Acum la Digi FM Alex Vidia JUSTIN TIMBERLAKE - Mirrors

Avocatul Poporului atacă la CCR ordonanța de urgență privind alegerile anticipate

avocatul poporului

Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională ordonanța de urgență privind alegerile anticipate. Instituția arată că se încalcă o serie de prevederi constituționale și nu se respectă recomandările Comisiei de la Veneția în materie electorală.

Avocatul Poporului atrage atenția, între altele, că modalitatea de organizare a alegerilor pentru Parlamentul României nu poate fi legiferată pe calea ordonanței de urgență, fiind împotriva întregii arhitecturi constituționale (voinței Constituantei) ca modalitatea de alegere a organului „reprezentativ suprem al poporului român” să fie dată Guvernului prin delegare.

„Este important de spus că, în domeniul electoral, competența Guvernului este aceea de organizare a alegerilor și de reglementare normativă a măsurilor care se impun în acest sens, și nu de stabilire efectivă a sistemului electoral național care reprezintă un drept suveran al Parlamentului. În plus, O.U.G. nr. 26/2020 este neconstituțională, întrucât prevederile sale operează modificări în privința drepturilor electorale, pentru care Constituția interzice, în mod expres, efectuarea de modificări de ordin legislativ pe calea ordonanței de urgență. Este necesar, așadar, ca modificările reglementărilor sistemului electoral să fie făcute prin lege organică adoptată în cadrul dezbaterilor parlamentare”, conform sursei menționate.

În plus, modificarea legislației în materie de alegeri parlamentare prin ordonanța de urgență survine cu aproximativ 10 luni înaintea mandatului noului parlament și la mai puțin de 9-10 luni până la organizarea la termen a următoarelor alegeri parlamentare. Termenul este mult redus, la doar 3-4 luni, în eventualitatea organizării unor alegeri parlamentare anticipate. În consecință, Avocatul Poporului observă faptul că Guvernul nu respectă Codul bunelor practici în materie electorală, adoptat de Comisia de la Veneția, care recomandă, între altele, modificarea sistemelor de scrutin cu cel puțin un an înainte de alegeri.

„Pe de altă parte, din textul O.U.G. nr. 26/2020, reiese posibilitatea organizării alegerilor parlamentare anticipate la aceeași dată cu alegerile locale generale în mod excepțional în anul 2020. În context, Avocatul Poporului menționează că legile trebuie să reglementeze pentru viitor toate situațiile posibile care se pot ivi, fără a se limita la doar una dintre ele. Or, prevederea din actul normativ susmenționat se referă doar la situația anului 2020, nereglementând posibilitatea aplicării ei și pentru alte situații posibile viitoare, ulterioare anului 2020. Acceptarea unui asemenea text ar însemna că oricând legiuitorul - inclusiv guvernul, abuzând de atributul delegării legislative - ar putea crea excepții în funcție de interesul politic de moment al organizării mai multor alegeri în aceeași dată”, precizează comunicatul Avocatului Poporului.

Avocatul Poporului mai constată faptul că, prin ordonanța de urgență susmenționată s-a păstrat sistemul de vot pe liste județene de candidați, dar s-a acordat posibilitatea de exprimare a votului oriunde pe teritoriul țării.

„Or, acest lucru era posibil doar concomitent cu modificarea sistemului electoral cu vot pe liste naționale ale competitorilor electorali, ceea ce nu s-a realizat. În fine, Avocatul Poporului atrage atenția că în textul O.U.G. nr. 26/2020 există prevederi care afectează dreptul de vot și dreptul de a fi ales, deoarece posibilitatea cetățenilor de a-și exercita dreptul de vot la orice secție de votare, indiferent de circumscripția electorală, conduce inclusiv la distorsionarea rezultatelor alegerilor prin alterarea voinței politice, exprimate prin vot, a cetățenilor circumscripțiilor electorale, al căror număr stă la baza calculului normei de reprezentare, respectiv ale căror voturi ar trebui să asigure reprezentativitatea Parlamentului. Astfel, există posibilitatea teoretică ca un număr de voturi exprimate într-o circumscripție electorală să fie mai mare decât numărul cetățenilor rezidenți, ajungându-se la situația în care norma de reprezentare va deveni ineficientă, fapt ce va determina lezarea dreptului de a fi ales al candidaților la alegerile parlamentare”, menționează Avocatul Poporului.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Nicusor Dan
Nicușor Dan: "Trebuie să ne echipăm pentru a descuraja Rusia să se...
sfantul dumitru
Tradiții și obiceiuri de Sfântul Dumitru. Ce este Focul lui Sâmedru
Raed Arafat
Ce trebuie să faci dacă simți miros de gaz. Raed Arafat explică...
Pe aceeași temă
CCR
Analiza lui Florin Negruțiu: decizia CCR și blocajul reformei pensiilor speciale. „Specialii...
Bucharest, Romania. 6th Dec, 2024: CCR president Marian Enache (R), and Laura Iuliana Scantei (L), judge of the Constitutional Court of Romania (CCR), leaves at the end of the session in which the Court ruled to annul the entire presidential election proc
Legea privind pensiile magistraților, declarată neconstituțională de CCR
Curtea Constituțională a României
CCR amână din nou decizia cu privire la pensiile de serviciu ale magistraţilor
kelemen-hunor
Kelemen Hunor: Dacă reforma pensiilor magistraţilor pică la CCR, revolta populară va fi extrem...
Te-ar putea interesa și
Nicușor Dan/ Profimedia
CCR a respins prima sesizare făcută de Nicuşor Dan în calitate de preşedinte
Curtea-Constituțională-a-României-Foto-Inquam-Photos-Octav-Ganea
Proiect depus la Parlament: Judecătorii CCR nu mai beneficiază de primă la încetarea mandatului
Bucharest, Romania. 6th Dec, 2024: CCR president Marian Enache (R), and Laura Iuliana Scantei (L), judge of the Constitutional Court of Romania (CCR), leaves at the end of the session in which the Court ruled to annul the entire presidential election proc
Cei trei noi judecători la Curtea Constituţională au depus jurământul la Cotroceni
dacian dragos, profesor si judecator ccr
Cine este Dacian Dragoș, noul judecător CCR numit de Nicușor Dan. A fost implicat în litigiul...
Partenerii noștri
Digi24 Moment stânjenitor pe scena unui concurs de frumusețe al reprezentantei Panama
Moment stânjenitor pe scena unui concurs de frumusețe al reprezentantei...
DigiSport Mihai Rotaru, prima reacție după scandalul uriaș dintre Rădoi și Baiaram!
Mihai Rotaru, prima reacție după scandalul uriaș dintre Rădoi și Baiaram!
PeRoz Dakota Johnson, dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Chris Martin. Semnalele care o pun în gardă când vine vorba de bărbați
Dakota Johnson, dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Chris Martin...
Film Now Cine e femeia care l-a convins pe Sean Bean să se însoare a cincea oară. A cunoscut-o într-un pub din Londra
Cine e femeia care l-a convins pe Sean Bean să se însoare a cincea oară. A...
Digi World De ce ar trebui limitat zahărul la copiii mai mici de doi ani. Efectele se văd pe termen lung, avertizează experții
De ce ar trebui limitat zahărul la copiii mai mici de doi ani. Efectele se...
ProFM AJ McLean de la Backstreet Boys, mărturisiri emoționante despre fiicele sale „uimitoare”. Gestul care i-a topit inima
AJ McLean de la Backstreet Boys, mărturisiri emoționante despre fiicele...
Digi Life Nasul îi acoperea jumătate din față. Nu putea să bea dintr-un pahar sau să-și sărute soția. Operația care i-a schimbat viața unui pensionar
Nasul îi acoperea jumătate din față. Nu putea să bea dintr-un pahar sau...
Child, a white boy, holding a purple phone in horizontal position, focus on device. Screen time concept for kids, digital childhood, online education.
Statele membre nu vor să cedeze UE dreptul de a decide vârsta minimă...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Formula 1 Mexican Grand Prix..
Marele Premiu de F1 din Mexic va genera venituri de peste un miliard de dolari. „Vrem să...
Flag during the EU-Ukraine Association Council in the the European Council an institution of the European Union in Brussels in Belgium the 9th of Apri
Liderii UE fac un prim pas spre utilizarea activelor ruseşti în beneficiul Ucrainei
Meeting of the European Political Community (EPC)
Nicuşor Dan, despre candidații la alegerile pentru Primăria Capitalei: Am o preferinţă
gheorghe hagi
Gheorghe Hagi, reacție privind zvonul că ar urma să se stabilească în altă ţară: “Nu este...