Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu TEENAGE MUTANTS FT LARA WELSH - Falling For You
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Video Florin Negruțiu, despre tragedia de la Odorheiu Secuiesc: „Nu autoritățile române ar trebui să răspundă de această tragedie. Nu este problema lor”

florin negrutiu matinalii

Florin Negruțu analizează la Matinalii Digi FM tragedia de la Odorheiu Secuiesc, care s-a soldat cu moartea unui elev și rănirea a altor doi. El subliniază că, deși instituțiile românești sunt cele care ar trebui să răspundă de gestionarea acestei regiuni, în realitate, acest lucru este făcut de guvernul maghiar.

Negruțiu susține că această situație este rezultatul unei politici deliberate a guvernului de la Budapesta, care urmărește să atragă tinerii maghiari din România înapoi în patria lor. El subliniază că această politică este benefică pe termen lung pentru Ungaria, dar are un impact negativ asupra României.

„Nu știu de ce s-a întâmplat. Dar știu că nu autoritățile române ar trebui să răspundă de această tragedie. Pentru că nici nu este problema lor. Acolo la Odorheiu cred că adresantul este guvernul maghiar, nu guvernul român.

Acolo guvernul maghiar renovează, nu guvernul român. Ai noștri când sunt întrebați dau din umeri pentru că în realitate nu știu mare lucru despre ce se întâmplă acolo. Acest liceu, internat , din Odorheiu Secuiesc, este o instituție de învățământ veche, de tradiție în Transilvania, construită de Ungaria, renovată de Ungaria, de Victor Orban, cu colaborarea Bisericii Romano Catolice, cu banii de la Budapesta și cu muncitorii pe care îi contractează Biserica Romano Catolică.”

Negruțiu se mai întreabă dacă autoritățile române nu își creează singure o problemă prin faptul că se retrag din administrarea acestei regiuni. El sugerează că, dacă autoritățile românești ar fi mai prezente în această regiune, poate ar putea preveni astfel de tragedii.

„E normal ca oamenii ăștia ai noștri de la București să nu știe, pentru că n-a fost niciodată problema lor, ce se întâmplă în Harghita și Covasna, în Secuime, cu instituțiile de învățământ, cu instituțiile de cultură. Singurul lucru pe care poate să spună, de pildă, ministrul educației de la București, doamna Ligia Deca, este că-și exprimă regretul. Și speră ca astfel de tragedii să nu se mai întâmple. Că noi ne exprimăm regretul după fiecare tragedie.”

„Ei nu știu ce se întâmplă acolo pentru că niciodată n-a fost treaba lor. Ei au cedat această bucată de atribuții, practic, guvernului de la Budapesta, care a investit în clădirea principală a liceului până acum 3,75 milioane de euro pentru renovare. Clădirea a fost renovată în 2020, s-a inaugurat. După care guvernul Victor Orban a mai dat o tranșă de bani, 1,8 milioane de euro pentru renovarea clădirii anexă și a internatului. Deci practic, aici este jurisdicția guvernului de la Budapesta, cu aprobarea tacita a guvernului de la București care s-a retras din acea zonă. 

Și acuma noi ne ducem spre autoritățile române să dea explicații. Și realitatea este că autoritățile române nu prea știu să dea explicații. Pentru că nu a fost sau au impresia că nu este problema lor.

Că altcineva ar trebui să răspundă de lucrurile astea. Și realitatea îți arată că, de fapt, acolo cei care se ocupă, informal, până când se vor ocupa și formal la un moment dat, de gestionarea acestei regiuni din România este guvernul Victor Orban, guvernul de la Budapesta, care nu se ocupă doar de liceul din Odorheiu Secuiesc.

Este o întreagă politică a guvernului Orban de a sprijini comunitățile maghiare din afara Ungariei, de a investi masiv în educație, în cultură, în comunitățile locale. Dintr-un motiv foarte simplu simplu. Ungaria este o țară îmbătrânită, cu o populație în scădere, tinerii unguri luând calea occidentului la fel ca și tinerii români. 

Victor Orban investește în aceste comunități din afara Ungariei pentru a aduce sânge proaspăt în patria mamă. Pentru că de fiecare dată, și m-am uitat pe discursurile pe care le țin oficialii de la Budapesta care vin în Ardeal, ei spun așa:  Noi investim, dar obligația Bisericii Romano-Catolice sau Reformate a comunității locale e să-i țină pe tineri aici, să nu mai plece din patria mamă, să nu plece în vest, pentru că noi avem nevoie de oameni aici.

Asta este o bună politică pe termen lung, politică de stat pe care aș vrea s-o văd de pildă și din partea guvernului român. ”

„Este o explicație a habarnismului celor pe care-i întrebăm la București. Pentru că ei, în realitate nu s-au ocupat de zona asta, au abandonat-o de multă vreme, din toate punctele de vedere. Au abandonat-o de dinainte de 1989. Eu știu cum arăta infrastructura anii 90 și în anii 2000. A fost o zonă căreia i s-a interzis să se dezvolte, pentru că acolo sunt unguri. Să stea ei acolo în zona aia și noi ne retragem. Și atunci, oamenii ăia s-au dus către Budapesta și au găsit finanțare, înțelegere și foarte multă deschidere. În momentul ăsta cel mai mare investitor în județele astea este guvernul maghiar”, a concluzionat Florin Negruțiu la Matinalii Digi FM.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 4
chris simion 2026
Dragostea e în aer la Digi FM: Povestea impresionantă a cuplului...
teo si melinda 20261
Dragostea e în aer la Digi FM: Teo și Melinda Teohari, dezvăluiri...
bianca si robert
Dragostea e în aer la Digi FM: Bianca Purcărea și Robert Magheți...
Pe aceeași temă
salina-praid-shutterstock
Numărul șomerilor din localitatea Praid s-a dublat după inundarea salinei
Slovenia
Premieră în România. Mai multe containere anti urs, produse şi testate în Slovacia, vor fi...
internat prabusit odorheiu secuiesc
Administratorul firmei care făcea săpături lângă internatul prăbuşit la Odorheiu Secuiesc...
patronul firmei care lucra langa internatul din odorheiu secuiesc
Tragedia de la Odorheiu Secuiesc. Patronul firmei care realiza lucrările de canalizare, plasat...
Te-ar putea interesa și
internat liceu odorheiu secuiesc (1)
Internat prăbuşit la Odorheiu Secuiesc. Tânărul care a murit sub dărâmături va fi înmormântat...
internat liceu odorheiu secuiesc (2)
Administratorul firmei care executa lucrările la internatul din Odorheiu Secuiesc, reţinut...
internat liceu odorheiu secuiesc (1)
Tragedia de la Odorheiu Secuiesc. Conducerea liceului: Familia noastră e în doliu; nu există...
Rumänien, Pressekonferenz Frank-Walter Steinmeier und Klaus Iohannis Pressekonferenz vom Präsidenten Rumäniens Klaus Ioh
Klaus Iohannis, criticat după tragedia de la Odorheiu Secuiesc, în urma căreia un elev a...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
kapital 19e75848-e3d6-47bb-a9e7-d0f334e1613e
KAPITAL Festival 2026: Arena Națională devine epicentrul distracției! Digi FM este partener...
John Candy: I Like Me, An Evening With Ryan Reynolds - Los Angeles, CA
Casa pe care Macaulay Culkin a cumpărat-o de la Kiefer Sutherland, vândută pentru o sumă...
Vlad Gheorghe
Vlad Gheorghe propune un referendum pentru asimilarea Ilfovului într-un București metropolitan
Bucharest, Romania. 28th Aug, 2025: Sector 4 Mayor Daniel Baluta speaks during a press conference about the reconstruction work on the concrete slab covering the Dambovita River in Unirii Square. Severely degraded, the 350-meter concrete slab partly built
Veste uriașă pentru șoferi: Când se ridică restricțiile de trafic la Piața Unirii. Anunțul lui...