Acum la Digi FM Lucian Mindruta KYGO FEAT CONRAD SEWELL - Firestone

Bilanț România: 141 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus și un număr total de 1270 decese

Oameni pe stradă cu măști sanitare împotriva COVID-19, coronavirus

141 noi cazuri de coronavirus au fost depistate în România în ultimele 24 de ore din doar 4.055 de teste prelucrate. Bilanțul total ajunge la 19.398 de infectări. Totodată, până acum, 1270 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

Iată comunicatul de presă emis de Grupul de Comunicare Strategică:

Până astăzi, 1 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 19.398 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 13.426 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1270 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 141 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 159 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2.424 de persoane. Alte 90.292 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 443.252 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 354 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 867 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 148 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 138.820 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 31 mai a.c., 55 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 3.074 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.699 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 583 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 106 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 31 mai 2020, au fost raportate 1.398.425 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
grindeanu
Grindeanu, despre cursa pentru preşedinţia PSD: Mi-aş fi dorit să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Scandal în plină stradă la Constanța. Un preot a fost încătușat după...
Pe aceeași temă
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
2024-12-08-4226
Horaţiu Potra urmează să vină de bunăvoie pentru a participa la proces, susține avocatul său...
Două cutremure de magnitudini 3,3 şi 3,1 pe Richter/ Shutterstock
Două cutremure s-au produs în România sâmbătă dimineață, într-un interval mai mic de o oră. Ce...
Judecată, curte, tribunal, justiție,dreptate,proces
Cei doi ucraineni acuzaţi de sabotaj în România au contestat măsura arestului preventiv...
Te-ar putea interesa și
brigada antitero
SRI anunță că a dejucat o operațiune de sabotaj a Rusiei în România. Era vizat sediul din...
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu anunță că nu există nicio cerere privind zborul lui Vladimir Putin. Spațiul aerian...
Echipa feminină de tenis de masă a României/ Foto: Facebook
Echipa feminină de tenis de masă a României a fost învinsă de Germania, scor 3-0, în finala CE...
Luca Niculescu/ Foto: Facebook
Când poate intra România în OCDE. Secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe: „Vom avea...
Partenerii noștri
Digi24 Gafă mortală a armatei ucrainene. Piloți de elită au fost uciși de o rachetă balistică în timp ce erau decorați în aer liber
Gafă mortală a armatei ucrainene. Piloți de elită au fost uciși de o...
DigiSport Noi probleme pentru Barcelona: protest în fața stadionului Camp Nou
Noi probleme pentru Barcelona: protest în fața stadionului Camp Nou
PeRoz Ele i-au cucerit pe cei mai doriți bărbați din lumea vedetelor! Femeile care trăiesc alături de „cei mai sexy bărbați în viață”
Ele i-au cucerit pe cei mai doriți bărbați din lumea vedetelor! Femeile...
Film Now Jennifer Lawrence dezvăluie numele regizorului care "a călit-o" cu stilul lui dur și direct: "Nu am simțit că mă jignește"
Jennifer Lawrence dezvăluie numele regizorului care "a călit-o" cu stilul...
Digi World Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă. Metodele naturale pentru un interior curat și aer sănătos
Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă...
ProFM Noi detalii despre relația dintre Chris Martin și Sophie Turner. Apropiații celor doi rup tăcerea: „Au multe în comun”
Noi detalii despre relația dintre Chris Martin și Sophie Turner...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ionuț Moșteanu
Moșteanu: „Prezența americană este și va rămâne aici; SUA sunt principalul...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Rome, Roberto Gualtieri pays tribute to Octay Stroici, who died after the collapse of the Torre dei Conti.
Primarul Romei declară o zi de doliu după decesul muncitorului român provocat de prăbușirea...
beckham (22)
David Beckham a fost înnobilat pentru serviciile aduse sportului şi cauzelor caritabile...
Trotinetă electrică/ Shutterstock
Doi adolescenţi de 16 ani din Sibiu, care circulau pe o trotinetă electrică, au fost loviţi de...
Ramesh, singurul supraviețuitor al accidentului aviatic din India
Singurul supraviețuitor al tragediei aviatice din India, declarații sfâșietoare: „Nu sunt...