Acum la Digi FM Gabriel Cindea R3HAB, INNA, Sash! - ROCK MY BODY

Bacalbașa și-a atacat doi adversari politici folosind un termen din discursul nazist - „subom"

bacalbasa

Un nou derapaj al deputatului PSD Nicolae Bacalbaşa, care, în plenul Parlamentului, și-a atacat doi adversari politici folosind un termen din discursul nazist - anume, „subom". În timpul Germaniei hitleriste, acest cuvânt definea persoane care provenea dintr-o o rasă considerată de naziști drept inferioară.

„Sigur că aici ne-am adunat oameni de pe toate orizonturile sociale şi culturale. Suntem colegi nu pentru că ne-au plăcut unii, ci pentru că ne-a adunat soarta împreună. Totuşi, eu nu înţeleg şi să suport mârlănia unui individ care pentru mine personal este untermensch (traducere: subom), că tot avem un preşedinte german, care vorbeşte, după ce am votat şi eu şi colegii mei, despre decizii ruşinoase. Deciziile Parlamentului nu sunt ruşinoase sau neruşinoase. Deciziile Parlamentului sunt deciziile Parlamentului. (...) Să ne ferim ca naiba de mârlani care ajung la microfon”, a spus Bacalbaşa, referindu-se la deputatul USR Stelian Ion, care a criticat Legea recursului compensatoriu, potrivit Agerpres.

În condițiile în care Bacalbașa a făcut referire și la etnia șefului statului, reprezentantul comunității germane din România, Ovidiu Ganț, a reacționat la spusele social-democratului.

„Am asistat astăzi din nou la intervenţia unui deputat PSD care a folosit terminologia regimului nazist din Germania anilor 30 - 40 la adresa unui coleg deputat, indiferent care ar fi acesta. Este absolut inacceptabil. Mai mult, asocierea, ca să citez, "că tot avem preşedinte german", este o mizerie inimaginabilă, o nouă ticăloşie a regimului PSD la adresa preşedintelui României şi a minorităţii germane pe care o reprezint în Parlament. Şi eu sunt german, domnule deputat, şi ce legătură are asta cu regimul nazist din Germania şi cu terminologia acestor criminali? Nu vă este ruşine să veniţi în faţa Parlamentului României să vă adresaţi de maniera asta unui coleg? Nu vă este ruşine să faceţi acest lucru în raport cu preşedintele ţării?”, a afirmat Ovidiu Ganţ.

Acesta a adăugat apoi că asemenea atacuri şi asocieri naziste nu sunt izolate şi că întrecut şi alţi membri PSD s-au folosit de ele.

„Continuaţi ce au făcut Pop, Vâlcov şi Vasilescu, reprezentanţi certaţi cu legea, sancţionaţi de CNCD. Este inadmisibil. Ştiţi că este infracţiune în România să faci apologia regimului nazist şi a simbolurilor naziste, a terminologiei naziste?. Nu vă este ruşine, domnule deputat? Nu aveţi ce căuta în Parlament. Sunteţi o ruşine pentru România şi pentru Parlament”, a mai spus Ovidiu Ganţ.

Bacalbașa a revenit asupra celor spuse și și-a cerut scuze. A făcut-o, zâmbind, și președintele Camerei Deputaților, social-democratul Marcel Ciolacu. Deputatul userist Lucian Viziteu crede însă că lucrurile se repetă deja și simple scuze nu mai ajung.

„Aş dori să-mi cer şi eu scuze pentru colegul meu din PSD şi faţă de preşedintele României”, a spus Ciolacu.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
lia savonea
Radu Paraschivescu, la Digi FM, despre prietenia pierdută cu Lia...
mix maraton 2026
Maraton de muzică de Revelion 2026. Din nou, la Digi FM
fritz
Dominic Fritz: „Mi-am depus jurământul de credinţă faţă de România...
Pe aceeași temă
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu: "Dacă ar fi să votăm în fiecare săptămână o moţiune împotriva doamnei...
marcel ciolacu
Marcel Ciolacu a preluat oficial funcția de președinte al CJ Buzău: "Nu mai am ambiții...
Ciprian Ciucu/ Profimedia
Ciprian Ciucu: „Cred că ar fi un moment în care partidele din coaliţie, PSD şi USR, să înceapă...
george simion 420110163_934816608013778_5289741057103211497_n
George Simion, după ce PNL a acuzat blat între PSD şi AUR la alegerile parţiale: „Să le...
Te-ar putea interesa și
Bucharest, Romania. 19th Nov, 2025: Sorin Grindeanu, president of the Social Democratic Party (PSD), speaks during the launch of the candidacy of Daniel Baluta, mayor of Sector 4, for general mayor of Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Sorin Grindeanu, după ce Daniel Băluță a ieșit pe locul 3 la alegerile pentru Primăria...
logo-PSD-inquam-octav-ganea
Şedinţă la PSD, după eşecul de la alegerile locale pentru Primăria Capitalei
Marcel Ciolacu / Profimedia Images
Alegeri locale parțiale. Marcel Ciolacu, noul președinte al Consiliului Județean Buzău
Bucharest, Romania. 28th Aug, 2025: Sector 4 Mayor Daniel Baluta speaks during a press conference about the reconstruction work on the concrete slab covering the Dambovita River in Unirii Square. Severely degraded, the 350-meter concrete slab partly built
Băluţă: Rezultatul exit-poll-ului este unul neconcludent
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Inauguration of the 47th President
Elon Musk devine primul om din lume cu o avere de peste 700 de miliarde de dolari, după...
drona militara
Dronă care are ataşată o paraşută, găsită într-o pădure din judeţul Argeş. Autorităţile fac...
Mălina Guler și Lidia Buble/ Foto: Instagram
Cine era Mălina Guler, tânăra din Oradea care a murit după ce a căzut de la etajul 7. Lidia...
BUCURESTI - PRESEDINTIE - ILIE BOLOJAN
Bolojan, de Ziua Memoriei Victimelor Comunismului: După 36 de ani de libertate, avem încă...