Acum la Digi FM Audiență Națională LIVE - ON AIR

Alexandra Trefaş, participantă la ultima misiune în Afganistan: „Suntem foarte apreciaţi în NATO”

Alexandra Trefaş
Alexandra Trefaş / Credit foto: Agerpres

Alexandra Trefaş are 34 de ani şi este căpitan la Academia Forţelor Terestre "Nicolae Bălcescu" din Sibiu, unde este şefa Compartimentului de Informare şi Relaţii Publice, ea fiind una dintre femeile care au fost în ultima misiune în Afganistan - Resolute Support, în urmă cu trei ani.

"Misiunea Resolute Support în teatrul de operaţii din Afganistan, în anul 2021, a fost o provocare, care m-a determinat să aleg să plec într-o misiune în Afganistan. Am vrut să îmi consolidez experienţa în domeniul militar. Eu eram cea care mă ocupam de prevenirea accidentelor şi tot ceea ce înseamnă protecţia personalului. Nu simt că am făcut un sacrificiu. Simt că am făcut ceea ce trebuie şi ceea ce mi-am dorit, pentru că pentru asta mă pregătesc de foarte mult timp, încă de la 14 ani, de când am ales o carieră militară, am ales liceul militar, asta mi-am dorit, să ajung să merg într-un teatru de operaţii", a declarat Alexandra Trefaş, potrivit Agerpres.ro. 

În sistemul militar nu există femei şi bărbaţi, toţi suntem egali, ne spune Alexandra.

"Nu consider că a fost mai dificil pentru mine, ca femeie, pentru că în sistemul militar nu există femei şi bărbaţi. În sistemul militar toţi suntem egali. Şi în general, atât în România, cât şi în NATO, femeile şi incluziunea şi egalitatea de şanse sunt prioritare. (...) Noi, femeile, avem aceleaşi drepturi, dar şi aceleaşi obligaţii cu cei din jurul nostru. De aceea am specificat mai devreme că în armată nu există femei şi bărbaţi, suntem militari şi toţi avem aceleaşi şanse şi aceleaşi obligaţii", a precizat ea.

Cel mai greu îi este unui militar atunci când trebuie să plece în misiune şi să se despartă de cei dragi. Alexandra a plecat în 2021, în Afganistan, la scurt timp după ce a aflat că mama ei are cancer şi a trebuit să-şi lase acasă întreaga familie - soţul şi pe cei doi copii.

"Mi-a fost foarte greu (când am plecat în Afganistan - n.r.). Din punct de vedere emoţional, militarilor în general le este foarte greu să se despartă de cei dragi. Atunci când m-am urcat în avion şi m-am uitat în spate, am avut sentimentul că las în urmă lucruri nerezolvate. Aveam copiii pe vremea aceea foarte mici, 3 şi 6 ani, şi emoţional am plecat destul de afectată şi de faptul că, cu o săptămână înainte de a pleca în misiune, am descoperit-o pe mama cu probleme grave de sănătate, mai exact cu cancer, ceea ce m-a destabilizat puţin, dar am avut tot suportul şi tot sprijinul familiei şi asta m-a făcut să trec peste partea asta. Indiferent că suntem militari sau nu, avem în spate o poveste şi o familie. Asta e o altă frică pe care o au militarii când pleacă în misiune - că se poate întâmpla ceva acasă şi ei sunt la mii de kilometri distanţă şi nu pot să fie alături de familie", mărturiseşte Alexandra Trefaş.

Misiunea la care a participat a învăţat-o pe Alexandra cât de important este rolul României în NATO.

"NATO, din punctul meu de vedere, reprezintă o contribuţie majoră la securitatea şi stabilitatea în regiunea euroatlantică şi pentru mine reprezintă în fiecare zi un motiv de mândrie, pentru că în aceste două decenii de când România este membră NATO a reuşit să îşi consolideze parteneriatele cu membrii săi şi totodată să contribuie la această securitate şi stabilitate în regiunea euroatlantică. Şi consider că noi suntem o rotiţă într-un angrenaj care ajută la stabilirea acestor obiective. Eu consider că avem un rol extraordinar de important în asigurarea securităţii şi spun asta şi din punct de vedere al poziţiei geografice pe care o avem, care din punctul meu de vedere este una strategică", a mai spus Alexandra Trefaş.

Potrivit Alexandrei, militarii români sunt "foarte apreciaţi" de către colegii lor din NATO.

"Suntem foarte apreciaţi în NATO şi inclusiv în misiune am observat acest aspect. Nicio clipă nu m-am simţit inferioară celorlalţi, din contră, tot timpul ceilalţi au fost cei care ne-au cerut sprijinul. La nivel decizional am avut oameni care au luat decizii foarte importante, pentru că, fiind în ultima misiune a României în Afganistan, când s-au retras trupele, la un moment dat, chiar noi am fost ultimii care am plecat de acolo şi de noi au depins foarte multe lucruri. Trebuia să fii vigilent, în orice moment se putea întâmpla ceva, iar nivelul de adrenalină este unul la cote maxime acolo", a relatat Alexandra Trefaş.

Citește și: NATO, după atacul de la Moscova: „Nimic nu poate justifica astfel de crime abominabile!” Reacţia Ursulei von der Leyen

Citește și: Mihai Tudose crede în şansa lui Klaus Iohannis de a deveni secretar general al NATO: „Nu cred că se arunca într-o chestie unde nu e nicio șansă!”

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Andrius Kubilius
Comisarul european pentru apărare avertizează că Rusia ar putea testa NATO în "următorii...
2025-11-05-0524
Mark Rutte, prezent la București la NATO-Industry Forum 2025: "Ameninţarea Rusiei nu se...
2025-11-05-9795
Mark Rutte, despre reducerea numărului de soldați americani în România: "Ajustările la...
Seismograph,And,Earthquake.a,Seismograph,Records,The,Seismic,Activity,Of,An
Cel puţin 20 de morţi în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,3 produs în Afganistan
Te-ar putea interesa și
Trump speaks at a fundraiser for his ballroom extension
Veteranii americani critică decizia lui Trump de a retrage trupe din România. „Un semnal...
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
Bucharest, Romania. 20th Oct, 2025: Ionut Mosteanu, Romanian Minister of Defense, speaks to the press after the meeting of the defense committees of the Romanian Parliament. The discussion focused on the four-month voluntary military service and the Minis
Moşteanu: Strategia de apărare la nivel NATO se adaptează în mod continuu în funcţie de noile...
trump (88)
Donald Trump spune că reducerea numărului de soldați americani în România "nu este foarte...
Partenerii noștri
Ludovic Orban
Ludovic Orban ar putea fi demis de Nicuşor Dan din funcţia de consilier...
Camelia Voinea
Antrenoarea Camelia Voinea şi-ar fi abuzat verbal propria fiică în sala de...
florin negrutiu 7701
Românii au puțină încredere în oameni. Florin Negruțiu: „Așa am fost...
Vital Voices Book Talk with Sophie Grégoire Trudeau, Former First Lady of Canada, Moderated Huma Abedin, Chief of Staff to Sec. Hillary Clinton, with First Lady Dr. Jill Biden as Special Guest
Fosta soţie a lui Justin Trudeau rupe tăcerea cu privire la relaţia...
Trump FIFA Task Force Meeting in the Oval Office
Trump a rămas fără voce după ce a ţipat în timpul unei discuţii despre...
coreea
Phenianul consideră că acordul Seul-Washington privind submarinele poate...
Kylian Mbappe during the FIFA World Cup 2026, Qualifiers, Group D football match between France and Ukraine on November 13, 2025 at Parc des Princes stadium in Paris, France. Photo by Victor Joly/ABACAPRESS.COM
PSG îi solicită 440 de milioane de euro fostului său jucător Kylian...
Kessler (3)
Gemenele Kessler, vedete ale anilor '60, au murit la vârsta de 89 de ani...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Donald Trump/ Profimedia
Cupa Mondială 2026. Donald Trump a prezentat „permisul FIFA”, care va permite suporterilor să...
Paris Hilton/ Profimedia
Paris Hilton: „Sunt o capcană de click-uri!”. Un documentar susține că Maxwell a vrut s-o...
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Vântul puternic a provocat pagube în mai multe zone. În Harghita, mii de gospodării nu au...
suporteri romania
Naţionala României joacă marţi cu San Marino, în ultimul meci din preliminariile CM-2026