Acum la Digi FM JASON DERULO - Stupid love

Ana Birchall îi acuză pe Viorica Dăncilă și Florin Iordache de asaltul asupra justiției

Ana Birchall

Fostul ministru al Justiției, Ana Birchall, lansează o serie de acuzații la adresa unor colegi din PSD. Viorica Dăncilă sau Florin Iordache s-ar număra printre cei care au făcut o serie de presiuni în domeniu.

Dăncilă și Iordache ar fi avut ca scop scăparea celor implicați în fapte de corupție. Într-un interviu la Digi24, Ana Birchall a vorbit de un asalt asupra justiției.

Perioada mandatului meu probabil că a fost una dintre cele mai dificile perioade, când efectiv Ministerul Justiției a fost sub asalt. Toți cei certați cu legea au devenit oarecum nerăbdători pentru că se apropiau termene prin instanță și nu puteau să-și rezolve anumite miuțe prin modificări legislative. Efectiv mi-a trecut glonțul pe la ureche. Dacă nu era președintele Iohannis, România era astăzi într-o situație foarte grea. Asaltul asupra justiției, asediul asupra mea și a Ministerului Justiției a fost real. Cine sunt responsabili? Începând de la Dăncilă, de la Iordache și o anumită parte din CSM, a declarat Birchall.

Ea susține că președintele Klaus Iohannis a avut un rol determinant, astfel încât România să nu fie sancționată pentru acest asalt. Totodată, a făcut referire inclusiv la fostul colonel SRI Daniel Dragomir, condamnat definitiv, dar care reclama existența unui „stat paralel”.

A fost o strategie de a ataca instituțiile statului. Uitați-vă la unul cum e posibil ca unul ca Dragomir să fie fugar acum, după ce era pe la televiziuni și făcea pe moralistul. De ce? Doar pentru că a fost prins cu șpaga și condamnat. Toți cei care sunt certați cu legea vorbesc de „statul paralel”. Păi statul paralel ei erau! Dacă era nevinovat, de ce a fugit?, a mai spus fostul ministru al Justiției, la Digi24.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
President of Romania Klaus Iohannis arrives to attend the European Political Community summit at Blenheim Palace in Woodstock, Oxfordshire. Picture date: Thursday July 18, 2024.
Președintele ANAF spune că lui Iohannis i s-a comunicat suma pe care...
Alex Florența PG
România, sub asediul războiului hibrid: Procurorul general...
Pe aceeași temă
Pâine ambalată într-un magazin, cumpărături, panificație, grâu, alimente, mâncare
Guvernul, replică după ce Sorin Grindeanu a spus că nu a fost discutată în coaliție...
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu susține că PSD nu e de acord cu o eventuală renunțare la plafonarea adaosului...
Daniel Băluță
Daniel Băluță: PSD s-ar retrage din coaliție dacă PNL și USR fac alianță pentru Primăria...
Bucharest, Romania. 1st Sep, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the Chamber of Deputies. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: Dacă PNL şi USR merg cu candidat comun la Primăria Capitalei, se doreşte izolarea...
Te-ar putea interesa și
parlament
Toate cele patru moțiuni de cenzură împotriva Guvernului au fost respinse în Parlament
PSD National Political Bureau, Bucharest, Romania - 01 Sep 2025
Grindeanu, în Parlament: PSD respinge toate moţiunile AUR. PSD nu va vota nicio moţiune...
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Cele patru moțiuni de cenzură depuse de Opoziție sunt dezbătute duminică în Parlament
grindeanu
Grindeanu, despre vizita foştilor premieri Năstase şi Dăncilă la Beijing: Este opţiunea lor...
Partenerii noștri
Digi24 Cum e organizată apărarea antiaeriană a NATO în Europa și cât de eficientă e în respingerea dronelor rusești
Cum e organizată apărarea antiaeriană a NATO în Europa și cât de eficientă...
DigiSport Real - Marseille 2-1 / Juventus - Dortmund 4-4 / Tottenham - Villarreal 1-0 / Benfica - Qarabag 2-3. Programul complet
Real - Marseille 2-1 / Juventus - Dortmund 4-4 / Tottenham - Villarreal...
PeRoz Ce face azi fiica lui Ingrid Vlasov, cândva cea mai frumoasă fetiță din România. De ce a abandonat facultatea unde a studiat Kate
Ce face azi fiica lui Ingrid Vlasov, cândva cea mai frumoasă fetiță din...
Film Now Tragediile care au marcat viața lui Robert Redford. Durerea inimaginabilă care l-a schimbat pentru totdeauna
Tragediile care au marcat viața lui Robert Redford. Durerea inimaginabilă...
Digi World Ce rol are dieta când vrei să renunți la tutun. Alimentele pe care să nu le mai consumi când ți-ai propus să nu mai fumezi
Ce rol are dieta când vrei să renunți la tutun. Alimentele pe care să nu...
ProFM Andrea Bocelli, declarații rare despre căsnicia cu Veronica Berti: „Niciodată nu ne plictisim!” Care este secretul căsniciei lor
Andrea Bocelli, declarații rare despre căsnicia cu Veronica Berti...
Digi Life Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri, ridicată de pe malul Tamisei
Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri...
Electric scooter on a background of a wall
Un adolescent de 15 ani din Piatra-Neamț a murit după ce a căzut de pe o...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Queen Camilla
De ce lipsește regina Camilla de la funeraliile ducesei de Kent. Anunțul făcut de Palatul...
Florin Barbu
Ministrul Agriculturii, avertisment dur: „Fără plafonare la TVA, inflația va exploda și cineva...
robert1
A murit Robert Redford. Cunoscutul actor și regizor american avea 89 de ani
Eurovision/ Shutterstock
Spania va boicota Eurovisionul în cazul participării Israelului, a anunţat televiziunea...