Acum la Digi FM Alice Tudor MEDUZA DT DERMONT KENNEDY - PARADISE

Bilanț uriaș! 460 de noi cazuri de coronavirus depistate în ultimele 24 ore în România

Persoană cu mască sanitară pe față, află de deces, mort de coronavirus, COVID-19

460 de noi cazuri de coronavirus au fost depistate în ultimele 24 ore în România. Este un record pentru ultimele două luni. În perioada de vârf a epidemiei s-au mai înregistrat de opt ori peste 400 de cazuri.

Ne apropiem de momentul unei relaxări sau suntem deja la începutul valului al doilea? Aflăm răspunsul în astăzi, la Jurnalul de Seară. Premierul României, Ludovic Orban, este invitatul lui Cosmin Prelipceanu. De la ora 21:00.

Iată comunicatul de presă emis de Grupul de Comunicare Strategică:

Până astăzi, 25 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 25.286 cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 17.906 au fost declarate vindecate și externate.

Până astăzi, 1.565 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 24.06.2020 (10:00) – 25.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 10 decese (7 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Botoșani, Brașov, Constanța, Ialomița, Iași, București și Sibiu.

Dintre acestea, 1 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 3 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 deces la o persoană de peste 80 de ani.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 460 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 199 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.149 de persoane. Alte 72.658 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 663.558 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 463 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.040 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 393 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 140.175 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 24 iunie a.c., 75 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 4.601 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 107 în Franța, 1883 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 6 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia, India, Bulgaria și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 115 cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 7 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 72 au fost declarați vindecați: 50 în Germania, 10 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 24 iunie 2020, au fost raportate 1.524.111 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Regatul Unit, Spania, Italia, Franţa și Germania.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
Thermometer,In,The,Sky,,The,Heat
Val de caniculă în aproape toată ţara. Temperaturile ajung până la 38 de grade marţi, în mai...
Cât costă un bilet de repatriere din Israel/ Shutterstock
40 de cetăţeni români au fost repatriaţi din Israel cu ajutorul autorităților din Bulgaria
romania u19
Naţionala României U19, învinsă de campioana en-titre Spania, scor 3-1, la Campionatul European
5 Emanuel Marincau scores his side winnig goal of the match
România a câştigat cu emoţii, 2-1 cu Muntenegru, la debutul în Campionatul European de Fotbal...
Te-ar putea interesa și
14,September,2022-bucharest,,Romania.,The,National,Stadium,Or,Arena,Nationala
România întâlneşte Cipru, în preliminariile CM 2026. Meciul de marţi, a 40-a confruntare a...
Caniculă/ Shutterstock
Vremea continuă să fie caniculară în România. ANM a emis Cod galben de temperaturi extreme în...
Neymar/ Profimedia
Neymar are COVID-19, a anunţat clubul FC Santos
valentin mihaila profimedia-0784290080
Tricolorii pierd un om important. Mihăilă s-a accidentat la antrenamentul oficial și nu joacă...
Partenerii noștri
DigiSport A murit Rinus Israel! A fost primul străin cu care Dinamo a câștigat titlul
A murit Rinus Israel! A fost primul străin cu care Dinamo a câștigat titlul
PeRoz Ce fac și cum arată acum surorile prințesei Diana. Una dintre ele a avut o relație scurtă cu regele Charles
Ce fac și cum arată acum surorile prințesei Diana. Una dintre ele a avut o...
Film Now James Cameron face o peliculă despre bomba atomică: "S-ar putea să fie filmul meu cu cele mai mici încasări. Nu vreau să-l fac cuminte"
James Cameron face o peliculă despre bomba atomică: "S-ar putea să fie...
Digi World 7 alimente recomandate pentru reducerea colesterolului, care sunt ușor de integrat în mesele zilnice
7 alimente recomandate pentru reducerea colesterolului, care sunt ușor de...
ProFM Actorul datorită căruia Rita Ora și-a întâlnit soțul. Artista, dezvăluiri despre relația cu copiii regizorului și fosta lui parteneră
Actorul datorită căruia Rita Ora și-a întâlnit soțul. Artista, dezvăluiri...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
santorini (7)
Taxă de 20 de euro pentru pasagerii navelor de croazieră care acostează la...
Robert Golob
Slovenia nu se angajează să atingă 5% din PIB pentru apărare, procent...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Siria
Donald Trump a semnat un ordin care pune capăt programului de sancţiuni al SUA împotriva...
Elena Udrea cu polițiști lângă ea
Elena Udrea e încă în spital și află azi dacă va fi eliberată condiționat
Illustration - Heatwave Hits Paris - Paris, France - 30 Jun 2025
Zile cu căldură extremă în Franţa. Aproape 1400 de şcoli au fost închise. Cod roşu la Paris
European,Union,Flag
Danemarca preia la 1 iulie 2025 preşedinţia rotativă a Uniunii Europene