Acum la Digi FM Alice și Mocanu David Guetta ft Teddy Swims and Tones and I - Gone Gone Gone

Bilanț România: 165 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus și un număr total de 755 decese

Femeie își pune masca sanitară pe față, de teama COVID-19, coronavirus
Foto: Pexels

Un număr de 165 de noi cazuri de coronavirus au fost depistate în România în ultimele 24 de ore din 6.852 teste prelucrate, astfel că numărul total al infectărilor a ajuns la 12.732. Totodată, până acum, 755 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-1, au decedat.

Iată comunicatul de presă emis de Grupul de Comunicare Strategică:

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 2.249 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 181 de persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Până astăzi, 2 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 12.732 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 4.547 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 755 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea și Călărași, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 165 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 265 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 13.302 de persoane. Alte 20.198 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 190.540 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 470 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.176 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 516 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 5.477 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 9.466.700 de lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 2.349 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.387 în Italia, 560 în Spania, 29 în Franța, 271 în Germania, 71 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 93 de cetățeni români aflați în străinătate, 29 în Italia, 19 în Franța, 28 în Marea Britanie, 8 în Spania, 4 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția și unul în SUA, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 21 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 8 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 1 mai 2020, au fost raportate 1 126 337 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi! 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
grindeanu
Grindeanu, despre cursa pentru preşedinţia PSD: Mi-aş fi dorit să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Scandal în plină stradă la Constanța. Un preot a fost încătușat după...
Pe aceeași temă
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
2024-12-08-4226
Horaţiu Potra urmează să vină de bunăvoie pentru a participa la proces, susține avocatul său...
Două cutremure de magnitudini 3,3 şi 3,1 pe Richter/ Shutterstock
Două cutremure s-au produs în România sâmbătă dimineață, într-un interval mai mic de o oră. Ce...
Judecată, curte, tribunal, justiție,dreptate,proces
Cei doi ucraineni acuzaţi de sabotaj în România au contestat măsura arestului preventiv...
Te-ar putea interesa și
brigada antitero
SRI anunță că a dejucat o operațiune de sabotaj a Rusiei în România. Era vizat sediul din...
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu anunță că nu există nicio cerere privind zborul lui Vladimir Putin. Spațiul aerian...
Echipa feminină de tenis de masă a României/ Foto: Facebook
Echipa feminină de tenis de masă a României a fost învinsă de Germania, scor 3-0, în finala CE...
Luca Niculescu/ Foto: Facebook
Când poate intra România în OCDE. Secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe: „Vom avea...
Partenerii noștri
Digi24 Gafă mortală a armatei ucrainene. Piloți de elită au fost uciși de o rachetă balistică în timp ce erau decorați în aer liber
Gafă mortală a armatei ucrainene. Piloți de elită au fost uciși de o...
DigiSport Xabi Alonso nu l-a iertat complet pe Vinicius: avertisment pentru starul lui Real Madrid
Xabi Alonso nu l-a iertat complet pe Vinicius: avertisment pentru starul...
PeRoz Cum sunt afectate zodiile de Luna Plină din noiembrie 2025. Trei nativi vor fi puși la încercare
Cum sunt afectate zodiile de Luna Plină din noiembrie 2025. Trei nativi...
Film Now Timpul se oprește pentru Demi Moore. Eleganță, transparență și putere feminină, în cea mai curajoasă apariție
Timpul se oprește pentru Demi Moore. Eleganță, transparență și putere...
Digi World Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă. Metodele naturale pentru un interior curat și aer sănătos
Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă...
ProFM Thalia, imaginile care au stârnit controverse printre fani: „Ce ți-ai făcut de ești așa frumoasă?” Cum arată artista la 54 de ani
Thalia, imaginile care au stârnit controverse printre fani: „Ce ți-ai...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Trotinetă electrică/ Shutterstock
Doi adolescenţi de 16 ani din Sibiu, care circulau pe o trotinetă...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Ramesh, singurul supraviețuitor al accidentului aviatic din India
Singurul supraviețuitor al tragediei aviatice din India, declarații sfâșietoare: „Nu sunt...
liceul theodor pallady bucuresti
Liceul Theodor Pallady din București, evacuat după sesizarea unui miros de gaz. Distrigaz a...
incendiu hala prahova
Incendiu în Prahova, la o hală lângă care se află 50 de tone de azotat de amoniu
FILE PHOTO: Republican vice presidential candidate Dick Cheney listens [as his wife Lynne] introduces him during..
Dick Cheney, vicepreşedintele lui George W. Bush şi gigant al politicii republicane, a murit...