Acum la Digi FM Marius Dobre ALEXIA - VARA ZAMBEA

Barna: Solicit DLAF să trimită documentele la DNA pentru că știm că asta e comanda politică pe care au primit-o

dan barna

Dan Barna cere ca DLAF (Departamentul pentru lupta antifraudă) să trimită de urgență documentele la DNA, pentru că știe că ”asta e comanda politică pe care au primit-o”.

„Văd de câteva zile multă emoție și multă isterie, multă frustrare și multă revoltă. O exacerbare de reacții și de limbaj din toate direcțiile. Evident că asta s-a dorit. Nu le încurajez pe niciuna și fac apel din nou la calm și rațiune. Lucrurile sunt mult mai simple decât se încearcă să fie prezentate. E dreptul fiecărui jurnalist deci și a jurnalistilor de la Rise să producă material de presă și dispună asupra folosirii după propriile credințe și valori. Nimeni nu are dreptul să conteste asta. E datoria instituțiilor publice cu atribuții de control și a instanțelor de judecată să aprecieze fapte și să pronunțe decizii. Am fost și voi fi la fel de deschis asupra oricărui aspect al muncii mele de 20 de ani în domeniul consultanței pentru că nu am nimic de ascuns. Mă doare însă să văd membri ai familiei și oameni grozavi și onești, alături de care am muncit peste 10 ani și alături de care aș merge până la capătul lumii, cum sunt afectați și suferă pentru că sunt batjocoriți din cauză că: <așa e în campania electorală>”, a scris pe Facebook Dan Barna.

El mai spune că îi este foarte clar că PSD vrea să îl înfățișeze ca pe un politician cu probleme cu legea „asemeni lor”.

„Au început cu contractele cu statul, apoi cu paginile fake pe Facebook, iar acum folosesc articolul Rise ca să implice DLAF - un organism aflat în coordonarea directă a contracandidatei mele, Viorica Dăncilă. Dar finalul nu este aici. S-a ieșit din dezbaterea asupra unei anchete jurnalistice legitime. Intuiesc acum că următorul pas al campaniei lor este să mă ducă la DNA. Doar că eu am multă încredere în DNA, o instituție care, fără a fi perfectă, și-a demonstrat de multe ori profesionalismul și independența. De aceea solicit DLAF să trimită de urgență documentele la DNA pentru că știm că asta e comanda politică pe care au primit-o”, a adăugat Barna.

El mai scrie că nu sunt nereguli în acele proiecte.

„Mai multe autorități de monitorizare le-au verificat de-a lungul timpului, vreau să o facă și DNA în a cărei imparțialitate cred. Dar cum pot să cred în corectitudinea DLAF de care se ocupă, azi, Toni Greblă, omul de incredere al lui Liviu Dragnea? Instituție condusă de Andrei Chendi, suporterul lui Dragnea, cel care s-a angajat în 2014, printr-un protocol, să-l informeze când deschide vreun control? S-ar da în lături de la comenzi subordonații lui Dăncilă, dintr-un guvern al cărui ministru al Transporturilor, Răzvan Cuc, a ordonat companiei de stat TAROM să țină avioanele la sol în ziua moțiunii, ca să nu ajungă parlamentarii opoziției la vot? Așadar, cer guvernului, premierului demis și DLAF să înceteze circul. La fel tuturor actorilor politici care instrumentează această mizerabilă campanie. Cel mai simplu e să trimită informațiile către DNA, una dintre instituțiile care nu sunt controlate politic. PSD încearcă o ultimă manevră murdară ca să intre în turul doi al prezidențialelor, ceea ce convine de minune sistemului actual. Le garantez că nu se va întâmpla”, a mai afirmat Dan Barna.

El a făcut un apel către colegii săi de partid și susținători să nu mai atace jurnaliștii de la Rise.

„Nu Rise este adversarul, ci vechea clasă politică și partidele care încearcă să blocheze oameni noi să candideze. Un prieten din copilărie mi-a trimis aseară acest mesaj: I-am răspuns . Asta vreau să vă spun și vouă, tuturor”, a conchis președintele USR.

Proiectele de incluziune socială pe bani europeni, care implică firma lui Dan Barna, sunt verificate de către Departamentul pentru luptă antifraudă (DLAF), potrivit unui răspuns al instituției. În replică, USR a transmis că proiectele au mai fost investigate o dată, nefiind găsite nereguli.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Noi precizări în cazul primarului din Mangalia reţinut de DNA pentru 24 de ore. Ce acuzații i...
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Şefa Serviciului administrativ din Spitalul Cernavodă, acuzată de mită/ Doi inculpaţi recunosc...
Dragoș Anastasiu
Dragoş Anastasiu, după acuzaţiile DNA: „Nu am depus un denunţ, ci doar am dat declaraţii...
Cristian Popescu Piedone
DNA anunţă oficial acuzaţiile care i se aduc lui Cristian Popescu Piedone. Nu are voie să-şi...
Te-ar putea interesa și
Cristian Popescu Piedone
Preşedintele ANPC, Cristian Popescu Piedone, la ieşirea de la sediul DNA: „Vă spun sincer...
Piedone announces candidacy for the position of Bucharest mayor, Bucharest, Romania - 17 Mar 2024
Piedone, primele declarații despre perchezițiile DNA: „Nu ascund că proprietarul hotelului...
Piedone announces candidacy for the position of Bucharest mayor, Bucharest, Romania - 17 Mar 2024
Percheziții DNA într-un dosar în care este vizat Cristian Popescu Piedone. Este suspectat că...
Nicușor Dan
Nicușor Dan: "Nu sunt mulțumit nici de DNA, nici de Parchetul General"
Partenerii noștri
Digi24 Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas înapoi. Cum încearcă Moscova să forțeze Kievul să renunțe la luptă
Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas...
DigiSport Voluntari - Chiajna 1-0, ACUM, DGS 1 / Steaua - Târgu Mureș 20:30, DGS 1. Începe etapa 6! Programul și televizările
Voluntari - Chiajna 1-0, ACUM, DGS 1 / Steaua - Târgu Mureș 20:30, DGS 1...
PeRoz Jennifer Lopez, criticată dur de fani după ce a fost surprinsă la cumpărături cu fiul lui Ben Affleck: „Cât de nepotrivit!”
Jennifer Lopez, criticată dur de fani după ce a fost surprinsă la...
Film Now La sfârșitul lui august apăreau de mână, acum au rupt logodna. Nina Dobrev și Shaun White s-au despărțit după șase ani de iubire
La sfârșitul lui august apăreau de mână, acum au rupt logodna. Nina Dobrev...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la Eurovision. Cât primește din străinătate
Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la...
Digi Life Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de ani, descoperit într-un conac din Paris: „Este o capodoperă”
Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan, despre România ca stat eşuat: „Sunt o grămadă de instituţii...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Parlamentul European/ Profimedia
Parlamentul European cere UE să adopte măsuri urgente în fața gravei crize umanitare din Fâșia...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Elev lovit cu pumnii de un coleg de clasă, într-o unitate din Târgu Jiu. Victim a mers la...
Ruben Neves
Ruben Neves, revoltat după ce o revistă portugheză a sugerat o legătură romantică cu văduva...
Călin Georgescu
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia e definitivă