam ăsta e”, a declarat Marcel Ciolacu, joi seară, la România TV, potrivit News.ro.

Citește și: Premierul Marcel Ciolacu spune că-și dă demisia dacă PNL iese de la guvernare: "Nu e normal?"

El a precizat că  nu îşi doreşte să fie cel mai iubit dintre pământeni.

”Faptul că nu am ars nicio etapă, cumva m-a ferit de penibilul funcţiei publice şi am acumulat o experienţă, am văzut întreg tabloul. Dacă traversezi tot acest parcurs, atunci şi respecţi instituţiile statului. Fiecare instituţie are specificul ei, trebuie fiecare instituţie să o laşi să funcţioneze, nu să intri peste ea. Nu mi-am dorit şi nu sunt domnul Iohannis să îmi doresc să fiu cel mai iubit dintre pământeni. Nu voi fi şi nici nu am aceste veleităţi.  Cel mai frumos dintre urâţi se pare că sunt. Nu trebuiesc făcute aceleaşi greşeli”, a mai spus Ciolacu.

Premierul a subliniat că duminică îşi va lansa programul pentru ţară şi consideră că fiecare candidat la Preşedinţie ar trebui să aibă 5-6 lucruri importante pentru România.

Citește și: Marcel Ciolacu, despre dreptul la întrerupere de sarcină: „În planul de guvernare să venim şi cu un plan demografic”

”Noi trebuie să avem 5-6 lucruri importante  pentru România, pe care trebuie să le stabilim. Eu duminică o să îmi lansez programul pentru ţară. Fiecare dintre contracandidaţi va face acelaşi lucru. Trebuie să stabilim 5-6 proiecte majore pentru ţară, fiindcă asta va fi şi filtrul votului românilor. (...) Vor exista anumite dezbateri. Am venit cu reindustrializarea pentru că eu consider că viitorul preşedinte al României nu trebuie să mai facă greşeala făcută de ultimii doi preşedinţi, ca să mă limitez în timp şi spaţiu. Mai ales la ultimul preşedinte. Aduceţi-vă aminte, spuneţi-mi la ce a dus bun societăţii romanești ura împotriva PSD, ieșirile preşedintelui României încontinuu împotriva PSD şi a mea personală. V-a adus vreun plus de dezvoltare, vreo creştere economică? Astfel de lucruri cred că am depăşit acele ape”, a mai declarat Ciolacu.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte/ Profimedia
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte, după şase luni de haos politic
Ciolacu si Grindeanu
Grindeanu, întrebat dacă Ciolacu va mai avea vreo funcţie în PSD sau în guvern: „Ştiu sigur că...
Rafal Trzaskowski și Karol Nawrocki/ Profimedia
Cursă prezidenţială strânsă în Polonia. Candidatul guvernării are un mic avantaj înaintea...
Ciuca and Ciolacu, Romanian governing coalition leaders, Bucharest, Romania
Traian Băsescu, despre Ciucă și Ciolacu: "Domnii Nicu şi Marcel trebuie să răspundă în faţa...
Te-ar putea interesa și
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
george simion (7)
Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale, depusă de George Simion, respinsă de CCR cu...
CCR
Curtea Consituţională a înregistrat o contestaţie care vizează alegerile. Când va fi judecată
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, după ce George Simion a spus că va contesta rezultatul alegerilor prezidențiale...
Partenerii noștri
DigiSport UEFA nu a avut milă de Real Madrid! Sancțiuni drastice pentru ”Galactici”
UEFA nu a avut milă de Real Madrid! Sancțiuni drastice pentru ”Galactici”
PeRoz Sofia Vergara, zeiță în costum de baie. Actrița din „Modern Family” are 52 de ani, dar arată impecabil
Sofia Vergara, zeiță în costum de baie. Actrița din „Modern Family” are 52...
Film Now Frumoși și îndrăgostiți. Andrew Garfield confirmă relația cu Monica Barbaro. Gesturi drăgăstoase, în public la Wimbledon
Frumoși și îndrăgostiți. Andrew Garfield confirmă relația cu Monica...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie: „Dragostea nu s-a stins, s-a așezat, s-a adâncit”
Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
acropola din atena
Acropola din Atena se închide la miezul zilei din cauza caniculei...
jannik sinner si Grigor Dimitrov
Grigor Dimitrov, consolat de iubita celebră după ce a fost nevoit să...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Serpentine Gallery Summer Party 2025 at the Serpentine Gallery in Kensington Gardens, London on 24/06/2025
Kelly Osbourne, fiica lui Ozzy, cerută în căsătorie la ultimul concert Black Sabbath
Hot,Weather.,Thermometer,In,Hand,In,Front,Of,An,Urban
Meteorologii anunță încă o zi de foc în România. Județele în care se vor înregistra...
bolojan 2025-06-23-8157
De ce plătesc CASS mamele și pensionarii cu venituri de peste 3000 de lei. Bolojan: „Nu mai...
Order of the Bath service
Regele Charles al III-lea va spune că Marea Britanie şi Franţa trebuie să rămână unite în faţa...