Acum la Digi FM Marius Dobre DAVID GUETTA FEAT. SIA - Flames

Austria este de acord cu aderarea deplină a Bulgariei şi României la Schengen. Gerhard Karner va informa miercuri parlamentul de la Viena

Schengen

Austria renunţă la dreptul său de veto în ceea ce priveşte aderarea României şi Bulgariei la spaţiul european de liberă circulaţie Schengen, a anunţat luni ministrul de interne Gerhard Karner, deschizând calea pentru ca miniştrii de interne ai Uniunii Europene să aprobe această măsură în cadrul unei reuniuni care va avea loc joi, relatează Reuters.

„Putem face următorul pas la Consiliul UE (Justiţie şi Afaceri Interne)”, a declarat ministrul de interne Gerhard Karner într-un comunicat emis de ministerul său.

„După 'Schengen Air', 'Schengen Land' este acum deschis României şi Bulgariei”, a declarat Karner, adăugând că insistenţele Austriei privind combaterea imigraţiei ilegale au dus la o scădere a numărului de imigranţi prinşi în apropierea frontierei Austriei cu Ungaria, cea mai comună rută de intrare în ţară, relatează News.ro.

„Fără acest veto, această reducere masivă a trecerilor ilegale ale frontierei nu ar fi avut loc”, a spus Karner, citând un bilanţ de 70.000 de interceptări anul trecut până în octombrie şi 4.000 în aceeaşi perioadă a acestui an.

România şi Bulgaria, ambele membre ale UE şi NATO, au intrat doar parţial în Schengen în luna martie, cu graniţele martime şi aeriene, în urma unui acord cu Austria, care s-a opus iniţial aderării lor pe motiv că trebuie să facă mai mult pentru a preveni imigraţia ilegală.

În timp ce controalele la frontierele aeriene şi maritime dintre cele două ţări şi celelalte 27 de ţări din zona de călătorie Schengen au fost ridicate, negocierile cu Austria privind desființarea controalelor şi la graniţele terestre au continuat pe parcursul anului 2024.

Potrivit cotidianului Kleine Zeitung, ministrul de interne Gerhard Karner îşi va anunţa miercuri decizia în parlament. „Austria s-a impus cu o politică europeană dură, dar constructivă, pentru a face ţara noastră şi Uniunea Europeană mai sigure”, a explicat Karner. Doi ani de „negocieri dure, dar constructive” au culminat cu un alt punct important, pachetul privind protecţia frontierelor.

În urmă cu doi ani, Austria şi Ţările de Jos nu au fost de acord cu extinderea spaţiului Schengen la România şi Bulgaria.

În urma unei reuniuni de lucru care a avut loc la Budapesta la 22 noiembrie, Karner l-a informat pe cancelarul federal Karl Nehammer cu privire la situaţia actuală, scrie Die Presse „Protecţia frontierelor externe va fi consolidată, frontierele interne vor continua să fie controlate, iar migranţii nu vor mai fi lăsaţi să treacă”, a subliniat Karner.

În urma acestui pachet de măsuri privind protecţia frontierelor, următorul pas poate fi făcut în coordonare cu cancelarul la Consiliul UE de joi, unde aderarea la Schengen a României şi Bulgariei se va afla pe ordinea de zi a reuniunii miniştrilor de interne.

Hannes Heide, eurodeputat social-democrat şi membru al Comisiei pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne din PE, s-a declarat mulţumit „că impulsul pozitiv la nivelul UE a zdruncinat în sfârşit poziţia rigidă a ÖVP” (partidul conservator al cancelarului Nehammer şi al ministrului Karner). El a spus că sunt „veşti bune pentru România, Bulgaria, dar şi pentru Austria!”

Helmut Brandstätter, liderul delegaţiei NEOS (partid austriac de centru) în Parlamentul European, s-a declarat, de asemenea, mulţumit de faptul că s-a renunţat la veto. Acest veto nu numai că a fost „nedrept”, dar a şi „afectat masiv companiile austriece şi a arătat că populismul nu aduce niciodată soluţii”. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
Tensiuni la Washington. Congresul critică Pentagonul pentru...
Ionuț Moșteanu
Moșteanu: „Prezența americană este și va rămâne aici; SUA sunt...
Pe aceeași temă
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
Vladimir Putin
Polonia îl avertizează pe Putin să nu-i traverseze spaţiul aerian pentru eventualul summit cu...
Echipa Națională a României/ Profimedia
Virgil Ghiţă, după meciul România – Austria: „Una dintre cele mai frumoase zile din cariera...
indundatii elenite, bulgaria
Cel puţin trei morţi în stațiunea Elenite din Bulgaria, după inundațiile catastrofale. S-au...
Te-ar putea interesa și
A oprit mașina timp de 3 minute pentru a-și umple sticla cu apă de la o fântână publică și a fost sancționată/ Unsplash
A oprit mașina timp de 3 minute pentru a-și umple sticla cu apă de la o fântână publică și a...
Călugăriță/ Profimedia
Trei călugărițe au fugit dintr-un azil de bătrâni din Austria. S-au întors pe ascuns în vechea...
Rosen Jeliazkov
Armata bulgară ia măsuri după ce o dronă a Rusiei a încălcat spaţiul aerian românesc...
București
Bulgarii și românii au cea mai mică speranță de viață din UE. Cine stă cel mai bine la acest...
Partenerii noștri
Digi24 Scandal într-o comună din România: imagini cu un primar care ar agresa sexual o femeie în biroul său. Edilul spune că sunt făcute cu AI
Scandal într-o comună din România: imagini cu un primar care ar agresa...
DigiSport Așteptările lui Elias Charalambous de la meciul FCSB-ului cu FC Basel
Așteptările lui Elias Charalambous de la meciul FCSB-ului cu FC Basel
PeRoz Miss Universe, radicală când organizatorul concursului i-a spus unei concurente "Nu ți-am dat dreptul să vorbești". Gestul ei, aplaudat
Miss Universe, radicală când organizatorul concursului i-a spus unei...
Film Now Prietenia lor se întinde pe decenii. Johnny Depp și Al Pacino au făcut atmosferă pe covorul roșu la premiera „Modi”
Prietenia lor se întinde pe decenii. Johnny Depp și Al Pacino au făcut...
Digi World Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă. Metodele naturale pentru un interior curat și aer sănătos
Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă...
ProFM Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor în vogă la Hollywood, dezvăluie secretul relației lor
Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
sara campeni burse de 10
Turul „Bursele de 10 Digi FM” a ajuns în Câmpeni: povestea Sarei Buștan
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
emeric ienei, gheorghe hagi
Gheorghe Hagi, mesaj după moartea lui Emeric Ienei: "Am pierdut un om de o extraordinară...
Verdict in the trial against a nurse in Aachen
Un infirmier din Germania, condamnat la închisoare pe viaţă pentru uciderea a zece pacienţi
FC Barcelona v Real Betis - LaLiga Santander
Lamine Yamal, starul de la FC Barcelona, evaluat la 350 de milioane de euro. Cel mai scump...
2025-11-05-9795
Mark Rutte, despre reducerea numărului de soldați americani în România: "Ajustările la...