Parlamentarii ALDE nu vor participa la votul de învestitură a Guvernului Orban II, programat să aibă loc mâine (luni, n.r.) în Parlament. Liderul Alianței, Călin Popescu Tăriceanu, a anunțat că partidul nu va face jocul PNL în vederea declanșării alegerilor anticipate.
Constituția spune la art. 103 alin. 2 următoarele: „Candidatul la funcția de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, Votul de încredere al Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului”. Ori luni, domnul Orban nu ne cheamă la un vot de încredere, ci la unul de neîncredere, a scris Tăriceanu, pe Facebook.
Liderul ALDE a adăugat că nu înțelege „de ce Ludovic Orban și cel care îl dirijează crede că Parlamentul poate fi partener în această păcăleală odioasă. În condițiile în care guvernul Orban II nu va fi votat de PNL, nu înțeleg de ce s-ar aștepta ca noi să intrăm în acest joc?”.
Astfel, partidul îi va lăsa pe liberali să se afunde mai mult în penibil: „Nu vrem să validăm această mascaradă parlamentară. Mai mult, nu cred că ar trebui să discutăm despre votul de învestire al guvernului Orban II atâta timp cât nu se rezolvă problema OUG privind alegeri anticipate, care are cel puțin 2 teme care contravin legii: legalizarea turismului electoral și grava discriminare la adresa unora dintre partidele parlamentare mai mici”.
Liderul ALDE a reiterat că a fost creată artificial o criză politică, iar curând se vor vedea efectele economice grave care vor avea impact direct asupra populației.
Votul pentru învestirea Guvernului Orban II va fi dat în plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului, mâine, de la ora 16:00. Social-democrații nu vor fi prezenți în sala de plen, a anunțat anterior liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!