Acum la Digi FM Nono Semen SHAKIRA - La Tortura

Bilanț România: 326 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus și un număr total de 1667 de decese

Bărbat stă la fereastră cu COVID-19 dincolo de geam, coronavirus

326 noi cazuri de coronavirus au fost depistate în România în ultimele 24 de ore din 12.585 de teste prelucrate, iar 16 alte decese au fost raportate. Bilanțul total al infectărilor ajunge la 27.296, iar numărul deceselor la 1.667.

Iată comunicatul de presă emis de Grupul de Comunicare Strategică:

Până astăzi, 1 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 27.296 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 20.749 au fost externate, dintre care 19.314 pacienți vindecați și 1.435 pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

Până astăzi, 1.667 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 30.06.2020 (10:00) – 01.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 16 decese (5 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Dâmbovița, Mehedinți, București, Neamț, Olt, Prahova și Suceava.

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 decese la persoane de peste 80 de ani.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 326 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 222 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 833 de persoane. Alte 60.363 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 722.697 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 438 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.307 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 429 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 149.090 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 30 iunie a.c., 61 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 4.795 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 107 în Franța, 2.075 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 6 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia, India, Bulgaria, Kazakhstan, Ucraina și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 115 cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 7 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 72 au fost declarați vindecați: 50 în Germania, 10 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 30 iunie 2020, au fost raportate 1 556 709 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Regatul Unit, Spania, Italia, Franţa și Germania.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
ploaie
Meteorologii anunţă ploi însemnate cantitativ şi intensificări ale...
FRANKENSTEIN Premiere
Sebastian Stan spune că Marvel l-a ajutat să se dezvolte ca actor...
Pe aceeași temă
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
Tensiuni la Washington. Congresul critică Pentagonul pentru retragerea trupelor americane din...
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
2024-12-08-4226
Horaţiu Potra urmează să vină de bunăvoie pentru a participa la proces, susține avocatul său...
Două cutremure de magnitudini 3,3 şi 3,1 pe Richter/ Shutterstock
Două cutremure s-au produs în România sâmbătă dimineață, într-un interval mai mic de o oră. Ce...
Te-ar putea interesa și
Judecată, curte, tribunal, justiție,dreptate,proces
Cei doi ucraineni acuzaţi de sabotaj în România au contestat măsura arestului preventiv...
brigada antitero
SRI anunță că a dejucat o operațiune de sabotaj a Rusiei în România. Era vizat sediul din...
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu anunță că nu există nicio cerere privind zborul lui Vladimir Putin. Spațiul aerian...
Echipa feminină de tenis de masă a României/ Foto: Facebook
Echipa feminină de tenis de masă a României a fost învinsă de Germania, scor 3-0, în finala CE...
Partenerii noștri
Digi24 Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac într-o bancă din Canada: dinastia celebră căreia îi aparține
Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac...
DigiSport Inter - Lazio, Live Video, 21:45, Digi Sport 3. Un nou meci tare pentru Cristi Chivu în Serie A
Inter - Lazio, Live Video, 21:45, Digi Sport 3. Un nou meci tare pentru...
PeRoz Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit cu două luni înainte de nuntă. Surpriza amară pe care a avut-o
Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit...
Film Now Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui preferate
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra...
Digi World Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată sare prea devreme!”
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin...
ProFM Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe Dumnezeu, am încercat!”
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Jane Fonda
Jane Fonda, șic și cool la 87 de ani, în costum roșu și tricou cu mesaj. A...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Elena Rîbakina
Elena Rîbakina a câștigat Turneul Campioanelor și a refuzat să se pozeze cu noua șefă WTA...
Oana Gheorghiu
Vicepremierul Oana Gheorghiu, despre pensiile magistraților: "Un fel de Caritas. România nu-și...
biden trump1
Joe Biden îl atacă în termeni duri pe Donald Trump: "A distrus democrația. Sunt furios"...
Emeric Ienei
Emeric Ienei, înmormântat la Oradea, în prezența a peste 1000 de oameni. O bucată din gazonul...